Analýza akcie Box 2021 – technologický líder mimo radarov Wall Street

0
457

BOX

Akcie Box nie sú také známe medzi verejnosťou, ba dokonca akciové trhy im aktuálne nevenujú veľkú pozornosť, avšak my sme presvedčení, že si ju zaslúžia. Spoločnosť ponúka inovatívnu cloudovú platformu pre manažment obsahu, ktorá je lídrom na svojom trhu. Jednoduchšie povedané, aplikácia Box umožňuje archivovať, zdieľať, sťahovať či upravovať obsah rôzneho typu – poznámky, obrázky, videá,… Prihlásiť sa na svoj účet je možné vďaka cloudu z akéhokoľvek miesta a zariadenia.

Box teda ponúka možnosti podobné tým od Google Drive, avšak ich platforma je interaktívnejšia, pričom ju je možné využívať zdarma. V prípade firiem či jednotlivcov, ktorí využívajú služby Box-u vo väčšom meradle alebo potrebujú k dispozícií viac úložného priestoru, firma im ponúka mesačný predplatný model.

xtb
Akcie Box - platforma
Akcie BOX – platforma, zdroj obrázku: Eric Leamen

Platforma je aktuálne dostupná v 24 jazykoch a využíva ju viac ako 97 tisíc spoločností z celého sveta. Celkový počet používateľov je 70,6 milióna, avšak iba 19% zákazníkov je platiacich, čo podniku dáva významné možnosti monetizovať svoje služby do budúcnosti. Dôležitosť samotnej služby dodáva i fakt, že až 67% z exkluzívneho klubu Fortune 500 využíva manažment obsahu spoločnosti Box a medzi nimi i známe spoločnosti ako Intuit, Morgan Stanley, MGM Studios či športová organizácia NHL, ktorí ju vyžívajú najmä na kolaboráciu pri riešení určitých problémov.

Postavenie na trhu

Adresný trh samotnej spoločnosti nie je ani prinajmenšom zanedbateľný. Nové produkty a služby spoločnosti Box jej umožňujú cieliť na trh, ktorého veľkosť dosahuje 55 mld. dolárov. Najvýznamnejšími časťami trhu je úložisko, spolupráca a zdieľanie obsahu, manažment obsahu či ochrana dát a risk manažment.

Podľa výskumov viacerých analytických spoločností by mal tento trh naďalej relatívne rýchlo rásť z dôvodu presunu smerom ku cloudu, ďalšieho šírenia internetu, digitalizácií a potrebe vyššej efektivity pri spolupráci s obsahom na diaľku. Priemerný rast by mal dosahovať každoročne dosahovať dvojciferné čísla.

Veľkosť cieľového trhu, zdroj obrázku: Box presentation

Box je aktuálne líder na na tomto trhu, pričom medzi hlavných konkurentov sa rátajú spoločnosti ako DropBox, Documentum, OpenText ale i technologickí giganti Microsoft či Google so spomínanou službou Google disk. Inovatívne a líderske schopnosti firmy oceňujú i 3 najznámejšie analytické organizácie Gartner, Forrester a IDC.

Akcie Box - líder na trhu
Akcie Box – líder na trhu, zdroj obrázku: BOX presentation

Tržby, zisky a cashflow

Výnosy spoločnosti dokázali v uplynulých rokoch pomerne rýchlo rásť, hoci v rokoch 2019 a 2020 prišlo spomalenie. Počas tohto obdobia sa tržby zvýšili z 302 mil. dolárov na 696 mil. a pre hosp. rok 2021, Box očakáva výšku výnosov na úrovni cca 770 mil. dolárov čo je nárast o cca 10,5%. Napriek stabilnému rastu, firma stále nie je zisková, pričom strata je spôsobená vysokými nákladmi na ďalší rast a expanziu. V posledných 4 rokoch, vyprodukovala stratu v rozpätí od 134 mil. do 152 mil. dolárov, resp. stratu na akciu od $0,95 do $1,19.

To by sa však mohlo čoskoro zmeniť, za prvých 9 mesiacov hosp. roku 2021, spoločnosť vygenerovala vo výške 38,5 mil. dolárov a v poslednom kvartáli iba 5 mil. dolárov, čo je výrazne zlepšenie oproti predchádzajúcemu roku. Bude zaujímavé sledovať či Box počas oznámenia ďalších štvrťročných výsledkov, ktoré je naplánované na 1. marca, vykáže prvýkrát čistý zisk.

Akcie Box - vývoj tržieb a CF
Vývoj výnosov a voľného CF – *odhad pre hosp. rok 2021 na základe zverejnených 3 kvartálov

Hoci by prvý účtovný zisk bol jednoznačne pozitívnym bodom, pre investorov je viac smerodajný ukazovateľ voľného cashflowu, ktorý ak je v plusových číslach, firma môže financovať svoj ďalší rast prostredníctvom vlastných aktivít bez získavania cudzích zdrojov. Navyše sa s ním nedá tak manipulovať ako v prípade čistého zisku.

Voľný cashflow má jasne rastúci trend, keď sa v od roku 2016 dostal z mínusovej hodnoty 16,17 mil. dolárov na 74,32 mil. dolárov v roku 2020. Medziročné rasty cashflowu sú nasledujúce +88,39% v roku 2017, +245,72% v roku 2018, +71,89% v roku 2019 a +83,44% v roku 2020. Aktuálny rok by mal byť pre firmu rekordný z hľadiska tržieb i vyprodukovaného cashflowu, ktorý naďalej rastie prudkým tempom a mohol by prekročiť hranicu 100 mil. dolárov.

Okrem rastu samotného trhu a expanzie spoločnosti by ďalším zdrojom rastu pre podnik mohlo byť dokončenie nových dátových centier, ktoré poháňajú firemný cloud, čo by malo mať za následok nižšie náklady a zlepšenie operatívnych výsledkov. Taktiež ďalšie náklady z iných činností by mali síce rásť, ale ako percento voči výnosom by mali klesať, čím firma získa úspory z rozsahu a vyššiu rentabilitu.

Finančná sila a valuácia

SpoločnosťBoxDropboxGoogleSoftware Industry
Pomer hotovosti a dlhu0,651,095,112,41
Bežná likvidita0,901,303,071,91
Forward P/E 26,6723,6833,67
P/S3,695,438,333,14
P/FCF20,2820,4535,4524,59
Akcie Box, zdrojové údaje: gurufocus

Z hľadiska finančnej sily sme vybrali 2 dôležité ukazovatele. Pomer hotovosti a dlhu má spoločnosť na relatívne nízkej úrovni aj čo sa týka porovnania s konkurentmi i širším sektorom, avšak nie je to hodnota, ktorá by výrazne ohrozovala samotné podnikanie. Takisto ukazovateľ bežnej likvidity je mierne odporúčanými hodnotami, avšak charakter podnikania spoločnosti Box, ktorý generuje peniaze na mesačnom predplatnom jej dáva potrebnú stabilitu. Hoci zaradiť Google do tejto tabuľky ako konkurenta nie je úplne na blízku, keďže technologický gigant má pod sebou desiatky firiem a spôsobov generovania zisku, nechávame ho tu ako určitý benchmark.

Pri pohľade na hodnotové ukazovatele, akcie Box vyzerajú najlacnejšie. Pomer ceny akcie a tržieb spoločnosti je na úrovni 3,69 a takú nízku hodnotu nájdete iba pri veľmi malom počte technologických, rastových firiem. Rovnako ukazovateľ P/FCF, ktorý je pre danú spoločnosť smerodajný je na úrovni iba 20,28, čo je opäť hodnota, ktorú by ste hľadali pri spoločnostiach s veľkým potenciálom len ťažko.

Akcie BOX


Je zaujímavé, že počas súčasnej situácie, kedy akciové trhy prekonávajú historicky najvyššie úrovne sa nachádza technologická spoločnosť, ktorá je lídrom v perspektívnej oblasti sa obchoduje za tak nízke ceny a dosahuje hodnotu iba 2,87 mld. dolárov. Pre porovnanie spoločnosť Unity Software, ktorá je síce pravdepodobnejšie perspektívnejšia, trhy oceňujú na 35 mld. dolárov, pričom výnosy sú totožné s tými, ktoré generuje Box.

Akcie Box vyzerajú aktuálne mimoriadne lákavo, avšak pravdepodobne sa nedostanú tak rýchlo späť na radary Wall Street. Čo znamená, že nemusia tak rýchlo dobehnúť širší akciový trh. Hoci, ak bude spoločnosť pokračovať vo výbornom trende, je iba otázkou času, kedy si ich trhy opäť všimnú a patrične ocenia.

Ďalšie analýzy

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno