Historický pokles

Na burze obchodovaný fond Roundhill Cannabis ETF, ktorý sleduje spoločnosti v odvetví marihuany, klesol o 72 % na historicky najnižšiu úroveň od svojho vzniku. Marihuanovým akciám sa posledné roky nedarí a to z viacerých dôvodov. Jednotlivé podniky v sektore vytvárajú straty, ich rast sa spomalil a netreba zabudnúť na súčasnú averziu investorov voči riskantným investíciám. V decembri ale prišiel ďalší úder.

Spoločnosti musia obchádzať bankový systém

V Spojených štátoch bola z finančného opatrenia za 1,7 bilióna USD vyňatá legislatíva, ktorá by umožnila viacerým bankám spolupracovať s legálnymi kanabisovými spoločnosťami. Išlo o 3. neúspešný pokus o pripojenie legislatívy, nazývanej zákon o bezpečnom bankovníctve, k návrhu zákona v minulom roku. Bez schválenia SAFE majú banky vo veľkej miere zakázané spolupracovať s firmami spojenými s marihuanou, pretože táto látka je na federálnej úrovni nezákonná. To núti mnohé spoločnosti pracovať v hotovosti alebo vymýšľať spôsoby, ako obísť bankový systém.

Marihuanové spoločnosti sú tiež vystavené ťažkým makroekonomickým podmienkam, čo môže oslabiť ich ekonomický výhľad. Napr. firma Curaleaf Holdings prepustila niektorých zamestnancov a upravila nadol svoje dosiahnuté príjmy za roky 2022 a 2021. Akcie sa po oznámení prepadli a od svojej najvyššej hodnoty poklesli už o 85 %.

Ďalšia významná spoločnosť z odvetvia Tilray Brands v roku 2022 dosiahla 22 % rast tržieb na 628 miliónov USD, avšak strata sa prehĺbila až na 477 miliónov USD. Firme Canopy Growth Corporation v predchádzajúcom roku príjmy dokonca mierne klesli na 520 miliónov USD, pričom strata dosiahla 302 miliónov USD. Podniky Cronos Group a Aurrora Cannabis vyprodukovali tržby vo výške 92 a 221 miliónov USD, pričom ich straty sú na úrovni 169, resp. 1,72 miliardy USD.

Napriek vyššie spomínaným problémom je Wall Street voči marihuanovému priemyslu z dlhodobého hľadiska stále prevažne býčia. Analytici, ktorí pokrývajú firmu Curaleaf, jej udelili až 15 hodnotení BUY a 2 hodnotenia HOLD. Je to preto, že ak sa regulačné prekážky odstránia, marihuanové akcie budú pripravené na rast, povedal Gerald Pascarelli z organizácie Wedbush a dodal, že to môže trvať roky. Keď sa pozrieme na relatívne ocenenia akcií, na to, aké nové je toto odvetvie, a na vyhliadky rastu, „určite je tu pozitívny vývoj,“ dodal Pascarelli.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSpoločnosť Bed Bath & Beyond zbankrotovala
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno