Analýza akcie iRobot. Roboty pre 21. storočie?

Analýza akcie iRobot. Oplatí sa kúpiť akcie jedného z hlavných technologických inovátorov na trhu s domácimi robotmi?

0
599

iRobot je americká technologická spoločnosť, ktorá navrhuje, vyrába a predáva inteligentné roboty pre domácnosti na spotrebiteľské trhy v USA, Európe, na Strednom východe a v Ázii. Firma má vo svojom portfóliu 2 skupiny kľúčových produktov: inteligentné robotické vysávače Roomba a čistiace mopy Braava. iRobot je vo svojom segmente globálnym lídrom a hlavným inovátorom o čom svedčí 82%-ný podiel na trhu robotických vysávačov v USA, 61%-ný podiel na trhu EMEA, 64%-ný podiel v Japonsku či viac ako 500 patentov, ktoré spoločnosť vlastní.

Firma sa môže za svoju 30 ročnú históriu tešiť mnohým úspechom, medzi ktoré patrí viac ako 30 miliónov predaných produktov či 12 miliónov robotov pripojených na oficiálnu aplikáciu iRobot, vďaka ktorým je spoločnosť schopná zbierať množstvo dát a využívať ich pri ďalšom vývoji a zlepšovaní svojich produktov. Technologický inovátor v posledných rokoch mení spôsob akým sa upratuje v domácnostiach. Inteligentné roboty Roomba môžu ich vlastníci spustiť prostredníctvom aplikácie a tie pri prvom spustení začnú mapovať celý priestor bytu, rozvrhnú si spôsob vysávania a nakoniec sa vrátia na svoju nabíjaciu stanicu a vyprázdnia sa. Ak máte prepojený robot Roomba s mopom Braava, ten po ukončení práce svojho „kolegu“ daný priestor vyčistí.

Inovácie a kvalita, ktorú prináša iRobot prostredníctvom svojich produktov sa odrazili taktiež v rýchlom raste výnosov i ziskov počas predchádzajúcich rokov, ktorý možno vidieť aj na grafe nizšie. iRobot dokázal za posledných 5 rokov navýšiť ročné výnosy z 660,6 mil. dolárov na očakávaných 1,38 mld. v roku 2020 (za prvé 3 kvartály 881,85 mil.). Spolu s výnosmi rástol aj operatívny či čistý zisk a to z úrovne 58,69 mil. dolárov na očakávaných 143 mil., resp. z 41,94 mil. dolárov na 141 mil.

xtb

Marža čistého zisku sa postupom času rozrástla z 5,80% v roku 2016 na 9,96% v roku 2019 a v hospodárskom roku 2020 by mala spoločnosť prvýkrát prekonať úroveň 10%. Vyššiu ziskovosť poháňajú najmä prémiové triedy I a S vysávačov Roomba, ktorých cena sa začína na sume 799€ a 999€. Ďalším faktorom, ktorý zvyšuje rentabilitu sú úspory z rozsahu a priamy predaj prostredníctvom svojej webovej platformy, keďže donedávna iRobot predával svoje produkty najmä prostredníctvom tretej strany. Tento priamy predaj v treťom kvartáli vzrástol oproti minulému roku o 155%.

analýza akcie irobot
Akcie iRobot – Graf zobrazujúci výnosy, operatívny zisk a čistý zisk

Úspechy a zdravý organický rast americkej firmy dlho kopírovala aj cena akcií až kým neprišla vysoká volatilita v roku 2017 a tá je tu v podstate dodnes. Aktuálne sa obchodujú ceny akcií iRobot za $88,57 čo je o 30% menej ako na vrcholnej hodnote vo februári 2019. Vysokú volatilitu a pokles cien akcií vyvolalo niekoľko faktorov medzi ktoré patria napr. obavy investorov z novej konkurencie, ktorá vstupuje na trh, obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá mala za dôsledok nižšiu ziskovú maržu spoločnosti, keďže jej výrobný podnik sídli v Číne a taktiež spomalenie rastu v posledných rokoch.

Vo svojom čase mali obavy podstatný význam a relevanciu, avšak spoločnosť ukázala, že na globálnom trhu dominuje napriek zvýšenej konkurencii o čom hovorí samotný podiel na trhu v jednotlivých regiónoch. Obchodné napätie medzi USA a Čínou poľavuje, iRobot získal od regulačných orgánov výnimku i kompenzácie a navyše má firma aj nový výrobný podnik v Malajzii. Tieto fakty hovoria o tom, že aj druhý dôležitý faktor poklesu cien bol relatívne úspešne odstránený. A taktiež rast spoločnosti sa vracia k výbornému tempu. V treťom kvartáli tohto roku iRobot zaznamenal výnosy vo výške 413 mil. dolárov čo predstavuje medziročný rast 43%.


Avšak ako vidno na grafe vyššie, trhy síce na pozitívne fundamenty okolo spoločnosti reagovali pozitívne a cena akcií sa od najnižšej úrovne v marci minulého roku vyšplhala o viac ako 100%, stále nedosahuje cenovú hladinu spred dvoch rokov hoci je na tom aktuálne firma lepšie.

Analýza akcie – katalyzátory rastu:

1.Rast trhu

Existuje niekoľko dôvodov prečo sa domnievame, že iRobot by mohol byť dobrou rastovou spoločnosťou, ktorej akcie možno kúpiť za relatívne lacné peniaze. Prvým z nich je rast trhu s domácimi robotmi. Prieskum trhu od rôznych analytikov očakáva naďalej rýchly rozvoj tohto segmentu, napr. organizácia Grand View Resarch odhadla hodnotu trhu s robotickými vysávačmi v roku 2019 na 2,7 mld. dolárov. Táto hodnota by mala rásť v ďalších rokoch priemernou mierou rastu na úrovni 17,70% a dosiahnuť sumu 9,41 mld. dolárov v roku 2027. Z rozvoja trhu by mali ťažiť najmä hlavní hráči na trhu ako je spomínaný iRobot, ale aj ďalší konkurenti ako Dyson, Ecovacs, Phillips, LG, Samsung, Xiaomi či SharkNinja.

2.Rozširovanie produktového portfólia – Terra

Ďalším zdrojom rastu by mohol byť vývoj nových produktov a uvedenie ich na trh. Jeden produkt je známy – robotická kosačka na trávu Terra, ktorá bude súperiť s podobnými produktmi z dielne konkurentov ako Husqvarna, Honda či John Deere. Manažment v posledných mesiacoch testoval predaj Terry na rôznych trhoch a vyhlásil, že Terra je pre iRobot dôležitou súčasťou, keďže trh s robotickými kosačkami je už stabilný, ale naďalej má vysoký potenciál rastu. Ohľadom vývoja ďalších produktov spoločnosť zatiaľ mlčí, avšak je viac ako pravdepodobné, že výdavky na vývoj a výskum, ktoré zhltnú ročne viac ako 140 mil. dolárov sa sústredia aj na rozšírenie produktového portfólia.

Akcie iRobot – Robotická kosačka iRobot Terra, zdroj: irobot

3.Firma tlačí na vyhranie konkurenčného boja

Manažment na čele so zakladateľom a súčasne výkonným riaditeľom spoločnosti Colinom Angle-om vyhlásil, že najbližšie roky budú rozhodujúce z hľadiska postavenia na trhu. iRobot tak tlačí na marketingovú stránku a snaží sa zviditeľniť svoju značku a udržať si svoju lídersku pozíciu, čo sa prejavilo už v poslednom kvartáli, kedy firma zaznamenala medziročný nárast výnosov o 43%. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že mnohí investori by radšej videli tieto výdavky ušetrené a zaznamenané v kolónke zisku, avšak pre udržanie si postavenia sa zdá tento krok nevyhnutný.


Analýza akcie – finačná sila spoločnosti

UkazovateľiRobotø za 10 rokov
Pomer hotovosti a dlhu6,14
Pomer dlhu k EBITDA0,320,5
Pomer dlhu k vlastnému imaniu0,070,1
Altmanovo Z skóre7,48
Rýchla likvidita2,232,57
Bežná likvidita3,053,21
Analýzy akcie iRobot – Zdrojové údaje gurufocus

Je vzácne nájsť rastovú firmu, ktorá financuje svoj rast a expanziu iba prostredníctvom vlastných zdrojov bez úverov a dlhu. Jednou z nich je však práve iRobot, ktorý do minulého roka operoval úplne bez dlhu a v poslednom roku prijal minimálne cudzie zdroje ako vidno aj na údajoch v tabuľke. Hotovosť prevyšuje dlh viac ako šesťnásobne, pomer dlhu k vlastným zdrojom je 0,07 a aj zložený ukazovateľ Altmanovo Z skóre ukazuje silnú finančnú pozíciu firmy.

Analýza akcie – hodnota akcií

UkazovateľiRobotø za 10 rokov
P/E 16,1628,88
P/S1,891,83
P/FCF11,125,21
PEG0,911,81
Analýzy akcie iRobot – Zdrojové údaje gurufocus

Rovnako ako je ťažké nájsť rastovú firmu bez dlhu je ju nájsť s hodnotu ukazovateľa P/E pod úrovňou 30-40. Zvlášť v súčasnosti, keď sú akciové trhy na svojich historických maximách, ale akcie iRobotu majú aktuálny pomer P/E ukazovateľa na hodnote 16,16 čo je zároveň omnoho nižšie oproti predchádzajúcim valuáciam. Akcie spoločnosti vychádzajú ešte lacnejšie pri údaji o pomere ceny akcie a voľného cashflowu, pretože hodnotu 11,1 by ste pri iných rastových podnikoch hľadali poriadne dlho. Posledný ukazovateľ PEG dáva do pomeru P/E a očakávanú mieru rastu na najbližších 5 rokov, tento indikátor spopularizoval jeden z najlepších investorov všetkých čias Peter Lynch, pričom ak je jeho hodnota pod 1, tak by mali byť akcie spoločnosti podhodnotené a iRobot ho má na úrovni 0,91.

Analýza akcie iRobot indikuje, že aktuálne firma spĺňa kritéria hodnotovej investície do rastovej spoločnosti a vyzerá to tak, že sa dostala mierne mimo radar investorov z Wall Street. Bude zaujímavé sledovať s čím príde manažment počas zverejnenia kvartálnych výsledkov za mesiace október až december, ktorými iRobot uzavrie fiškálny rok 2020.

Ďalšie analýzy

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno