3 bezpečné akcie, ktorými môžte vyvážiť rastové portólio

Za bezpečné akcie označujeme akcie spoločností, ktoré aj v prípade ekonomickej recesie či dokonca krízy neprídu o veľkú časť svojej hodnoty ako to býva v prípade cyklických akcií. Pozrite si zoznam našich 3 bezpečných akcií.

2
747

Aktuálna situácia

Od krízy sme svedkami takmer nepretržitého rastu akciových titulov a to so sebou prináša viacero dôsledkov. Niektoré, najmä technologické tituly, rástli za uplynulú dekádu o stovky až tisícky percent. Na trhoch panuje optimizmus aj napriek pretrvávajúcej pandémii a mnohým opatreniam v ekonomikách jednotlivých krajín. Mnohí malí investori si nechcú nechať ujsť zisky a preto obchodujú do „hlavných“ akciových titulov a vezú sa na vlne rastu tiež, pričom zabúdajú na tzv. „bezpečné akcie.“

Ako dobrý príklad môžeme uviesť akcie spoločnosti Tesla (TSLA), možno so mnou nebude každý súhlasiť, ale podľa môjho názoru súčasná valuácia danej firmy je obrovsky premrštená. Ale podobne na tom sú mnohé technologické spoločnosti a celkovo to pripomína trh v rokoch 1999-2001. Avšak potom bublina praskla a mnohé obrovské spoločnosti úplne krachli (medzi nimi aj Worldcom), ale napr. aj dnešný technologický obor Cisco stratil 86% svojej hodnoty. O obrovskom raste hovorí aj samotný technologický index Nasdaq Composite, viď graf.

xtb

Ochrana portfólia 3 defenzívne akcie

Kvôli ochrane by mali najmä malí investori, ktorí kupujú rastové akcie za účelom „rýchleho zisku“ vyvážiť svoje portfólio tzv. defenzívnymi akciami, ktoré v prípade krízy by neutrpeli výraznú stratu hodnoty. Typickými cyklickými akciami (také, ktoré zažijú významné prepady počas krízy) sú napr. automobilky, technologické spoločnosti, developerské a stavebné spoločnosti, atď. Naopak medzi defenzívne alebo bezpečné akcie možno zaradiť akcie firiem, ktorých produkty sa dostávajú pravidelne niekoľkokrát do mesiaca k svojím zákazníkom a zväčša za relatívne nízku sumu. Napr. prací prášok, obľúbený nápoj alebo benzín do auta kúpite či príde kríza alebo nepríde kríza, avšak nový iPhone za 1 200€ či Teslu za 40 000€ si dokážete odpustiť.

Nestlé

Kto by nepoznal Nestlé a ich produkty ako Nesquik, Nestea, Kit Kat, Maggi, Nescafé, atď? Švajčiarska spoločnosť s viac ako 150 ročnou históriou je najväčší výrobca potravín a nápojov na svete z pohľadu výnosov – za rok 2019 takmer 93 miliárd dolárov. Málokto však vie, že Neslté vlastní taktiež 23% francúzskej kozmetickej firmy L´Oreal vďaka čomu zarába aj na ďalších značkách ako sú Garnier, Vichy, Maybeline, Ralph Lauren, Georgio Armani,… Nestlé má v sumáre viac ako 34 značiek, ktorých ročné tržby presahujú 1 miliardu dolárov. Značky, ktoré patria pod spoločnosť Nestlé možno vidieť na obrázku:

Bezpečné akcie – Portfólio značiek a produktov spoločnosti Nestlé, zdroj obrázku: ZME Science

Nestlé v rámci udržania svojej pozície sleduje a kopíruje trendy, ktoré sa objavujú na trhu. Aktuálne sa snaží zvýšiť svoju prítomnosť na trhu s potravou pre domáce zvieratá, ktorý pomerne rýchlo rastie. Svoju pozornosť upriamili taktiež na „rastlinné maso“, s ktorým prerazila najmä spoločnosť Beyond Meat (BYND). Vegetariánske produkty založené na rastlinnom princípe, ktoré majú nahrádzať mäso naberajú obrovský rastový trend. a Nestlé rovnako ako konkurenti prichádzajú so svojimi alternatívami. Nestlé prostredníctvom svojej značky Awesome Burger.


Na grafe možno vidieť, že akcie spoločnosti Nestlé na prasknutie spomínanej technologickej bubliny v roku 2001 takmer nezareagovali a počas hospodárskej krízy v rokoch 2007-2009 sa akcie prepadli o cca 32% a následne sa relatívne rýchlo zotavili. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú v pomere ceny a zisku na 1 akciu (P/E) = 21,55 čo je v rámci segmentu mierny nadpriemer. Ukazovateľ P/FCF, ktorý dáva do pomeru cenu a disponibilný cashflow je na úrovni 26,54 čo je oproti segmentu aj historickému priemeru danej firmy relatívne vysoká hodnota. Okrem ochrany ponúkajú akcie firmy Nestlé taktiež dividendu, ktorú vyplácajú nepretržite už 60 rokov. Taktiež sa suma vyplácaná investorom prostredníctvom dividénd zvyšuje už 24 rokov a v súčasnosti je na úrovni 2,70 CHF na akciu, čo predstavuje 2,50€ na akciu.

Unilever

Unilever ako firma možno nie je taká známa čo sa týka svojho mena, ale podľa produktov sa firme Nestlé môže v kľude vyrovnať. Tento anglicko-holandský konglomerát po celom svete zamestnáva 150 000 zamestnancov a dodáva na trh produkty značiek ako sú: Hellman´s, Lipton, Axe, Dove, Ben & Jerrys, Magnum a mnoho ďalších. Výnosy v minulom roku dosiahli hodnotu 51 miliárd a zisk 9,37 miliardy dolárov a spoločnosť s istotou môžeme zaradiť medzi bezpečné akcie.

bezpečné akcie - Unilever
Bezpečné akcie – Značky patriace pod Unilever, zdroj obrázku: Pinterest

Akcie Unileveru sa obchodujú v pomere P/E na úrovni 22,22 čo je mierny nadpriemer oproti segmentu i historickým hodnotám spoločnosti. P/FCF = 16,87 čo je v rámci segmentu priemerná hodnota, ale oproti historickým hodnotám nižšie číslo (tým pádom lepšie). Svojím akcionárom sa firma pokúša prinášať hodnotu taktiež prostredníctvom dividendového výnosu ten je aktuálne na úrovni 3,34% pri ročnej dividende 1,453 libry na akciu (1,61€).


Ako možno vidieť na grafe, rovnako ako Nestlé aj Unilever si počas jednotlivých akciových prepadov dokázal udržať svoju hodnotu (hoci v roku 2008 sa akcie spoločnosti prepadli z minuloročného maximu o takmer 50%), ale zotavenie bolo opäť pomerne rýchle.

Colgate-Palmolive

Firma Colgate-Palmolive bola založená v roku 1806, čiže pred viac ako 200 rokmi a za ten čas získala trhovú hodnotu 73 miliárd dolárov. Svojím zákazníkom ponúka produkty z oblasti orálnej hygieny, drogérie a domácej starostlivosti, ktoré sú dostupné vo viac ako 200 krajinách sveta. Firma v minulom roku vygenerovala výnosy vo výške 15,7 miliardy a zisk na úrovni 2,37 miliardy dolárov.

Colgate Palmolive – Welcome to the world of Colgate Palmolive
Bezpečné akcie – Produkty spoločnosti Colgate-Palmolive, zdroj obrázku: Official WebSite

Americká spoločnosť Colgate-Palmolive sa v súčasnosti obchoduje v pomere P/E = 27,17 čo je výrazne horšie číslo oproti Unileveru či Nestlé. Ukazovateľ P/FCF je na úrovni 21,69. Investorom môže dávať istotu dividendová história spoločnosti, keďže dividenda je vyplácaná už 125 rokov a ročná dividenda sa zvyšuje neustále až 57 rokov, čo zo spoločnosti vytvára tzv. dividendového aristokrata. Aktuálny dividendový výnos na akciách je 2,08% pri ročnej dividende $1,76.

Znova môžeme vidieť na grafe neustály rastúci trend iba s pomerne malými výkyvmi, ktoré boli iba na úrovni cca 10%.

Ďalšie novinky

xtb

2 KOMENTÁRE

  1. […] Investovanie do akcií je výhodná najmä kvôli zisku. Vo všeobecnosti existujú dva spôsoby ako môžete investíciou do akcií zvýšiť svoj zisk. Prvým spôsobom je rast ceny akcií. V podstate ak hodnota vašich akcií stúpa je vhodné tieto akcie predať, aby ste si zaknihovali zisk. Druhým spôsobom sú dividendy, ktoré predstavujú podiel zo zisku spoločnosti vyplatený držiteľom akcií. Pri úspešných spoločnostiach sa zvykne pravidelná výplatná suma zvyšovať, prípadne znižovať. […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno