Turbulentný rok 2022

V závislosti od vašej perspektívy bol rok 2022 buď dokonalou búrkou alebo dokonalou príležitosťou. Rýchly nárast úrokových sadzieb centrálnymi bankami a ďalšie sprísňujúce kroky na boj proti inflácii stlačili ceny akcií a dlhopisov výrazne nižšie. Napríklad populárne technologické FAANG+ akcie stratili počas roka až 5,2 bilióna hodnoty.

Aký bude rok 2023 nevie nikto. Spomínajú sa aj pozitívne scenáre a tak to najhoršie môže mať akciový trh pre tento cyklus za sebou. No mnohí ekonómovia vidia v roku 2023 viac bolesti, vrátane možnej recesie, ktorá spôsobí pošle ceny akcií ešte nižšie. Vhodnou stratégiou môže byť ale zvolenie opatrnejšieho prístupu.

5-hviezdičkový Alger Growth & Income Fund

Greg Adams, riaditeľ kvantitatívneho a rizikového manažmentu v správcovi fondov Alger, odporúča, aby sa investori zamerali na spoločnosti so silnými súvahami a silným cash flowom, aby prežili ťažké časy. Spoločnosť Alger sídli v New Yorku a spravuje aktíva v hodnote 26 miliárd dolárov. Adams v rámci firmy spravuje 265 miliónov dolárov pod fondom Alger Growth & Income Fund, ktorý je ohodnotený piatimi hviezdičkami za akcie triedy Z (najvyššie hodnotenie) spoločnosťou Morningstar.

vykon
Zdroj obrázku: MarketWatch

Na obrázku vyššie je porovnaná výkonnosť Adamsovho Alger Growth & Income fondu za posledné 3 roky, 5 rokov, 10 rokov a predchádzajúci rok s výkonom indexu S&P 500 a Morningstar Large Blend Category, ktorý reprezentuje akciový trh. V minulom roku fond odpísal 13,6 hodnoty, ale napriek tomu prekonal širší trh. Lepší výkon podáva Adams aj za posledné 3 a 5 rokov. Pri posledných 10 rokoch zaostáva za S&P 500 len o dve desatiny percentuálneho bodu.

Poklesy prinášajú príležitosti

Počas rozhovoru Adams povedal, že investori vďaka poklesu trhu majú príležitosť nakúpiť akcie lacnejšie a zároveň znížiť riziko tým, že sa zamerajú na spoločnosti, ktoré vytvárajú vysoké peňažné toky (cash flow). Ide o peniaze, ktoré môžu spoločnosti použiť na vyplatenie alebo zvýšenie dividend, odkúpenie akcií (tie môžu zvýšiť zisk na akciu a podporiť vyššie ceny akcií), organickú expanziu alebo akvizície.

Alger Growth & Income Fund sa neobmedzuje len na akcie spoločností, ktoré vyplácajú dividendy. Adams ale vysvetlil, že jedným z jeho cieľov je prevádzkovať portfólio s agregovaným dividendovým výnosom, ktorý je približne 1,4-násobok indexu S&P 500 (1,76 %). Jedným z kritérií pre výber akcií je tiež nízky dlh v pomere k celkovej hodnote podniku a vysoké úrokové krytie, ktoré vyjadruje ako ľahko dokáže firma splácať svoje úverové záväzky prostredníctvom peňažných tokov.

Fond zaraďuje spoločnosti do 3 kategórii:

  • Dividendoví lídri – Ide o spoločnosti s dividendovým výnosom výrazne vyšším ako index S&P 500. Príkladom je telekomunikačná spoločnosť Verizon Communications s dividendovým výnosom 6,80 %.
  • Rastúci dividendoví hráči – Tieto spoločnosti zvyšujú dividendu vysokou rýchlosťou alebo ju neustále zvyšujú roky, pričom aktuálny dividendový výnos nemusí byť vysoký. Príkladom je Home Depot, ktorý má dividendový výnos 2,38 % a každoročne zvyšuje svoje ročné výplaty.
  • Králi peňažných tokov – Ide o firmy, ktoré generujú vysoké úrovne voľného peňažného toku, ktorých akcie sú atraktívne ocenené. Typickým príkladom kandidáta na túto kategóriu sú akcie Alphabetu.

Najväčšie aktíva fondu

V zozname nižšie je zobrazených 10 najlepších podielov zo 76) aktív držaných fondom Alger Growth & Income k 30. septembru. Medzi nimi možno nájsť až 4 „Big Tech“, resp. FAANG+ akcie (Apple, Amazon, Microsoft, Google), ktoré zaznamenali v minulom roku pomerne veľké straty a venovali sme sa im v samostatnom článku.

marketwatch
Zdroj obrázku: MarketWatch

K niektorým výberom vo svojom portfóliu sa Adams vyjadril aj bližšie. Akcie AbbVie vzrástli v minulom roku o 20% a okrem dividendového výnosu, ktorý je na úrovni 3,65 % ho na firme lákajú aj iné príležitosti. A to aj napriek tomu, že sa niektorí investori obávajú generickej konkurencie lieku Humira na liečbu artritídy. Adams argumentoval, že predaj ďalších liekov na artritídu sa naďalej zvyšuje a dodal, že liek Botox od AbbVie si „udržal pomerne dobre podiel na trhu“.

Home Depot si našiel miesto v portfóliu aj keď je súčasné prostredie zvyšovania úrokových sadzieb pre Pre Home Depot náročnejšie. Vzhľadom na pokles akcií však Adams vidí potenciál na zlepšenie, pretože podľa jeho názoru budú ľudia aj naďalej míňať na údržbu alebo modernizáciu svojich domovov.

Súhrnne tretie 3. najväčšie aktívum v portfóliu fondu tvoria akcie Alphabetu triedy A a C. Ide o materskú spoločnosť Google, ktorá v predošlom roku klesla až o 39 %. Podľa Adamsa tento pokles odráža „stlačenie ocenenia pre rastúce mená“ a pokles výdavkov na reklamu. Verí však, že spoločnosť má z dlhodobého hľadiska dobrú pozíciu vďaka všadeprítomnosti jej cloudových služieb v podnikovom prostredí.

Ďalšie novinky zo sveta financovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJMarketWatch
Predchádzajúci článokČínske akcie zaznamenali najlepší vstup do nového roku od 2018
Ďalší článokČínsky startup Pony.ai podporovaný Baidu začína v Pekingu testy robotaxíkov bez vodičov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno