Vstúpi Porsche na burzu?

Nemecký koncern Volkswagen AG a rodinná holdingová spoločnosť Porsche Automobil Holding SE spoločne vyjednali rámcovú dohodu na prípravu vstupu na burzu firmy Porsche AG prostredníctvom IPO. Dnes to uviedli v spoločnom vyhlásení obe firmy. Konečné rozhodnutie však ešte nepadlo a uzavretie dohody musí schváliť vedenie a dozorná rada.

Akcie Volkswagen reagovali na správu rastom o +9,84 % na €192,13.

Špekulácie o kótovaní akcií Porsche sa objavovali už v priebehu minulého roka, avšak kvôli zložitému nastaveniu zainteresovaných strán dosiaľ žiadne rozhodnutie nepadlo. Rodiny Porsche a Piech totiž vlastnia 31,4 % akcií Volkswagenu a majú až 53,3 % hlasovacích práv prostredníctvom firmy Porsche SE.

Tá vznikla pred viac ako 10 rokmi, keď sa Porsche pokúsilo prevziať kontrolu nad oveľa väčším Volksagenom, čo sa však nepodarilo a biznis so športovými vozidlami pripadol pod Volkswagen. Spletitú štruktúru, ktorú reprezentuje vysoká moc v rukách rodiny Porsche a Piech sa však v poslednej dobe snaží Volkswagen rozmotať znížením ich vplyvu.

Vyjednaná ramcová dohoda medzi Porsche SE a Volksagenom by mohla teda znamenať prvú verejná ponuku akcií Porsche AG a jeho biznisu so športovými autami. Práve ten predstavuje najziskovejšie aktívum Volkswagenu a jeho debut na burze by pomohol zvýšiť ocenenie materskej spoločnosti, pričom by mohol zároveň financovať tlak na transformáciu smerom k elektrickým vozidlám (EV).

Volkswagen chce vyzvať Teslu

V rámci konkurenčného boja na trhu EV predstavil nemecký koncern dosiaľ najširší rad elektrických áut v odvetví vrátane ID.4 a Porsche Taycan. Avšak trhové ocenenie Volkswagenu je aj napriek násobne vyšším predajom stále rádovo menšie v porovnaní s americkým lídrom na trhu elektromobility – Teslou.

Porsche AG: World premiere of the Panamera Executive models and the 911 RSR  - Porsche Asia Pacific
Zdroj obrázku: Porsche

Ak by však skutočne k vstupu Porsche AG na burzu došlo, išlo by o jeden z najväčších európskych debutov na akciovej burze v histórií. Podľa odhadov totiž trhová hodnota výrobcu luxusných automobilov dosahuje úroveň 60 až 90 miliárd eur, pričom celý koncern má v súčasnosti trhovú hodnotu len 112 miliárd eur. Okrem Porsche pritom Volkswagen vlastní aj ďalšie prémiové značky ako Audi, Bentley a Lamborghini.

Pôjde Porsche v stopách Ferrari?

Finančný riaditeľ Porsche Lutz Meschke prvýkrát upozornil na výhody potenciálneho IPO spoločnosti Porsche AG už v roku 2018, pričom sa vyjadril, že tento krok by firme mohol poskytnúť hodnotu a zopakovať úspešné IPO spoločnosti Ferrari z roku 2015. Úvahy v tom čase však nezískali podporu od vedenia Volkswagen.

Taliansky výrobca športových áut vzbudil u investorov veľký záujem a získal prostredníctvom IPO kapitál v hodnote 900 miliónov dolárov. Jeho materská spoločnosť, koncern Fiat-Chrysler (dnešný Stellantis) si pritom 80 % svojho podielu vo Ferrari. Správnosť tohto kroku potvrdzuje aj fakt, že akcie Ferrari do dnešného dňa vzrástli o viac ako štvornásobne. Dnes trhová kapitalizácia Ferrari dosahuje 40,4 miliardy dolárov, zatiaľ čo kapitalizácia Stellantisu je napriek zhruba 20 krát väčším tržbám iba na úrovni 59,2 miliardy dolárov.

Akcie Volkswagen


Akcie Volkswagen v posledných 12 mesiacoch majú v podstate totožnú výkonnosť so širším akciovým trhom, keď vzrástli o +12,6 %, zatiaľ čo cena indexu S&P 500 stúpla o +11,3 %. V rovnakom období nemecký index DAX stúpol o +5,0 % a európsky index Euronext 100 o +10,6 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 5,1 násobok zisku na akciu (P/E), 5,2 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 4,3 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií Volkswagen je na úrovni 2,78 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJReuters
Predchádzajúci článokAnalýza akcie CyberArk: Bude firma ťažiť z rastu celého odvetvia?
Ďalší článokAkcie MercadoLibre poskočili o 10% po prekonaní analytických odhadov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno