Rok prepadov

Rok 2022 sa do histórie zapíše ako rok prepadov naprieč investičným spektrom. Negatívne ho ovplyvnila pandémia covid-19, napätá situácia v Číne, vojna na Ukrajine, problémy v dodávateľských reťazcoch, energetická kríza a najvyššia inflácia za posledné dekády. V dôsledku toho centrálne banky po celom svete začali zvyšovať úrokové sadzby s cieľom znížiť rast cien. Tieto kroky ale spomalili svetové hospodárstvo a európska ekonomika, rovnako ako tá americká, sa ocitli na pokraji recesie. To vyvolalo napätú situáciu aj na finančných trhoch v dôsledku čoho rôzne investičné aktíva odpisovali vysoké straty.

Ktorým aktívam sa darilo a ktorým nie?

Zjednodušene môžeme povedať, že v roku 2022 sa nedarilo najmä kapitálovým trhom (akciám i dlhopisom), drahým kovom, menám rozvojových krajín, britskej libre a tiež kryptomenám. Pomerne veľké rozdiely však bolo vidieť v jednotlivých štátoch i sektoroch.

Akcie firiem boli pod tlakom kvôli rastúcim úrokovým sadzbám, ktoré spomaľujú ekonomiku a zdražujú ich náklady na kapitál. Zlý rok zažili najmä americké, čínske, stredoeurópske akcie, akcie rozvojových krajín a technologický sektor. Významné svetové spoločnosti ako Amazon, Meta, Tesla, Netflix a Paypal sa ukázali ako nadhodnotené a počas roka stratili viac ako polovicu trhovej kapitalizácie. Globálny akciový index MSCI All Country World odpísal 19,7 %. Najznámejší americký index S&P 500 odpísal 19,8 %, technologický Nasdaq Composite 33,7 %. Čínsky SSE Composite klesol o 14,8 %, japonský Nikkei 225 o 11,1 % a paneurópsky Euro Stoxx 50 o 11,1 %. Výrazne lepší výsledok dosiahol latinsko-americký trh a indický trh, ktorý vzrástol o 2,2 %, resp. 3,0 %. Dobre obstál aj energetický a zbrojársky sektor, resp. hodnotové akcie. Napríklad akcie spoločností ExonnMobil, Chevron, Coca-Cola, PepsiCo alebo Kraft-Heinz sa obchodujú blízko historického maxima.

Svoj priestor v portfóliách investorov by si mali nájsť aj dlhopisy. Kvalitné dlhopisy (napr. americké s 10-ročnou splatnosťou) ponúkajú ročný výnos na úrovni cca 3,7 % pri relatívne nízkom riziku. Môže to tak byť vhodná voľba pri vyvažovaní akciového portfólia, pretože historicky platí, že v čase keď centrálne banky ukončujú zvyšovanie sadzieb, sa dlhopisom darí. priemerný globálny dlhopisový výnos (Bloomberg Barclays Global Aggreagate Bond) sa zvýšil o o 2,42 p.b. na 3,73 %.

Nedarilo sa ani viacerým menám, najmä menám rozvojových štátov v dôsledku odlivu kapitálu a predovšetkým britskej libre, ktorej hodnota v porovnaní s americkým dolárom poklesla na historické minimum. Pokles hodnoty libry spôsobila turbulentná situácia na domácej politickej scéne, zníženie daní a pesimistický výhľad analytikov ohľadom tamojšieho hospodárstva. V súčasnosti je výmenný kurz GBP/USD 1,20. Naopak dolár posilňoval a to nielen voči libre, ale aj voči euru a ďalším menám. Aktuálny výmenný kurz eura voči doláru je 1,06 a počas roka sa na niekoľko týždňov dokonca dostal pod paritu. Hodnota americkej meny rástla, pretože ju podporilo hneď niekoľko faktorov. Kľúčovými sú monetrána politika Fedu, nižší vplyv energetikej krízy na USA v porovnaní s Európou, ale aj fakt, že dolár je stále medzi investormi vnímaný ako bezpečný prístav.  

Svoju povesť uchovávateľa hodnoty nepotvdilo zlato. Jeho cena počas roka klesla o 0,7 %. To nie je samo o sebe v porovnaní napr. s akciovými trhmi až taký zlý výkon, ale pri zohľadnení inflácie investori aj tak strácali. Omnoho lepšie sa nedarilo ani ďalším drahým kovom – striebru a medi. Po výraznom náraste v priebehu roka sa znížili aj ceny ropy a rok nakoniec ukončili v pluse 6,5 %. Na pokles tlačili faktory, ako spomalenie globálnej ekonomiky, šetrenie energiami v dôsledku energetickej krízy, nižší dopyt v Číne a relatívne vysoké zásoby. Naopak prudký nárast hodnoty zaznamenali ďalšie energetické zdroje ako zemný plyn, elektrina či uhlie.

Niektorí odvážnejší investori investovali v snahe ochrániť svoje úspory do kryptomien, ani táto stratégia ale nebola úspešná. Práve naopak, virtuálne zlato ako niektorí nazývali Bitcoin, odpísalo až 62,3 %. Druhá najhodnotnejšia kryptomena Ethereum si nepočínala o nič lepšie a index CMC Crypto 200 tiež nie. 

Výhľad na rok 2023?

Rok 2022 bol zlý a na tom ako bude vyzerať rok 2023 sa nevie zhodnúť takmer nikto. Zraky investorov sa ale upierajú na vývoj inflácie. Čím skôr dokážu štáty skrotiť infláciu, tým menej budú musieť pristupovať centrálne banky k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb a dusiť tak ekonomiku. Následne z toho budú ťažiť akciové trhy. Prvé pozitívne správy už začali prichádzať ako z USA, tak z eurozóny, keď tempo rastu cien medzimesačne kleslo a to viac ako očakávali analytici. Zároveň je dobrou správou, že ekonomika USA aj EÚ sa zatiaľ recesii vyhýbajú a odolným zostáva aj trh práce. Od vytýčeného inflačného cieľa 2 % sme ale stále ďaleko.

V USA sa očakáva, že inflácia spomali na prijateľné tempo (3 až 4 %) už v ďalšom roku, ale podľa najnovšej správy ECB v eurozóne až v roku 2024 a na svoj cieľ v roku 2025. Eurozóna sa tak recesii pravdepodobne nevhyne, Spojené štáty by ale mohli. Globálnu ekonomiku bude ťahať predovšetkým India a vďaka uvoľneniu politiky nulovej tolerancie voči covidu-19 aj Čína. To aký bude vývoj na finančných trhov však napriek tomu nevie nikto. Podľa prieksumu Bloomberg až 80 % manažérov očakáva v roku 2023 rast akciových trhov a iba 20 % počíta s poklesom. Väčšina významných bánk vo svojich výhľadoch predikuje, že trhy zažijú ďalší pokles, ale rok 2023 ukončia zhruba na súčasných úrovniach.

Z nášho pohľadu by sa mohlo naďalej dariť energetickému sektoru kvôli pretrvávajúcim vysokým cenám komodít. Do popredia by sa ale mohli opäť dostať aj technologické akcie, prípadne lacné čínske akcie. Tie však predstavujú významné riziko – najmä politické.  Lepší rok by mohli zaznamenať dlhopisy, ktoré ponúkajú vysoký výnos okolo 3,7 % pri relatívne nízkom riziku. Rok 2023 by mohol byť vydarený aj pre drahé kovy ako zlato a striebro. Držali by tak aspoň čiastočne krok so znehodnotenými menami. Kvôli reštriktívnej monetárnej politike by mohlo v ďalšom roku posilniť euro. To by mohlo získať späť časť strát voči doláru z tohto roka a zároveň posilniť oproti ďalším európskym menám, kde sú už úrokové sadzby v podstate na maximálnych úrovniach. Napäté vzťahy v ekonomike spolu s oživením globálnej ekonomiky koncom budúceho roka by mohli zároveň zvýšiť dopyt po rope a jej cena by mohla znovu atakovať hranicu 100 USD za barel.

Vhodnou investičnou stratégiou pre 2023 bude z nášho pohľadu diverzifikované portfólio s mierne agresívnou stratégiou zložené primárne svetových akciových trhov a v menešj miere z dlhopisov, prípadne zlata.

Ďalšie novinky zo sveta financovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokIndické fintech firm majú podľa Bain & Company pred sebou ťažký rok 2023
Ďalší článokBrutálny rok pre Teslu prináša medvedím investorom 17 miliárd dolárov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno