Fúzia na linke Capital One-Discover Financial

Americká banka Capital One, podporovaná Warrenom Buffetom, plánuje kúpiť poskytovateľa kreditných kariet Discover Financial Services za 35,3 miliardy USD. Tento krok má vytvoriť globálneho platobného giganta, oznámili predstavitelia spoločnosti. Obchod, ktorý sa očakáva, že vyvolá intenzívnu pozornosť antimonopolných orgánov, by vytvoril šiestu najväčšiu banku v USA podľa aktív a giganta v oblasti kreditných kariet, ktorý by konkuroval súperom ako JPMorgan Chase a Citigroup.

Hoci Discover Financial má sieť, ktorá pokrýva 200 krajín a území, je stále oveľa menšia než konkurenti Visa, Mastercard a American Express. „Táto akvizícia prinesie investície, čo umožní Discover byť konkurencieschopnejším s najväčšími platobnými sieťami,“ uviedol manažment spoločnosti. Akcionári Discover dostanú 1,0192 akcie Capital One za každú akciu Discover, čo predstavuje prirážku 26,6 % oproti záveru obchodovania v piatok. Ak sa obchod uzavrie, akcionári Capital One budú vlastniť 60 % zlúčenej spoločnosti, zatiaľ čo akcionári Discover zvyšok.

Kombinácia Capital One/Discover Financial by mala „významné strategické výhody,“ uviedli analytici z Baird Equity Research, pričom zdôraznili potenciál úspor nákladov a výhody z toho, že kreditné karty Capital One využijú sieť Discover. Capital One má súčasnú trhovú hodnotu 52,2 miliardy USD. Podľa Nilsona bol v roku 2022 štvrtým najväčším hráčom na trhu s kreditnými kartami v USA, zatiaľ čo Discover bol šiesty. Discover je v súčasnosti ohodnotený na 27,6 miliardy USD.

Prísny regulačný dohľad

Predstavitelia oboch organizácií očakávajú, že obchod bude schválený regulátormi koncom roku 2024 alebo začiatkom roku 2025. Avšak prichádza v čase, keď administratíva demokratického prezidenta Joea Bidena sa sústreďuje na podporu súťaže vo všetkých oblastiach hospodárstva, vrátane výnosov z bankových obchodov, povedali experti na fúzie a akvizície.

„Predpokladám, že tento obchod vyvolá významný odpor a dostane regulačný dohľad na tej najvyššej úrovni,“ napísal Jeremy Kress, profesor obchodného práva na Michiganskej univerzite, ktorý predtým pracoval na dohľade nad fúziami bánk. „Bude to prvý veľký test regulácie zlúčení bánk od vydania výkonného príkazu administratívy Bidena o podpore súťaže v roku 2021.“ Dodal, že prieskum sa pravdepodobne zameria na pozície spoločností na trhu vydavateľov kreditných kariet a na to, ako to ovplyvňuje hospodársku súťaž, ako aj na potenciálne prekážky vstupu nových subjektov na trh.“

Demokratickí progresívci dlhodobo bojujú proti konsolidácii bánk, argumentujúc, že zvyšuje systémové riziko a poškodzuje spotrebiteľov tým, že znižuje úverovanie. Tlak sa zintenzívnil po obchodoch, ktoré mali za cieľ zachrániť zlyhávajúce úverové inštitúcie minulý rok, vrátane kúpy First Republic Bank JPMorganom.

Výkonný príkaz Bidena z roku 2021 vyžadoval, aby bankoví regulátori a Ministerstvo spravodlivosti prehodnotili svoje politiky zlúčení bánk. Ministerstvo spravodlivosti následne uviedlo, že pri posudzovaní zlúčení bánk o antitrustových otázkach zohľadní širšiu škálu faktorov, zatiaľ čo Úrad kontrolóra meny minulý mesiac navrhol zrušiť svoj proces preskúmania.

Obchod prichádza aj v čase zvýšeného regulačného záujmu o poplatky za kreditné karty, ktoré sú predmetom prísnych nových pravidiel navrhovaných Úradom pre ochranu finančných spotrebiteľov. Táto agentúra, vedená bývalým komisárom federálnej obchodnej komisie Rohitom Choprom, ktorý má slovo v bankových obchodoch, poukázala na obavy o hospodársku súťaž na americkom trhu s kreditnými kartami vrátane vyšších sadzieb účtovaných najväčšími poskytovateľmi kreditných kariet.

Zatiaľ čo otázky dohľadu sú vo všeobecnosti prekážkou pri obchodoch medzi finančnými firmami, regulačné orgány sú podľa právnych expertov prístupnejšie, keď sú problémy s cieľovou spoločnosťou a nadobúdateľ sa považuje za dobrého aktéra. Vo štvrtom štvrťroku zaznamenali Discover a Capital One pokles zisku o 62 % a 43 %. Banky zvýšili opravné položky na straty zo zlých úverov, keďže rastúce úrokové sadzby zvyšujú riziko nesplácania dlhov z kreditných kariet a hypoték zo strany spotrebiteľov.“

Akcie Capital One a Discover Financial

Poďme si porovnať niektoré kľúčové ukazovatele jednotlivých spoločností v súčasnosti. Akcie Capital One sa aktuálne obchodujú za 137,2 USD a za posledný rok si firma pripísala +26,9 %. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 11,5 násobok zisku na akciu (P/E),9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E). Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 52,2 miliardy USD. Ich 5 ročná priemerná dividenda predstavuje 1,8 %

Pre porovnanie akcie Discover Financial sa aktuálne obchodujú za 110,5 USD a za posledný rok si firma pripísala +1,3 %. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 9,8 násobok zisku na akciu (P/E), 7,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E). Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 27,6 miliardy USD. Ich 5 ročná priemerná dividenda predstavuje 2,3 %


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokEurópske akcie GRANOLAS za americkou veľkou 7 v ničom nezostávajú
Ďalší článokNemecká farmaceutická firma Bayer zníži dividendu o 95 %
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno