Čínske akcie opäť v kurze

Index Hang Seng China, ktorý sleduje čínske firmy kótované na burze v Hongkongu, uzavrel obchodvanie o 1,9 % vyššie za prvý deň. Ide o najlepší začiatok od roku 2018. Po tom čo sa deje v Číne a po počiatočných obavách, že Čína môže mať problém opustiť politiku nulovej tolerancie voči Covidu, investori čoraz viac veria, že konečný výsledok bude pozitívny pre hospodárstvo a zisky spoločností.

Obnova používania metra v takmer desiatke veľkých miest a vrcholenie epidémie vírusu v južnom výrobnom centre Guangzhou tieto očakávania posilňujú. Čínske akcie a hrozba ich stiahnutia z burzy v New Yorku sa tak výrazne znižuje.

„Aj keď v súčasnej fáze je vidieť ďalšie nárasty pacientov Covidu a rozsiahlejšiu infekciu, vyhliadky čínskej ekonomiky na rok 2023 sa zlepšili,“ napísali stratégovia zo Saxo Capital Markets. „Okrem znovuotvorenia Čína zintenzívnila svoje úsilie na podporu sektora nehnuteľností v núdzi a poskytla developerom prístup k úverom a financovaniu vlastného imania, ktoré im bolo väčšinu roku 2022 odopierané.

Stávky na znovuotvorenie Číny zaznamenali za posledné dva mesiace nárast indexu Hang Seng o 36 %, čím prekonali ázijský index o viac ako 20 %. Očakáva sa, že zrušenie opatrení povedú k odrazu indexu Hang Seng v roku 2023 po troch rokoch neustálych poklesov a rekordnej straty od svojho založenia v roku 1994. Investori kúpili v utorok prostredníctvom čínske akcie za 4,2 miliardy HK$ (537 miliónov USD), čo je podľa údajov zostavených agentúrou Bloomberg najväčší jednodňový prílev od 12. decembra.

Náznaky ďalšieho uvoľnenia napätia medzi Čínou a USA tiež pomohli podporiť zisky v akciách. Nový čínsky minister zahraničných vecí Qin Gang po tom, čo odstúpil z funkcie najvyššieho vyslanca svojej krajiny vo Washingtone, pochválil Američanov, pričom v tweete uviedol, že naňho „hlboko zapôsobil počet tvrdo pracujúcich, priateľských a talentovaných Američanov, ktorých stretol“.

Napriek tomu sa očakáva, že volatilita zostane vysoká, pričom množstvo nedávnych správ zdôrazňuje ekonomickú daň z nárastu prípadov vírusov. Keďže akcie po opätovnom otvorení rástli už dva mesiace, obchodníci budú hľadať nové katalyzátory, najmä keď analytici očakávajú, že sa ekonomika odrazí až neskôr v tomto roku. Oficiálne údaje cez víkend ukázali, že pokles výroby sa minulý mesiac zhoršil, zatiaľ čo aktivita v sektore služieb sa prepadla najviac od februára 2020.

Čínske akcie sme zaradili v našom výhľade na rok 2023 medzi tie aktíva, ktorým by sa mohlo v roku 2023 dariť a to aj napriek mnohým veľkým rizikám.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

čínske akcie

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokŤažký rok pre FAANG+ akcie. Týchto 10 firiem prišlo dohromady o 5,2 biliónov USD hodnoty
Ďalší článokRada manažéra 5-hviezdičkového fondu: „v 2023 kupujte len akcie tých najsilnejších firiem a kráľov cash flowu“
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno