Akvizícia

Spoločnosť Eli Lilly, ktorá sa radí medzi Big Pharma akcie, kúpi firmu Dice Therapeutics za 2,4 miliardy USD. Eli Lilly zaplatí za akcie Dice 48 USD za akciu, čo predstavuje 42 % prémiu oproti predchádzajúcej obchodnej cene. Firmy očakávajú, že transakciu, ktorá bude hradená v hotovosti, uzavrú v 3. štvrťroku po tom, čo ju schvália regulačné orgány. Akcie Dice reagovali na správu rastom o +37 % na akcie Eli Lilly oznámenie správy vplyv nemalo.

Posilní tým svoje portfólio v oblasti imunológie o experimentálnu tabletku DC-806 na liečbu psoriázy. Experimentálna tabletka od Dice je v súčasnosti testovaná v strednej fáze. Mechanizmus lieku je podobný injekcii Taltz od Eli Lilly, ale Dice vyvíja lieky na vlastnej technologickej platforme pre perorálne lieky. Najcennejšia farmaceutická spoločnosť sa pokúsila vyvinúť svoj vlastný perorálny liek IL-17, avšak zlyhala a minulý rok vývoj lieku ukončila.

Analytici vyzdvihli, že kúpa Dice by mohla v prípade schválenia tabletky priniesť Eli Lilly príjmy na úrovni niekoľkých miliárd USD a chvália aj pomerne nízku cenu akvizície. Transakcia im dáva zmysel aj vzhľadom na to, že spoločnosť už má skúsenosti s liečbou tohto typu ochorení vďaka spomínanej injekcii Taltz. Navyše oblasť imunológie predstavuje lukratívny trh, v ktorom spoločnosť zaostáva za svojimi konkurentmi.

„Naším cieľom je byť špičkovým hráčom v imunológii,“ povedal šéf imunológie Eli Lilly Patrik Jonsson investorom na májovej konferencii Bank of America.

Eli Lilly

Spoločnosť Eli Lilly, ktorá súperí s firmou Johnson & Johnson o titul najväčšej biofarmaceutickej firmy podľa trhovej kapitalizácie, je dominantným hráčom v liečbe cukrovky a obezity. Zaostávala však za súpermi v liečbe autoimunitných systémov, čo je oblasť, ktorá za posledné desaťročie priniesla mnohé z najväčších trhákov v tom odvetví.

Firma vyprodukovala v roku 2023 príjmy vo výške 28,5 miliardy a čistý zisk 6,2 miliardy USD. Akcie Eli Lilly od začiatku roka 2022 vzrástli o +62 % a za posledných 5 rokov +427,3 %, najmä vďaka potenciálnemu lieku na liečbu cukrovky Mounjaro. Zároveň má ale podnik prísľub v liečbe Alzheimerovej choroby novej generácie.

Aktuálne sa akcie Eliy Lilly obchodujú za 71,9 násobok zisku na akciu (P/E) a 55,0 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos výnos akcií predstavuje 1,00 %.

Akcie Eli Lilly


Akvizície vo farmaceutickom a biotechnologickom sektore

Akvizícia prichádza v čase, kedy sa americkí regulátori pokúšajú zastaviť kúpu Horizon Therapeutics spoločnosťou Amgen za 27,8 miliardy USD. Treba poznamenať, že akvizície vo farmaceutickom a biotechnologickom odvetví nie sú ničím nezvyčajným. Prečo k ním dochádza omnoho častejšie ako v iných sektoroch ekonomiky sme písali v našom článku, v ktorom sme sa venovali investovaniu do farmaceutických firiem.

Nedávno sme tiež informovali o akvizícií Chinook Therapeutics spoločnosťou Novartis. Švajčiarsky podnik patrí zároveň medzi 26 európskych dividendových aristokratov. Viacero akvizícií má na svedomí aj americký Pfizer, ktorý ťažil z vysokých ziskov vďaka vakcíne proti Covid-19. V marci oznámil dohodu o kúpe Seagen za 30 miliárd USD a v máji minulého roka kúpu Biohaven Therapeutics za 11,6 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokTesla verbuje konkurentov, ktorí budú využívať jej sieť elektronabíjačiek
Ďalší článokKtoré firmy skupujú najviac jednorožcov – miliardových startupov?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno