Spoločnosť Merck ukončuje svoj výskum vakcíny na COVID19

Jeden z najväčších výrobcov liekov na svete, spoločnosť Merck ukončuje svoj výskum ohľadom vývoja vakcíny na COVID19.

0
420

Jeden z najväčších výrobcov liekov, spoločnosť Merck, ktorej trhová hodnota je úrovni 204 mld. dolárov sa rozhodla nepokračovať ďalej vo vývoji vakcíny na súčasnú pandémiu koronavírusu. Firmu vo vývoji predbehli veľkí rivali Pfizer/BioNtech či Johnson&Johnson, ale i menšie spoločnosti ako Moderna či britská AstraZeneca. Namiesto vývoja vakcíny sa Merck zameria na výskum liečby koronavírusu, pričom počiatočné údaje o účinnosti experimentálneho perorálneho antivirotiká sa očakávajú koncom marca.

Spoločnosť sa rozhodla zrušiť svoj výskum vakcíny po tom čo jej vakcína generovala horšie imunitné reakcie ako u ľudí, ktorí sa zotavili z ochorenia covid19 ako aj u vakcín od iných konkurentov. Otázkou je či mal Merck vôbec vstúpiť do tohto náročného konkurenčného boja, keďže sa do súťaže zapojila pomerne neskoro.

výskum vakcíny
Zdroj: Fool.com

Firma vo výhlasení uviedla, že aktuálne sústredí svoje výskumné a výrobné kapacity na 2 skúšané lieky proti ochoreniu covid19: MK-7110 a MK-4482, ktoré nazýva molnupiravir. Tieto lieky, ktoré Merck vyvíja v spolupráci s Ridgeback Bio, predstavujú prvý perorálny antivírusový liek, ktorý sa skúma v nemocniciach aj ambulantne. Testovanie lieku s fázou 2/3 sa má skončiť v máji, ale počiatočné výsledky účinnosti liečby majú byť predložené v prvom štvrťroku a budú zverejnené, ak to bude mať klinický význam.

xtb

Firma tiež očakáva výsledky zo štúdie fázy 3 MK-7110, imunitného modulátora, ktorý sa skúma ako liečba pacientov hospitalizovaných s ťažkým priebehom spomínanej choroby. V decembri Merck oznámil dohodu o dodávke MK-7110 vláde USA v hodnote cca 365 mil. dolárov.


Akcie americkej spoločnosti vo svojom výkone v posledných rokoch zaostávajú za širším akciovým trhom, čo mohla potenciálne zmeniť úspešná vakcína proti koronavírusu, avšak investori už vedia, že s tým počítať nemôžu. Pozornosť sa bude v ďalších mesiacoch upriamovať na výsledky z klinických testovaní ohľadom liečby ochorenia covid19, ale i na ohlásenie kvartálnych výsledkov, ktoré má Merck ohlásené na 4. februára.

Ďalšie novinky

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno