Búrlivý september

Akcie Qualcomm boli v septembri ako na horskej dráhe, pričom volatilitu akcií možno pripísať rôznym makroekonomickým javom a úspechom spoločnosti. Zatiaľ čo takéto vzostupy a pády sú súčasťou progresie spoločnosti, náhly obrat udalostí často testuje jej prirodzenú silu.

Začiatkom tohto mesiaca Qualcomm a BMW Group rozšírili svoje technologické partnerstvo s cieľom nanovo definovať automobilové prostredie. Spolupráca má poháňať nové vozidlá BMW s riešením digitálneho podvozku Snapdragon. Jeho cieľom je poskytnúť vodičom a cestujúcim bezpečnejšie, inteligentnejšie a sofistikovanejšie zážitky vo vozidle. BMW si vybralo Qualcomm ako svojho kľúčového poskytovateľa systémových riešení.

Jedným z kľúčových aspektov tohto partnerstva je integrácia platforiem Snapdragon Cockpit do nových vozidiel BMW a vozidiel MINI New Family. Tieto platformy zlepšujú používateľskú skúsenosť tým, že ponúkajú grafiku s vysokým rozlíšením, prémiový zvuk, krištáľovo čistú hlasovú komunikáciu a funkcie poháňané AI. Keďže Qualcomm pokračuje v inováciách a spolupráci, mohol by v dohľadnej dobe žať plody dynamického a vyvíjajúceho sa automobilového prostredia.

Zmluva s Manchestrom United

V priebehu septembra Qualcomm podpísal dohodu s Manchestrom United, že bude od budúcej sezóny oficiálnym sponzorom dresov. Na základe dohody platnej od začiatku sezóny 2024-25 bude značka Snapdragon od Qualcommu umiestnená na ikonických dresoch anglického klubu Premier League. Snapdragon bude súčasťou všetkých domácich, vonkajších a tretích súprav mužských a ženských tímov Manchestru United, čím nahradí nemeckú softvérovú firmu TeamViewer.

Trojročná dohoda s jedným z popredných futbalových klubov EPL so širokou fanúšikovskou základňou sa pravdepodobne ukáže ako prospešná pre Qualcomm a rozšíri jej globálnu pôsobnosť. Manchester United historicky predá každý rok v priemere okolo 2 miliónov dresov, pričom klub si zachováva bohaté dedičstvo a obrovskú základňu fanúšikov po celom svete.

Problémy v Číne

Dohoda získava ďalší význam, keďže čipy Qualcomm budú súčasťou nadchádzajúcich modelov iPhone od Apple. Výrobca čipov uzavrel s Apple viacročnú dohodu o dodávke systémov Snapdragon 5G Modem-RF pre pripravované iPhony. Okrem prírastkových výnosov táto dohoda posilňuje vedúcu pozíciu QCOM v rámci technológií a produktov 5G. Taktiež naberá na váhe, keďže sa očakáva, že výrobca čipov zaznamená nižšie príjmy z Číny v dôsledku prísnych obmedzení používania iPhone.

Podľa rôznych medií, Peking uvažuje o zákaze používania telefónov iPhone vo vládnych úradoch a štátom podporovaných subjektoch ako súčasť svojho spoločného úsilia o sebestačnosť. Obmedzenia týkajúce sa spoločnosti Apple budú mať pravdepodobne hlboký vplyv na spoločnosť Qualcomm, ktorá je jedným z popredných dodávateľov pre spoločnosť vyrábajúcu iPhone.

Čína bola v priebehu rokov pre Apple jedným z hlavných trhov. Keď sa správa o údajnom zákaze rozšírila ako požiar, akcie spoločnosti Apple klesli a vymazali takmer 200 miliárd USD v trhovej kapitalizácii. Modemy Qualcomm boli kľúčovou funkciou modelov iPhone a pripájali zariadenie k celulárnym sieťam pre rýchle prehliadanie webu a okamžitý prístup k aplikáciám.

Navyše, keďže Čína predstavuje leví podiel na príjmoch Qualcommu, akékoľvek narušenie miestnej prevádzky bude mať určite dominový efekt v celej spoločnosti. Firma vyrábajúca čipy má významné zastúpenie vo viac ako 12 mestách v Číne a jej cieľom je podporovať pokrok v oblasti polovodičov a mobilných telekomunikácií, aby boli čo najväčšie. Spoločnosť bola kľúčovým dodávateľom čipov a ďalších súvisiacich komponentov pre miestnych výrobcov smartfónov, ako sú Xiaomi, Huawei a ich spin-off značka Honor.

Mnohé z týchto ťažkostí možno pripísať pokračujúcemu obchodnému sporu medzi Čínou a USA. Americké ministerstvo obchodu už dávnejšie uvalilo rôzne obchodné obmedzenia voči Číne, ktoré zakazovali predaj high-tech zariadení, čipov, komponentov a súvisiacej technológie na vývoj špičkových smartfónov a čipov s podporou AI. Napriek zaradeniu čínskeho Huawei do tohto zoznamu sa predpokladá, že novovyvinutý smartfón Huawei Mate 60 porušil americké obchodné sankcie. To prinútilo dozorný orgán USA presadzovať prísnejšie obchodné obmedzenia a zároveň vykonávať pravosť obchodných porušení.

Qualcomm údajne zrušuje a znižuje počet pracovných miest, aby udržal svoje podnikanie v Číne. Správy miestnych médií tvrdia, že spoločnosť prepustila desiatky ľudí zo svojho výskumného a vývojového zariadenia v Šanghaji, čo vyvoláva otázky o jej dlhodobých plánoch životaschopnosti.

Akcie Qualcomm


Akcie Qualcomm si v tomto roku pripísali +2,5 % a v súčasnosti sa obchodujú na úrovni $109,8. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 14,39 násobok zisku na akciu (P/E); 18,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 10,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNová éra pre Electronic Arts: Fifa končí, začína FC 24
Ďalší článokExxon Mobil sa blíži k dohode o prevzatí bridlicového gigantu Pioneer Natural Resources za 60 miliárd USD
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno