Big Tech jednou z najhorších skupín akcií

Rok 2022 je za nami a investori naň v dobrom spomínať nebudú. Minulému roku a výhľadu do budúceho roku sme sa bližšie venovali v našom samostatnom článku. V tomto sa pozrieme na jednu skupinu akcií, ktorým sa ako triede darilo veľmi zle, pričom investori na nich pozerali ako na bezpečný prístav, navyše s rastovými príležitosťami. Tou skupinou sú veľké technologické spoločnosti, často označované ako Big Tech alebo FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google).

Skupina Bespoke Investment Group sa zamerala práve na FAANG akcie, ktoré rozšírila o ďalšie najčastejšie obchodované spoločnosti Microsoft, Tesla, Nvidia, AMD a Snowflake. Týchto 10 spoločností, ktoré Bespoke označili ako FAANG+ akcie vstúpili do roku 2021 s kombinovanou trhovou hodnotou presahujúcou 12 biliónov USD. Počas roka však ich kapitalizácia klesla až o 43 % na niečo vyše 7 biliónov USD.

image
Zdroj obrázku: BESPOKE INVESTMENT GROUP

Akciové výpredaje na burze

Výpredaj veľkých technologických akcií viedla Tesla, o ktorých sa často hovorilo ako o veľmi nadhodnotených a na tento fakt sme poukazovali aj my v našom článku 3 nadhodnotené akcie, ktorým je lepšie sa vyhnúť. Výrobca elektromobilov odpísal v roku 2022 až 69 % trhovej hodnoty, pričom doplácal na čoraz extravagantnejšie a nenormálnejšie správanie svojho najväčšieho akcionára – Elona Muska. Ten odkúpil sociálnu sieť Twitter a na jeho kúpu využíval financie z predaja akcií Tesly, čo znepokojuje investorov rovnako ako jeho správanie a fakt, že sa v súčasnosti venuje najmä Twitteru a nie Tesle. Nemožno opomenúť ani vzostup konkurencie na trhu elektromobilov.

V tesnom závese za Teslou je so svojim výkonom Meta, matka Facebooku, Instagramu či WhatsAppu s poklesom akcií vo výške 65 %. Akcie firmy sa v priebehu roka dostali na najnižšiu úroveň od roku 2016, pretože firma čelí spomaľovaniu na trhu online reklamy, vzostupu konkurencie najmä v podobe TikToku, ale hlavne veľkým otáznikom v oblasti metaverza. Spoločnosti sa stenšili takmer na polovicu, pretože straty z oblasti Reality Labs (budovanie metaverza a virtuálnej reality) dosahujú enormné hodnoty. Len v 3. štvrťroku bola strata Reality Labs 3,67 miliardy USD, pričom vývoj a adopcia metaverza je stále otázna.

FAANG+ akcie prepad na burze. Pokles ceny akcií

Veľké straty odpisoval aj Snowflake. Raketovo rastúca softvérová firma síce zaznamenala v poslednom kvartáli 67 % medziročný rast a lepší upravený zisk ako očakávali analytici, ale komentár manažmentu avizoval spomaľovanie. V čase, keď investori sa snažia pred rizikom skryť sa tak nedarilo ani Snowflake a mnoho podobone menším podnikom.

Po ukážkových 5 rokoch, ktoré zaznamenali čipové akcie AMD a Nvidia, keď ich cena stúpli o viac ako 1 000 %, prišlo k výraznej korekcii aj u nich – o 52 a 56 %. Obe firmy vo veľkom upravovali svoje rastové plány nadol, pretože dopyt ochladol a USA zároveň uvalili clo na vývoz čipov do Číny.

Veľmi turbulentný rok zažil aj streamovací gigant Netflix. Ten vôbec prvýkrát v histórií zaznamenal pokles počtu používateľov. Katastrofické scenáre niektorých analytikov sa ale nevyplnili a v ďalších štvrťrokoch sa firma opäť nakopla k rastu, čím nakoniec uzavrela rok s 52 % poklesom hodnoty. Netflixu veľmi pomohli nové hity, ako príbeh Jeffreyho Dahmera, Wednesday, Stranger Things S4, ale tiež nová lacnejšia verza s reklamami, od ktorej si sľubuje miliardy nových príjmov.

Viac ako polovicu hodnoty stratil aj Amazon. Spoločnosť zápasí so spomalením rastu, pretože po znovuotvorení ekonomiky po pandémii sa ľudia opäť vracali k nákupom v kamenných obchodoch. Pôsobivý rast Amazonu počas pandémie tak ustúpil, čo neprekvapilo iba investorov, ale aj samotný manažment, ktorý priznal, že najal viac pracovníkov a vybudoval viac skladov ako potreboval. To nie je veľmi dobrá vizitka. Ďalšie makroekonomické problémy zas mali výrazný vplyv na ziskové marže firmy, čo viackrát uvrhlo spoločnosť do straty.

Najlepší výkon zo zoznamu FAANG+ dosiahli 3 najhodnotnejšie firmy sveta (s výnimou ropnej spoločnosti Saudi Aramco) – Apple, Microsoft a Alphabet. Tie boli vďaka priaznivejšiemu oceneniu akcií a diverzifikovanejším príjmom imúnnejšie voči poklesom na burze.

Oplatí sa kúpiť akcie FAANG+?

Veľké technologické akcie združené pod skratko FAANG+ sú dnes ocenené najlacnejšie za posledných niekoľko rokov. V prípade, že ich chcete mať vo svojom portfóliu, teraz môže byť správna príležitosť na ich nákup. Sila ich biznisov, diverzifikácia a potenciál ich totiž to predurčujú, aby súčasné zložité makroekonomické podmienky bez väčších problémov zvládli. V prípade úspešného boja proti inflácií by mohli pre ne nastať svetlejšie zajtrajšky už v druhej polovici roka.

Ďalšie novinky zo sveta financovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokSpoločnosti Hyundai a Kia očakávajú, že predaj áut vzrastie v roku 2023 o približne 10 %.
Ďalší článokČínske akcie zaznamenali najlepší vstup do nového roku od 2018
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno