Negatívne dopady vojny

Spoločnosť BMW AG dnes uviedla, že dôsledky vojny na Ukrajine obmedzujú jej výrobu vo východnej Európe a majú vplyv na výhľad manažmentu na bežný rok, hoci sa očakáva, že zisky výrazne vzrastú vďaka konsolidácii jej spoločného čínskeho podniku. Nemecký výrobca luxusných áut tak po zohľadnení situácie na Ukrajine očakáva, že dodávky áut v tomto roku budú na rovnakej úrovni ako v roku 2021.

„Bez týchto negatívnych vplyvov by sa medziročné dodávky v automobilovom segmente očakávali mierne vyššie,“ uviedlo BMW.

Vedenie firmy tiež uviedlo, že zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) by mal v rámci automobilového segmentu byť v rozmedzí 7 % až 9 % z celkových príjmov v roku 2022, čo predstavuje pokles oproti 10,3 % dosiahnutými v roku 2021. Nebyť vojny na Ukrajine táto marža by bola na úrovni 8 % až 10 %.

Automobilka tiež očakáva, že voľný cashflow vo svojom automobilovom segmente dosiahne tento rok minimálne 7 miliárd eur a že EBIT výrazne porastie vďaka už skôr oznámenej konsolidácii spoločného podniku BMW Brilliance Automotive v Číne. Tento zisk by mal byť jednorazový.

Nedávne oživenie

BMW začiatkom tohto mesiaca zverejnilo hospodárske údaje za rok 2021, v ktorom predalo 2,52 milióna vozidiel, pričom čistý zisk vyskočil zhruba 3,5 násobne z 3,86 miliardy na 12,46 miliardy eur. Tržby vzrástli o 12,4 %, z 98,99 miliardy na 111,24 miliardy eur.

Bavorský podnik ťažil z toho, že obmedzenia medzinárodného cestovania podporili mladú generáciu spotrebiteľov k tomu, aby ušetrené peniaze nasmerovala do nákupov drahých automobilov. Navyše, globálny nedostatok čipov, ktorý sužuje takmer celý priemysel a výrobcov lacnejších značiek, sa luxusných hráčov takmer nedotkol a to najmä z dôvodu, že spoločnosti uprednostňujú výrobu drahších modelov.

Akcie BMW


Akcie BMW ešte nedávno atakovali hranicu €100, avšak v dôsledku zvyšovania cien materiálových vstupov, ale aj logistických problémov čelia automobilové spoločnosti znižovaniu ziskových marží. Za posledný mesiac sa tak prepadli o -20 % na súčasnú cenu €77,43. Pri tejto cene sa akcie BMW obchodujú za 4,3 násobok zisku na akciu (P/E), 4,8 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 5,4 násobok EV/EBITDA. Aktuálny dividendový výnos je na úrovni 2,62 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokČínske akcie vystrelili prudko nahor po zmiernení napätia zo strany vlády
Ďalší článokInditex sa spamätal z pandémie a zvyšuje dividendu, výhľad však zatemňuje odchod z Ruska
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno