Znižovanie nákladov

Ak spoločnosť FedEx očakáva, že dosiahne svoje fiškálne ciele na rok 2024, bude musieť pokračovať v znižovaní nákladov. Výsledky spoločnosti za prvý fiškálny štvrťrok, totiž ukázali výhody zníženia nákladov. Upravený zriedený zisk na akciu FedExu vo výške 4,55 USD bol výrazne nad očakávaniami 3,73 – 3,77 USD na akciu. Prevádzkový zisk, čistý zisk a prevádzkové marže výrazne prekročili úrovne predchádzajúceho fiškálneho roka v prvom štvrťroku.

Zníženie nákladov bolo najpozoruhodnejšie vo FedEx Express, leteckej jednotke spoločnosti. Výnosy klesli o 9 % pod tlakom viacerých faktorov, od slabých medzinárodných ekonomík až po krok americkej poštovej služby, ktorý je veľkým zákazníkom firmy v USA, s cieľom presmerovať objemy zásielok zo vzduchu do lacnejšej pozemnej prepravy. Prevádzkový príjem jednotky sa však medziročne zvýšil o 18 % vďaka zníženiu nákladov, ktoré zahŕňalo zníženie frekvencie letov, parkovanie lietadiel a prepúšťanie zamestnancov.

Zníženie nákladov je súčasťou programu spoločnosti DRIVE, od ktorého sa očakáva, že v tomto fiškálnom roku prinesie trvalé úspory vo výške 1,8 miliardy USD a vo fiškálnom roku 2025 ďalších 2,2 miliardy USD. Zdá sa, že Wall Street sa výsledky páčia. Akcie stúpli o 5,5 % v stredu po skončení obchodovania.

FedEx Ground, pozemná jednotka spoločnosti v USA, mala hviezdny štvrťrok a zaznamenala najziskovejší štvrťrok vo svojej histórii. Prevádzkový zisk vzrástol o 59 % vďaka zlepšeniu výnosov a zníženiu nákladov. Náklady na balík klesli o 2 %.

Samostatne, FedEx Freight, jednotka spoločnosti na prepravu menej nákladných vozidiel, prijala 5 000 dodatočných denných zásielok v dôsledku kolapsu konkurenčného prepravcu Yellow Corp. Približne polovica zásielok pochádzala priamo od Yellow Corp, zatiaľ čo zostatok bol presmerovaný od iných prepravcov.

Aké sú očakávania ?

Celkové príjmy v prvom štvrťroku dosiahli 21,7 miliardy USD, čo je o 1,5 miliardy USD menej ako vo fiškálnom štvrťroku 2023, ale v súlade s odhadmi analytikov. Spoločnosť nepredpokladá v blízkej budúcnosti oživenie dopytu kdekoľvek vo svojej sieti a uviedla, že obchodné podmienky zostávajú „neisté“. V reakcii na to znížila svoj výhľad tržieb na celý rok na úroveň oproti fiškálnemu roku 2023.

Vrátane všetkých prepravcov objemy balíkov v USA klesnú v kalendárnom roku 2023 o 0,5 %, čo je horšie, ako spoločnosť očakávala. Svetový obchod porastie mierne nad 1 %, teda menej, ako sa pôvodne očakávalo. „Reštartovanie lacnejšej, medzinárodnej ekonomiky spoločnosti FedEx bude vyvíjať tlak na celkové marže spoločnosti“, uviedli vedúci pracovníci.

Vedúci pracovníci obišli otázku analytika o tom, či zvýšenie miezd takmer o 10 %, ktoré odborová sila UPS dostane v prvom roku zmluvy, prinúti FedEx zvýšiť mzdu vlastným zamestnancov. Vo fiškálnom roku 2022, v období vážneho nedostatku pracovnej sily na FedEx Ground, spoločnosť zvýšila odmeny zamestnancov o približne 1 miliardu USD. FedEx bude naďalej investovať do svojej pracovnej sily, uviedli vedúci pracovníci.

FedEx teraz očakáva zisk v rozmedzí 17 až 18,50 USD na akciu namiesto 16,50 až 18,50 USD na akciu v predchádzajúcom odhade. Ale zároveň predpovedá stagnáciu tržieb a nie ich rast.

Akcie FedEx


Akcie Fedex si v tomto roku pripísali +47,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na úrovni $261,85. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 15,9 násobok zisku na akciu (P/E); 24,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 8,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokDisney zdvojnásobi investície do zábavných parkov a zážitkových plavieb na 60 miliárd USD
Ďalší článokKedysi hviezda Silicon Valley, Cisco chce kúpiť spoločnosť Splunk za 28 miliárd USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno