ECB umožní bankám vyplácanie dividénd

Európska centrálna banka vyniesla očakávané rozhodnutie ohľadom zrušenia zákazu vyplácania dividendy. Tento zákaz nahradia prísne limity pre výplaty akcionárom.

1
302

Na toto zrušenie zákazu však akcie európskych bánk nezareagovali pozitívne z dôvodu, že niektoré sa zaviazali vyplatiť svojím akcionárom značné množstvo kapitálu. ECB totiž vyzvala banky, aby udržali výšku dividendy a spätných odkupov akcií na menšej úrovni ako 15% zisku z rokov 2019 a 2020 alebo 0,2% ich pomeru ku kapitálu podľa toho, ktorá z týchto hodnôt je nižšia. Akcionári očakávali liberálnejšie podmienky, napr. oproti Bank of England zvolila ECB konzervatívnejší prístup.

Akcie európskych bánk v poslednom čase výrazne zaostávajú za širším trhom a akciovými indexami. Napriek optimizmu týkajúceho sa stimulácií jednotlivých ekonomík a blížiacej sa vakcinácií obyvateľstva ostávajú niektoré regulačné orgány znepokojené tým, že v prípade uvoľnenia regulácie, by sa mohli banky vrátiť k vyplácaniu vysokých dividénd svojím akcionárom a následne by mohli ostať finančné rezervy iba na nízkych úrovniach.

Bánk ING Groep, Intesa, KBC Group a Nordea Bank sa tieto regulácie dotýkajú najviac, keďže majú najväčší rozdiel medzi očakávanými kapitálovými výnosmi a tým čo je podľa pravidiel povolené vyplácať, napísali analytici Berenbergu. Európske banky sa doteraz s pandémiou dokázali relatívne dobre vyrovnať, avšak niektoré banky patriace k tým viac postihnutým boli vo svojich požiadavkách viac hlučné ako napr. predseda banky Societe Generale Lorenzo Bini-Smaghi a Ana Botin z Banco Santander, ktorí varovali, že tento zákaz by mohol vyústiť v situáciu, kedy budú pôžičky drahšie a banky by mohli byť odrezané od investičných fondov. Zákaz vyplácať dividendy, resp. zhodnocovať cenu akcií prostredníctvom spätných odkupov akcií je situácia, ktorá odstrašuje investorov od toho, aby vložili kapitál do bankového sektora. Uviedol minulý týždeň Bini-Smaghi.

xtb

Andrea Enria, predseda dozornej rady ECB si nemyslí, že by boli banky eurozóny kvôli opatreniam v nevýhode oproti konkurencii. „Máme v úmysle zrušiť túto reguláciu v septembri“. Banky musia byť ziskové a mať silnú kapitálovú trajektóriu pokiaľ chcú vrátiť finančné prostriedky svojim akcionárom a budú sa musieť obrátiť na svoje regulačné orgány ohľadom toho či je miera pomyslenej distribúcie obozretná, uviedla ECB.

xtb

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno