Finančné trhy tento týždeň

Minulý týždeň bol pre finančné trhy v znamení obáv z možného rozšírenia konfliktu na Blízkom východe. Napriek tomu, po víkende sa situácia ukázala byť stabilnejšia a len s nízkou pravdepodobnosťou ďalšej eskalácie. Zdá sa, že nedávne útoky boli zo strany Iránu skôr demonštráciou sily určenou pre domácu scénu a krajiny v regióne a že táto krajina sa zdá byť neochotná vstúpiť do priameho konfliktu s Izraelom, USA a ich spojencami. Izrael tiež pravdepodobne nebude reagovať masívnou odvetou, pretože musí riešiť situáciu v Gaze, hrozbu od Hizballáhu a čeliť finančným výzvam spojeným s možným konfliktom. Hoci sú proti ďalšiemu konfliktu aj Spojené štáty, napätie stále pretrváva.

Tento týždeň sa investori zamerajú hlavne na začiatok výsledkovej sezóny, ale objavia sa aj pár zaujímavých makroekonomických ukazovateľov. Dojde k zverejneniu údajov o priemyselnej produkcii v eurozóne a USA. Pre Nemecko bude kľúčový vývoj cien výrobcov. V stredu sa navyše dozvieme, aké sú finálne úrovne inflácie v eurozóne.

Snimek obrazovky 2024 04 15 221214

Maloobchodné tržby v USA podľa predbežných marcových hodnôt medzimesačne vzrástli o 0,7 %. Tie boli dnes v USA sledované predovšetkým v súvislosti s infláciou a tendenciou Fedu držať úrokové sadzby vyššie po dlhšiu dobu. Hoci spotreba typicky nefluktuje podľa hospodárskeho cyklu v súlade s hypotézou permanentného dôchodku Miltona Friedmana, vykazuje v poslednej dobe stále väčšiu nestabilitu. Odhad analytikov bol 0,4 %.

Dnes predpoludním prišli na svetlo čísla z priemyselnej výroby eurozóny, ktoré vykázali medziročný pokles o 6,4 %. To však predčilo trhové očakávania o 90 bazických bodov. Viac podrobností o priemysle a realitnom sektore nám prinesie zajtrajšok, keď sa zameriame na správy z USA, vrátane nových stavebných povolení, začatých stavieb alebo priemyselnej aktivity.

image 21

Pozornosť znovu smeruje k Fedu

Fed naďalej zostáva v centre pozornosti investorov, ktorí špekulujú o možných zmenách úrokových sadzieb. Tento týždeň sa očakáva len niekoľko menej významných ekonomických údajov, čo by pre trh mohlo obmedziť nové impulzy. Avšak počet plánovaných prejavov centrálnych bankárov by mohol priniesť nečakané obraty.

Prekvapiť môže Čína

Na druhej strane, väčší dopad na trhy by mohla mať Čína, ktorá zverejní stav svojho HDP za prvé štvrťrok. To nám naznačí, či sa ekonomika uberá k plánovanému rastovému tempu okolo 5 %. Trh zatiaľ očakáva slabšie výsledky.

Strácajú iPhony dych?

Predaje iPhonov v prvom štvrťroku klesli o 10 %, predovšetkým kvôli slabším predajom v Číne napriek celkovému oživeniu na trhu smartfónov. V prvom štvrťroku firma dodala 50,1 milióna iPhonov, čo je menej, než čakal trh s priemerným odhadom 51,7 milióna. Tento medziročný pokles o 9,6 % je pre Apple najväčším od roku 2022. Samsung si naopak udržal vedúcu pozíciu z minulého štvrťroku.

Výsledky znovu zverejňujú banky

vysledky 15 4

Po piatkových správach bánk, ktoré boli predvojom výsledkovej sezóny, sa tento týždeň môžeme tešiť na pokračovanie od bankových domov Goldman Sachs, Charles Schwab, Bank of America či Morgan Stanley. Okrem toho uvidíme správy aj od Netflixu, J&J alebo UnitedHealth.

V nasledujúcich dňoch sa pridajú regionálne banky, ktoré môžu ponúknuť zaujímavé pohľady na finančný sektor. Aj veľké banky, ako je JPMorgan, prejavili značnú volatilitu a po oznámení výsledkov akcie smerovali nadol. Tento trend ale nie je v situáciách, keď sa úrokové cykly blížia svojmu vrcholu a náklady na úroky rastú rýchlejšie než výnosy z úverov ničím nezvyčajným. Očakáva sa, že regionálne banky, ktoré nie sú tak finančne zdravé ako tie najvýznamnejšie, si budú musieť s podobnými výzvami nejak poradiť.

Pozornosť sa tento týždeň bude sústrediť aj na niekoľko ďalších kľúčových firiem, ako napríklad UnitedHealth, čipárov ASML alebo Netflix. U toho bude po úspešnom poslednom minuloročnom štvrťroku ťažké naplniť očakávania, čo sa rastu počtu predplatiteľov týka.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokKam pôjdu úrokové sadzby? Aktuálny prehľad situácie v USA, EÚ aj Českej republike
Ďalší článokGoogle jednou nohou v 2-biliónovom klube
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno