Prílev pozitívnych správ

Finančné trhy odštartovali rok rastom, keď ich hnali pozitívne správy. Najlepší štart do nového roku zažili čínske akcie, ktoré poháňalo vpred opustenie tamojšej politiky nulovej tolerancie voči Covidu-19, čo pomohlo opäť reštartovať ekonomiku. Silný začiatok roka mali za sebou aj “big tech” a európske akcie, ktoré sú v porovnaní s americkými lacnejšie.

Za dobré správy, ktoré by sme vyzdvihli, možno označiť zvýšenú podnikateľskú aktivitu i spotrebiteľský sentiment. Tie priamo súvisia s ďalšími pozitívnymi faktormi. Cena plynu v Európe klesla pod úroveň 50 eur za MWh aj ceny lodnej kontajnerovej prepravy sa znížila na pôvodné úrovne spred pandémie. Klesajú ale aj ďalšie komodity. Cena striebra sa v porovnaní s najvyššou hodnotou 2022 znížila o 22 %, hliníka o 37 %, ropy o 36 %, palmového oleja a lítia o 40 %, uhliapšenice a bavlny o 46 %, kobaltu o 58 % a dreva o 73 %. Viaceré komodity sa tak už dostali na svoje “tradičné úrovne”.

Zároveň klesli už 11. mesiac v rade svetové ceny potravín, pričom ukazovateľ klesol z rekordu, na ktorom sa ocitol vlani v marci v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, už o 19 %. Ide o dôležité protiinflačné tlaky a inflácia skutočne spomaľuje už nejaký ten čas ako v USA, tak aj v EÚ.

V eurozóne spomalila spotrebiteľská inflácia v januári na 8,5 % z decembrových 9,2 %, čo prekonalo odhady analytikov. V USA spomalila medzimesačne z 6,5 na 6,4 %. Zdá sa teda, že všetko ide podľa plánov a Spojené štáty by mohli dosiahnuť svoj 2 % inflačný cieľ v roku 2024 a eurozóna v roku 2025. Alebo nie? Liek centrálnych bánk proti inflácií teda zatiaľ funguje.

image 1

 

Liek centrálnych bánk funguje, ale možno bude treba pritvrdiť

Vyššie úrokové sadzby predražujú úvery, spomaľujú ekonomiku a v konečnom dôsledku i zjemňujú zdražovanie. Dopyt po hypotékách sa prepadol v poslednom štvrťroku 2022 v eurozóne najstrmšie v histórií, čo je práve efekt vysokých sadzieb. Spomaľuje aj rast cien a HDP západných krajín, avšak pomalšie ako sa očakávalo.

Obdivuhodnú odolnosť ukazuje hospodárstvo USA aj EÚ a taktiež ich trh práce. Nezamestnaných ľudí totiž nepribúda a na základe mnohých pozitívnych správ sa začalo otvorene hovoriť o tom, že USA a dokonca aj eurozóna sa dokážu vyhnúť recesii. Tu sa však dostávame ku kameňu úrazu, kvôli ktorému trhy pôvodné zisky z úvodu roka počas februára začali odpisovať. 

image 2
Vývoj Európskej komisie na rast HDP EÚ na rok 2023 a 2024

Silná ekonomika ako problém?

Hoci to znie zvláštne, silné hospodárstvo môže niekedy znamenať paradoxne aj problém. Minulosť nás totiž naučila, že aby sme “vyliečili” zo zdražovania, vždy muselo prísť aj trápenie v podobe rastu nezamestnanosti, nižšej kúpyschopnosti obyvateľstva či recesie. To dnes nezažívame. Ľudia dnes nie sú prepúšťaní, ani si až tak opasky neuťahujú. Vlády sa zas predbiehajú v sanáciach problémov. Mnohí ekonómovia aj investori sa preto obávajú, že silný dopyt spotrebiteľov bude brániť skroteniu inflácie na požadované úrovne, prípadne jej rýchly návrat.  

Prvé správy, že by sa infláciu skutočne nemuselo podariť znížiť požadovaným tempom sa objavujú v týchto dňoch. Inflácia vo viacerých krajinách eurozóny opätovne vzrástla a za celú eurozónu vo februári klesla na 8,5 % z januárových 8,6 %. Čakal sa väčší pokles. Podobný trend je aj v USA. To vytvára tlak na to centrálne banky, aby buď zvyšovali sadzby výraznejšie, alebo aby v ňom pokračovala dlhšie. Oba varianty by negatívne ovplyvnili ekonomiku aj finančné trhy. 

Objavujú sa tak obavy,  že silné hospodárstvo, vládne pomoci a nízka nezamestnanosť iba oddiaľujú nevyhnutné – recesiu, po ktorej by sme sa mohli opäť odraziť k rastu a to už bez inflácie. Vývoj finančných trhov ale nejde predvídať a preto je najlepšou stratégiou pravidelné investovanie, vďaka ktorému možno využiť poklesy na trhoch. História nás totiž naučila, že trhy sa vždy spamätajú a ak si dovolíme jednu predpoveď dať, tak takú, že ani tentokrát tomu inak nebude. 

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokSpoločnosť Meta plánuje zrušiť ďalšie tisíce pracovných miest
Ďalší článokSingapurský e-commerge Sea s prvým ziskom
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno