Úrokové sadzby nezmenené

Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami nezmenila nastavenie menovej politiky. Zároveň však signalizovala, že do konca roka počíta s ešte jedným zvýšením sadzieb a že úrokové sadzby zostanú vysoko dlhší čas. Menový výbor (FOMC) ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu na 22-ročnom maxime v pásme 5,25 % až 5,50 %.

FOMC od marca 2022, keď spustil aktuálny cyklus sprísňovania s cieľom utlmiť infláciu, zvýšil úrokové sadzby jedenásťkrát celkovo o 525 bázických bodov. Tempo rastu spotrebiteľských cien však napriek tomu zostáva nad dvojpercentným inflačným cieľom Fedu. V auguste sa medziročný rast spotrebiteľských cien v USA zrýchlil už druhý mesiac po sebe, a to na 3,7 % z 3,2 % v júli.

FOMC v posledných mesiacoch výrazne spomalil tempo zvyšovania sadzieb, keďže vplyv skorších zvýšení sa začal prejavovať v ekonomike. Fed aktuálne očakáva, že do konca tohto roka zvýši úrokové sadzby ešte raz. Na budúci rok potom počíta s dvomi zníženiami, čo je o polovicu menej, než signalizoval v júni. To by znamenalo, že hlavná sadzba by sa na konci roka 2024 mala nachádzať na úrovni okolo 5,1 %.

Fed prognózuje vyššie sadzby, než doteraz, aj v rokoch 2025 a 2026. V roku 2025 počíta s kľúčovou sadzbou na úrovni 3,9 % a v roku 2026 na úrovni 2,9 %.

Goldman Sachs posúva cyklus znižovania sadzieb

Americká investičná banka Goldman Sachs posunula začiatok cyklu znižovania úrokových sadzieb v USA na koniec budúceho roka. Reagovala tak na najnovšie informácie americkej centrálnej banky (Fed), ktorá tento týždeň ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni. Goldman Sachs v reakcii na to uviedol, že začiatok znižovania úrokových sadzieb odhaduje na 4. kvartál 2024. Pôvodne počítal s tým, že sa tak stane už v 2. štvrťroku.

Konkurenčná banka Morgan Stanley očakáva prvé zníženie úrokových sadzieb zo strany Fedu už v marci budúceho roka. Britská Barclays zasa odhaduje, že americká centrálna banka tak urobí na každom z posledných troch budúcoročných zasadnutí.

Medzi investičnými bankami Goldman Sachs a Morgan Stanley už dlhšie panuje nesúlad a to v mnohých oblastiach. Začiatkom septembra Goldmani vyjadrili názor, že ocenenia akcií zaoberajúcich sa umelou inteligenciou sú vysoké, ale nie prehnané. Analytici Morgan Stanley naopak varovali pred prehnaným optimizmom.

V júni banka Goldman Sachs zvýšila cenový cieľ indexu S&P 500 na 4 500 bodov z predchádzajúcej prognózy 4 000. Predpoveď prišla v čase, kedy americký trh vstúpil do býčieho trhu a Goldmani prognózu opierali o možnosť „makkého pristátia“ ekonomiky. Rovnako v júni pritom Morgan Stanley očakávala, že americké akcie zažijú rýchly prepad o 16 %.

Prečo je nastavenie úrokovej sadzby také dôležité?

Úroková sadzba je jedným z kľúčových nástrojov monetárnej politiky, ktorá ovplyvňuje hospodársku aktivitu. V čase, keď centrálne banky úrokové sadzby zvyšujú, predražujú sa úvery a pôžičky v ekonomike, čo má za následok ich nižší počet zo strany firiem, ale i obyvateľstva. Tým sa ekonomika spomaľuje, čo môže viesť k zníženiu ziskov spoločností a teda aj k oceneniu ich akcií. Viac o tom, ako úrokové sadzby ovplyvňujú investovanie sa dočítate tu: Úrokové sadzby a investovanie: vplyv sadzieb na akcie, dlhopisy či komodity.

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
ZDROJTASR
Predchádzajúci článokVýmena na pozícií CEO poslala akcie Square na 5-ročné minimum
Ďalší článokDisney zdvojnásobi investície do zábavných parkov a zážitkových plavieb na 60 miliárd USD
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno