Akvizícia

Microsoft, ktorý sa snaží výraznejšie presadiť na hernom trhu, v januári tohto roka oznámil, že plánuje kúpiť najhodnotnejšie herné vydavateľstvo na svete – Activision Blizzard. To však vyvolalo otázky či to nebude mať negatívne dopady na herný trh a bolo jasné, že prípadom sa budú zaoberať regulačné orgány.

Ponuka Microsoftu znie na 95 USD za 1 akciu spoločnosti, ale akcie Activision sa dnes obchodujú za 76,5 USD. Ak by ste teda dnes kúpili akcie hernej spoločnosti a k akvizícii dôjde, zarobíte až 24 %. Tento rozdiel existuje, pretože jestvujú obavy, že by akvizíciu mohli úrady zablokovať. V auguste sme informovali o tom, že na túto arbitráž stavil aj Warren Buffet, ktorý zvýšil svoj podiel vo firme na 9,5 %, pretože veril, že k akvizícii skutočne dôjde. Teraz však prišlo Politico s informáciou, že to tak byť nemusí.

Protimonopolná žaloba

Americká Federálna obchodná komisia (FTC) pravdepodobne podá protimonopolnú žalobu, aby zablokovala ponuku spoločnosti Microsoft na prevzatie vydavateľa videohier Activision Blizzard, informovalo v stredu Politico s odvolaním sa na ľudí oboznámených s touto záležitosťou. Súdny spor napádajúci dohodu nie je zaručený a štyria komisári FTC ešte musia odhlasovať sťažnosť alebo sa stretnúť s právnikmi spoločností, uvádza sa v správe a dodáva, že zamestnanci FTC, ktorí dohodu preverujú, sú voči argumentom spoločností skeptickí.

„Zaviazali sme sa pokračovať v spolupráci s regulačnými orgánmi na celom svete, aby transakcia mohla pokračovať, ale nebudeme váhať bojovať za obranu transakcie, ak to bude potrebné,“ uviedol hovorca Activision Blizzard. Akýkoľvek náznak, že by transakcia mohla viesť k protisúťažným účinkom, je „úplne absurdná,“ dodal hovorca.

Akcie Activision kleslajú v dnešnom rozšírenom obchodovaní o -3,5 % na 73,96 USD.

Dohoda je predmetom kontroly aj mimo USA. EÚ začiatkom tohto mesiaca začala rozsiahle vyšetrovanie. Orgán na presadzovanie hospodárskej súťaže uviedol, že do 23. marca 2023 sa rozhodne, či dohodu povolí alebo zablokuje. Britský protimonopolný dozorný orgán v septembri uviedol, že tiež spustí rozsiahle vyšetrovanie.

Čo vyvoláva sport?

Hoci je Microsoft predovšetkým vnímaný ako softvérový a technologický gigant vďaka svojmu operačnému systému Windows, balíku Office 365, cloudovej platforme Azure či pracovnej sociálnej sieti LinkedIn, zanecháva taktiež významnú stopu v hernom svete. Vlastní totiž hernú konzolu Xbox a zhruba 30 menších herných štúdií, pričom od roku 2014, kedy Nadella vo firme prevzal post CEO minul viac ako 10 miliárd dolárov na kúpy herných štúdií vrátane tých, ktoré stoja za hrami Doom a Minecraft.

Potenciálne najväčšia akvizíciu v hernom priemysle má postaviť Microsoft do pozície, z ktorej by dokázal konkurovať lídrom v oblasti videohier – čínsekmu Tencentu a japonskej Sony. Activision Blizzard je známy svojimi hrami ako Call of Duty, Candy Cursh, Wolrd of Warcraft alebo Diablo.

Akvizícia by mohla poškodiť odvetvie, ak by Microsoft odmietol poskytnúť konkurentom prístup k týmto najpredávanejším hrám. Dohoda vyvolala zároveň kritiku zo strany Sony, výrobcu konzoly Playstation, odvolávajúc sa na to, že Microsoft získa hry ako Call of Dut“.

„Sony ako líder v tomto odvetví hovorí, že má obavy z „Call of Duty“, ale povedali sme, že sme odhodlaní sprístupniť rovnakú hru v rovnaký deň na Xbox aj PlayStation,“ oznámil prezident a podpredseda Microsoftu Brad Smith.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJReuters
Predchádzajúci článokZoznam: Rastové akcie, ktoré sú na svojom ročnom minime a kedy príde zvrat?
Ďalší článokSoros vo veľkom vsádza na Google a Amazon
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno