Samsung zosadený z trónu

Apple dlhodobo vedie trh so smartfónmi z hľadiska príjmov a ziskov, teraz predbehol Samsung a stal sa svetovým lídrom aj podľa objemu výroby. Americký gigant sa v roku 2023 stal najväčším výrobcom smartfónov na svete, čím prekonal Samsung a ukončil jej 12-ročnú sériu víťazstiev. Úspech spoločnosti bol do značnej miery poháňaný tým, že sa viac spotrebiteľov rozhodlo kupovať modely vyššej kategórie, bez ohľadu na cenu, kvôli ich odolnosti a funkciám.

Naopak, v minulom roku sa Samsung zameral viac na trhy strednej kategórie. Okrem toho najhodnotnejšia juhokórejská firma v minulom roku zápasila s viacerými problémami. Za celý rok 2023 Samsung vykázal svoj najnižší prevádzkový zisk za posledných 15 rokov. Firma oznámila 35 % pokles prevádzkových príjmov na 2,1 miliardy USD, čo je asi 24 % za odhadmi. Tržby klesli viac, než očakávali analytici, na 51 miliárd USD.

So zvyšujúcou sa konkurenciou zo strany čínskych výrobcov smartfónov nižšej kategórie, ako sú Xiaomi, Oppo a Transsion, ktorí si úspešne uchmatli nemalí podiel na africkom trhu so smartfónmi, môže byť pre Samsung ťažšie získať späť svoj stratený podiel. Podľa výskumnej skupiny IDC si Apple v roku 2023 pripísal 20,1 % podiel na trhu, pokiaľ ide o dodávky, pričom Samsung dosiahol 19,4 % a Xiaomi 12,5 %. Oppo malo 8,8 % podiel na trhu a Transsion 8,1 %.

Apple poráža Samsung a stáva sa svetovým lídrom výroby smartfónov za rok 2023

Modely Apple Watch so zákazom dovozu

Prvenstvo vo výrobe znamenalo pre firmu veľmi potrebnú výhru v roku 2023, ktorý nebol pre výrobcu iPhonov ideálnym. Americká komisia pre medzinárodný obchod zakázala na konci minulého roka dovoz a predaj hodiniek Apple Series 9 a Ultra 2 v USA po tom, čo zistila, že Apple porušil patentové práva výrobcu zdravotníckych zariadení Masimo. Zákaz sa týkal hlavne technológie sledovania kyslíka v krvi od Apple Watch v dvoch z najnovších modelov.

Hoci firma dokázala reštartovať predaj hodiniek po tom, čo americký odvolací súd dočasne zastavil zákaz, spoločnosť čaká ešte dlhá právna cesta na to, aby vyriešili dopady na ceny produktov. Firma tiež oznámila, že uvažuje o prepracovaní týchto dvoch modelov, čo by mohlo znamenať aktualizáciu softvéru hodiniek. Je tiež pravdepodobné, že nový dizajn nebude obsahovať funkciu pulznej oxymetrie. Nedávno sme pre Vás vypracovali pomerne detailnú analýzu spoločnosti v ktorej sa okrem iného dočítate aj o tejto problematike:

Čína je otázna

Výrobca smartfónov tiež zaznamenal pokles dopytu v Číne, pričom analytici z Jefferies odhadujú, že predaj čínskych iPhonov v posledný decembrový týždeň medziročne klesol až o 30 %. Bolo to spôsobené najmä tým, že iné značky ako Huawei a Xiaomi dodávali čoraz konkurencieschopnejšie produkty nabité funkciami.

Čína je tradične obrovským trhom pre iPhone, pričom spoločnosť tam má aj svoju najväčšiu továreň. Čínske obchodné zákony a napätie medzi USA a Čínou však v priebehu rokov výrazné eskalovalo, čo viedlo k tomu, že firma čelila množstvu problémov s dodávateľským reťazcom a výrobou. Viac čínskych agentúr a vládou podporovaných firiem v celej krajine nariadilo zamestnancom, aby prestali nosiť telefóny iPhone a ďalšie zahraničné zariadenia do práce. Tým sa spustil bezprecedentný zákaz, ktorý pravdepodobne zablokuje produkty od spoločností Apple v krajine.

To viedlo k tomu, že výrobca teraz údajne uvažuje o iných výrobných centrách, ako je India, konkrétne Tamil Nadu a Karnataka, ako súčasť širšej strategickej. V dôsledku toho sa iPhone 14s vyrábal v Indii, namiesto Číny, hoci niekoľko ďalších modelov a produktov sa stále vyrába v Číne.

Akcie Apple


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +36,1 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 193,9 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 31,7 násobok zisku na akciu (P/E), 29,5 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 23,3 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 2,9 bilióna USD, čo robí z Apple najhodnotnejšiu firmu na svete, podľa trhovej kapitalizácie, aj keď pred pár dňami nakrátko stratila tento status po tom, čo ho na chvíľu predbehol Microsoft.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokDCA stratégia: Svätý grál pasívneho investovania
Ďalší článokNetflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno