Kvartálne výsledky Accenture

Minulý týždeň spoločnosť Accenture ako posledná zo sektora IT oznámila svoje kvartálne výsledky. Reakcie investorov boli trochu rozpačité, pretože jej tržby za posledný štvrťrok zaostali za očakávaniami, kvôli tlakom v tomto odvetví. Nanešťastie pre spoločnosť Accenture bol pokles jej ziskov zatienený poklesom tržieb a nižšími odhadmi, ako sa očakávalo. Čo poslalo ceny akcií nadol. Jej akcie však za posledných 12 mesiacov vzrástli o 14 %, čo spoločnosti prinieslo trhové ocenenie takmer 200 miliárd USD, keďže si razí cestu k zodpovedným inováciám AI.

Za tento štvrťrok, počet rezervácií medziročne klesol o 10 % na 16,6 miliardy USD, napriek tomu, že počet rezervácií v oblasti poradenstva prekvapivo vzrástol o 1 %, ale spravované služby klesli takmer o 20 %. IT konzultačná a outsourcingová spoločnosť vykázala nárast tržieb o 4 %, ale konzultačná činnosť, ktorá predstavuje 51 % tržieb, klesla o 2 %. Spoločnosť dosiahla čistý príjem 2,15 USD na akciu. Upravený zisk dosiahol 2,71 USD na akciu, čo predstavuje nárast o 4 %.

Za celý rok dosiahla spoločnosť Accenture zisk 6,87 miliardy USD alebo 10,77 USD na akciu pri tržbách 64,11 miliardy USD. V prebiehajúcom novembrovom štvrťroku spoločnosť Accenture odhadla tržby v rozmedzí od 15,85 miliardy USD do 16,45 miliardy USD.

Fiškálny rok 2024 nezmiernil obavy z oslabených výdavkov na IT s predpokladaným rastom výnosov o 2 % až 5 %, pričom stredný rozsah bol pod odhadmi analytikov vo výške 67,2 miliardy USD, čo predstavuje rast o 4,6 %. Očakáva sa, že celoročný upravený zisk na akciu sa bude pohybovať v rozmedzí 11,97 až 12,32 USD, čo tiež zaostáva za odhadmi 12,45 USD.

Na rozdiel od samostatných konzultačných alebo outsourcingových firiem sa spoločnosť Accenture stala jediným kontaktným miestom, pretože ide nad rámec tvorby IT stratégií pre svojich klientov tým, že podporuje programátorov, dizajnérov a marketing počas ich realizácie. Accenture pokračuje vo svojej expanzii do digitálneho marketingu, blockchainu, služieb cloud computingu a produktov kybernetickej bezpečnosti a zároveň zvyšuje svoju AI plánovanou investíciou vo výške 3 miliárd USD.

AI potenciálom ziskovosti

Predstavitelia spoločnosti Accentre nie sú jediný, ktorí tlačia na investície do umelej inteligencie. Paul Burton, generálny riaditeľ IBM pre Áziu a Tichomorie, vyjadril presvedčenie, že z AI sa dá získať produktivita vo výške 10 miliárd USD, ak sa správne využije. IBM sa viac zameriava na modernizáciu obchodných operácií pomocou technológie AI.

Cieľom IBM, ktorá nedávno kúpila softvérovú spoločnosť Apptio za 4,6 miliardy USD, je umožniť svojim klientom stať sa tvorcami AI, aby s pomocou IBM mohli ich klienti používať AI inteligentným a dôveryhodným spôsobom. V máji generálny riaditeľ IBM Arvind Krishna uviedol, že očakáva, že približne 7 800 back-office pracovných miest v IBM bude v priebehu nasledujúcich piatich rokov nahradených AI. Dodal však, že potenciál pre novú prácu a zlepšenie pracovných miest tieto nevýhody preváži. V septembri sa IBM zaviazala, že do konca roku 2026 poskytne školenie AI pre dva milióny pracovníkov.

Akcie Accenture


Akcie Acenture si v tomto roku pripísali +14,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na úrovni $308,3. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 28,6 násobok zisku na akciu (P/E); 21,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 16,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokBude Facebook a Instagram v EÚ spoplatnený?
Ďalší článokDlhšie a vyššie úrokové sadzby posielajú FinTech akcie ku dnu
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno