Rozklad symbolu amerického úspechu

General Electric dokončila svoj rozklad na tri spoločnosti, čím ukončila éru industriálneho konglomerátneho predchodcu, ktorý bol kedysi symbolom amerického podnikateľského úspechu. Priemyselný gigant svoje letecké a energetické podniky začne obchodovať na Newyorskej burze (NYSE) ako samostatné subjekty, viac než rok po tom, čo sa jeho zdravotnícky podnik začal obchodovať na burze Nasdaq.

Rozklad je vyvrcholením úsilia generálneho riaditeľa Larryho Culpa o oživenie spoločnosti, ktorá narazila na viaceré ťažkosti vrátane finančnej krízy v roku 2008. V tom roku takmer zbankrotoval jej najvýnosnejší podnik, GE Capital. Koncom roku 2021 Culp oznámil rozklad, ktorému sa generácia pracovníkov vyhýbala.

GE bola taká významná, že jej finančná vetva bola americkou vládou považovaná za „príliš veľkú na to, aby zlyhala„. Ale časom sa spoločnosť potácala z krízy do krízy. GE, pôvodný člen blue chip indexu Dow Jones Industrial Average, stratil svoje miesto v indexe v júni 2018 a Culp, ktorý sa stal generálnym riaditeľom po niekoľkých mesiacoch, znížil dividendu na cent, aby ušetril hotovosť.

Prvá myšlienka rozkladu začala už v roku 2021. Culp, ktorý je teraz generálnym riaditeľom GE Aerospace, zazvoní na otváraciu zvonček na NYSE v utorok spolu so Scottom Strazikom, generálnym riaditeľom energetického podniku Vernova. Organizácia vznikla po tom, čo slávny vynálezca Thomas Alva Edison spojil spoločnosť Edison General Electric s konkurentom a vytvoril GE na konci 19. storočia.

Analýzy teraz odhadujú trhovú hodnotu GE Aerospace, ktorá bola pre bostonskú spoločnosť „dojnou kravou„, na viac ako 100 miliárd USD po spin-offe. „S úspešným spustením troch nezávislých verejných spoločností, dnešok predstavuje historický záverečný krok v mnohoročnej transformácii spoločnosti,“ povedal Culp.

Minulý mesiac GE Aerospace, ktorá vyrába motory pre lietadlá Boeing a Airbus, predpovedala prevádzkový zisk vo výške asi 10 miliárd USD v roku 2028 vzhľadom na silný dopyt po svojich výrobkoch a službách. Predstavitelia uviedli, že si stanovili počiatočnú výšku dividendy na 30 % z čistého zisku.

Akcie General Electric


Akcie Tesly od začiatku roku vzrástli o +13,8 % a ich aktuálna cena je 143,7 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 18 násobok zisku na akciu (P/E); 23,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 24,7 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 156,9 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokXiaomi oficiálne vstupuje do boja na poli elektrických vozidiel
Ďalší článokInflácia v eurozóne v marci spomalila na 2,4 %
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno