Tlak na vodíkové akcie sa zintenzívňuje

“Vodíkové“ akcie mali ťažký začiatok týždňa, pretože pokles ratingu a vyššie úrokové sadzby zasiahli mnohé akcie súvisiace s energetikou. Keďže náklady na financovanie rastú, je ťažšie financovať vodíkové projekty, alebo nové nákladné vozidlá poháňané vodíkom, takže nie je prekvapujúce, že akcie takýchto firiem klesajú. Akcie firmy Plug Power, ktorá tento rok oznámila výstavbu vodíkových závodov vo Fínsku, klesli až o 10,5%, Bloom Energy klesla o 9,7% a Nikola klesla o 10,2% v pondelkovom obchodovaní.

Vyššie úrokové sadzby zaťažujú aj akcie alternatívnych energií. Desaťročné štátne dlhopisy USA v pondelok vzrástli o 11 bázických bodov na 4,68 %. Sadzba sa za posledný mesiac zvýšila o neuveriteľných 50 bázických bodov a nezdá sa, že by sa zvyšovanie malo v blízkej dobe odkladať.

Rastúce geopolitické napätie zasiahlo komoditné trhy, čo môže spomaliť prechod k obnoviteľným zdrojom energií a ohroziť boj proti zmene klímy. Od roku 2021 sa nové obmedzenia v obchode s komoditami zdvojnásobili. Medzinárodný menový fond odhaduje, že vážne narušenia svetového obchodu by mohli do roku 2030 znížiť investície do obnoviteľných zdrojov energií a elektrických vozidiel až o 30 %.

Môže sa to zdať nesúvisiace, ale pokles akcií NextEra Energy a NextEra Energy Partners môže mať vplyv na toto odvetvie. NextEra je jedným z prvých používateľov vodíkovej technológie a v posledných troch rokoch spolupracovala s Bloom Energy a Plug Power na budovaní a financovaní aktív. Vyššie sadzby však spôsobili, že spoločnosť znížila očakávania rastu dividend a to vytvára tlak na akcie. Ak to povedie k nižším investíciám alebo investíciám, ktoré si vyžadujú vyššiu návratnosť, bude to zlé pre dopyt po vodíkových projektoch.

Verejné služby sú v konečnom dôsledku partnermi, ktorým predávajú spoločnosti ako Plug Power a Bloom Energy, takže je dôležité, aby mali solídne finančné základy a zvyšujúci sa dopyt. Nezdá sa, že by tomu tak bolo v prípade NextEra, a investori sa obávajú, že ide len o prvú spoločnosť, ktorá klesla v oblasti verejných služieb, čo spôsobilo zníženie investícií alebo si vynútilo zníženie nákladov dodávateľov.

U Nikoly, ktorá tento rok konečne začala s produkciou batériových a vodíkových kamiónov, je výzva ešte ťažšia. Spoločnosti dochádzajú peniaze a vyššie úrokové sadzby a zhoršujúce sa finančné výsledky znamenajú, že ťažký boj spoločnosti o prežitie nemusí dopadnúť dobre.

Čo so súčasnou situáciou?

V súčasnosti existuje viacero zaujímavých inovácií na trhu s vodíkom. Tie by mohli odvetviu pomôcť. Ale dôležité bude, že nákupcovia verejných služieb musia urobiť ťažké rozhodnutia o tom, kde krátkodobo minúť peniaze a podporiť tak trh. Ten však vstupuje do obdobia vyšších sadzieb a potenciálne ekonomického spomalenia, pričom dopad na dodávateľov môže mať za následok menší objem dovávok a tlak na tvorbu cien.

Žiadna z týchto spoločností nezarába peniaze, takže všetky sú vysoko rizikové, no zdá sa, že riziká sa dnes výrazne zvýšili, keďže ceny akcií klesajú, čo sťažuje získavanie peňazí predajom akcií, a stúpajú úrokové sadzby. To v praxi znamená, že ich dlh sa predražuje. Podľa mnohých analytikov, neexistuje žiadna skvelá cesta von, pokiaľ tieto spoločnosti rýchlo nezískajú voľný peňažný tok.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

vodíkové akcie, vodíkové akcie, vodíkové akcie, vodíkové akcie, vodíkové akcie

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTakmer 250-ročná spoločnosť Birkenstock plánuje IPO
Ďalší článokIndia ako nastupujúca veľmoc
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno