Dva najcennejšie indonézske startupy, GoJek a PT Tokpopedia finalizujú podmienky pre svoju fúziu, ktorá by sa mohla uskutočniť ešte tento mesiac. GoJek začal s prevádzkou služby zdieľania jazdy, ktorá konkuruje klasickým taxi službám podobne ako americký Uber či európsky Bolt. Postupom času sa však vyvinula v spoločnosť, ktorá poskytuje viac ako 20 služieb, medzi ktoré patrí i oblasť digitálnych platieb, online nákupov či donášky jedla.

Firma pôsobí na trhu juhovýchodnej Ázie, konkrétne v krajinách ako: Indonézia, Vietnam, Singapur, Thajsko či Filipíny a v minulom roku počet jej zákazníkov presiahol 170 mil. Do samotnej spoločnosti taktiež investoval priam exkluzívny klub spoločností a fondov: Google, Facebook, PayPal, Mitsubishi, Sequoia, Visa, Tencent, JD.com a ďalší.

GoJek - startupy Indonézie
Startupy Indonézie – Služba GoJek, zdroj obrázku: GoJek

PT Tokopedia prevádzkuje na tamojšom trhu elektronický obchod, ktorý je najnavštevovanejší s viac ako 70 mil. mesačných používateľov. Do spoločnosti investovali taktiež známe mená ako Google, Alibaba, SoftBank či Sequoia fund.

Po dokončení fúzie má zjednotený v pláne vstúpiť na burzu v Jakarte i v USA, pričom trhové ocenenie by mohlo dosiahnuť výšku medzi 35 až 40 mld. dolárov. Zástupcovia spoločností sa k situácií odmietli vyjadrovať. Obe firmy majú silu na to, aby spolu vytvorili indonézskeho internetového giganta, ktorý bude lídrom na trhu zdieľania jázd, digitálnych platieb či online nákupov.

Tokopedia - startupy Indonézie
Startupy Indonézie – Tokpedia, zdroj obrázku: LokernasID

„Existuje veľká pravdepodobnosť, že kombinovaná entita získa tento druh ocenenia na verejnom trhu, ak vezmeme do úvahy daný priestor. Ako väčší subjekt bude mať spoločnosť väčšiu šancu získať množstvo kapitálu na financovanie svojho budúceho rastu“, uviedol Angus Mackintosh, zakladateľ CrossASEAN Research.

Podľa najnovších informácií by akcionári GoJek mali vlastniť asi 60% zlúčeného podniku, zatiaľ čo investori spoločnosti Tokopedia zvyšných 40%. Podľa zdrojov agentúry Bloomberg je v hre aj druhý scenár, ktorý hovorí o tom, že by indonézsky eshop mohol najprv ponúknuť svoje akcie na burze v Jakarte a fúzia by prišla na rad až následne pred vstupom na americkú burzu. Zatiaľ tiež nie je jasné, akú formu vstupu na burzu v New Yorku vyžijú spoločnosti či klasické IPO alebo čoraz obľúbenejší SPAC, pre ktorý sa rozhodla aj spoločnosť 21andMe, o ktorej sme písali tento týždeň v samostatnom článku.

Spoločnosť GoJek bola taktiež v diskusii o zlúčení so svojim najväčším rivalom, službou Grab, avšak tieto rokovania nakoniec stroskotali. I v prípade konsenzu by možné zjednotenie čelilo regulačným orgánom, keďže by spojilo dvoch najsilnejších poskytovateľov služby zdieľania jázd na trhu v Juhovýchodnej Ázii.

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokVyzývateľ Tesly? Startup na výrobu elektromobilov Rivian vstúpi na burzu tento rok
Ďalší článokMastercard bude ponúkať platby prostredníctvom kryptomien už v roku 2021
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno