Reštrukturalizácia v Hertz

Firma Hertz Global plánuje predať tretinu svojej flotily elektrických vozidiel v USA a reinvestovať peniaze do áut poháňaných plynom z dôvodu slabého dopytu a vysokých nákladov na opravy batérii vo svojich EV. Predaj 20 000 elektromobilov sa začal minulý mesiac a bude pokračovať v priebehu roka 2024, uviedol hovorca spoločnosti. Hertz zaznamená vo svojich výsledkoch za štvrtý štvrťrok nepeňažný poplatok vo výške približne 245 miliónov USD súvisiaci s čistými nákladmi na odpisy.

Ide o dramatickú zmenu situácie po tom, čo Hertz oznámil plány v roku 2021 na nákup 100 000 vozidiel Tesla, podčiarkuje klesajúci dopyt po plne elektrických autách v USA. Rast predaja elektromobilov sa v priebehu roka 2023 prudko spomalil, pričom v poslednom štvrťroku vzrástol len o 1,3 %, keďže spotrebiteľov odradili vysoké náklady a úrokové sadzby. „Zvýšené náklady spojené s elektromobilmi pretrvávali,“ povedal v rozhovore generálny riaditeľ Hertz Stephen Scherr. „Ukázalo sa, že úsilie zdolať to bude náročnejšie.“ Akcie spoločnosti Hertz na správu reagovali poklesom o 4,3 % na 8,95 USD. Akcie firmy v roku 2023 klesli o 32 %.

V budúcnosti bude Hertz pozorne sledovať dopyt po EV u predajcov aj v rámci svojich vlastných operácií, aby sa rozhodol, či by spoločnosť mala kúpiť viac vozidiel, povedal Scherr. To znamená, že jeho dohoda o kúpe 175 000 elektromobilov od General Motors v priebehu nasledujúcich štyroch rokov a ďalších 65 000 od Polestaru môže trvať oveľa dlhšie, povedal.

Plán na predaj elektrických vozidiel by mal tento a budúci rok zlepšiť cash flow a zisky spoločnosti Hertz. Do konca roka 2025 spoločnosť očakáva zlepšenie finančných výsledkov poháňaných vyššími dennými výnosmi a nižšími odpismi a prevádzkovými nákladmi. Scherr naznačil, že tento posun príde v októbri a uviedol, že spoločnosť zníži počet elektromobilov, ktoré tvoria 11 % jej celkového vozového parku. Automobily Tesla z toho predstavovali 80 %.

Čo na to analytici ?

„Spoločnosť Hertz zaznamenala v 2. polroku 2023 zvýšené náklady na svoju flotilu elektromobilov. Manažment povedal, že zrušenie by mohlo zvýšiť voľný peňažný tok o 250 až 300 miliónov USD v rokoch 2024 až 2025 a zlepšiť firemnú Ebitda, no reštrukturalizácia si vyžiada značné náklady. Povedal Jody Lurie, hlavný úverový analytik BI. Posun späť ku konvenčnejším autám znamená zvrátenie stratégie zameranej na elektromobily, o ktorých spoločnosť dúfala, že prinesú vyššie ceny.

Zníženie cien Tesly za posledný rok znížilo hodnotu automobilov vo vozovom parku Hertz a pri spomaľovaní rastu predaja EV nie je jasné, či spotrebitelia budú mať o ne záujem na trhu ojazdených áut. Hertz je naklonený plánu GM predávať lacnejšie elektrické vozidlá, ako je budúci redizajn Chevolet Bolt, ktorý sa pred ukončením výroby minulý rok predával za menej ako 30 000 USD a Chevy Equinox za 35 000 USD, ktorý sa chystá do výroby. Tieto vozidlá by sa dali ľahšie prenajať so ziskom, povedal Scherr.

Akcie Hertz


Akcie Hertz za posledných 12 mesiacov klesli o -34 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 8,95 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 3,5 násobok zisku na akciu (P/E), 7,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 14,8 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 2,75 miliárd USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokBitcoinové ETF schválené! Čo ďalej?
Ďalší článokKam budú smerovať globálne trhy v roku 2024?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno