Nákup HP

Spoločnosť Berkshire Hathaway Warrena Buffetta po nedávnej kúpe veľkého podielu v ropnej firme Occidental Petroleum tentoraz kúpila podiel v spoločnosti HP v hodnote viac ako 4,2 miliardy dolárov. Časť akcií začiatkom tohto týždňa vo viacerých transakciách a teraz vlastní približne 121 miliónov akcií v počítačovej spoločnosti, vyplýva z podania regulačným úradom. To predstavuje približne 11,4 % podiel v podniku. Akcie HP v reakcii v dnešnom rozšírenom obchodovanú stúpajú o +9,94 % na $38,38.

„Berkshire Hathaway je jedným z najuznávanejších investorov na svete a vítame ich ako investora do HP,“ povedal hovorca HP.

Investičný gigant stále viac hľadá spôsoby, ako využiť svoje peniaze, k čomu čiastočne prispela volatilita, ktorá v tomto roku stiahla index S&P 500 nadol takmer o 6 %. Okrem zvyšovania pozície v Occidental Petroleum, konglomerát Warrena Buffeta oznámil v marci aj kúpu poisťovne Alleghany za 11,6 miliardy dolárov.

Tento Buffetov krok však môže byť trochu nečakaný, pretože Berkshire Hathaway sa historicky vždy vyhýbal investíciám do technológií. Výnimkou je najhodnotnejšia spoločnosť sveta Apple, ktorej akcie tvoria zhruba 40 % portfólia Berskhire, pričom tento podiel má hodnotu 108 miliárd dolárov.

Spoločnosť HP

HP je je globálny výrobca tlačiarní a počítačov, ktorý sa aktuálne snaží zúročiť prechod firiem na hybridnú prácu a diverzifikovať svoje produktové portfólio. V rámci tejto snahy HP pred niekoľkými dňami oznámil akvizíciu spoločnosti Poly, predtým známej ako Plantronics, za 3,3 miliardy dolárov.

Poly predáva mobilné slúchadlá či audio a video príslušenstvo, pomôže spoločnosti HP lepšie uspokojiť dopyt zákazníkov. Spoločnosť HP sa tak snaží využiť rastúcu potrebu technológií, ktoré spájajú zamestnancov pracujúcich na „home-office“ so zamestnancami na centrále. Ide o reakciu na vývoj trhu, keďže firmy po celom svete zvyšujú flexibilitu a umožňujú ľudom pracovať z domu.

Akcie Berkshire Hathaway


Zatiaľ čo hlavné akciové indexy a portfólia technologických investorov v tomto roku klesajú, portfólio Warrena Buffeta a akcií Berkshire Hathaway hlásia veľký návrat. Za posledných 12 mesiacov akcie Berkshire stúpli o +31,04 % na $344,71, zatiaľ čo index S&P 500 stúpol len o +11,07 %. Portfólio najrešpektovanejšieho investičného guru ťaží okrem svojej najväčšej pozície v Apple tiež z veľkých pozícií v ropných spoločnostiach a v bankách či poisťovniach. Tým k nadpriemerným výkonom pomáhajú vysoké ceny energií a rastúce úrokové sadzby.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokUber robí ďalší krok k vytvoreniu „super-aplikácie“ pridaním nových služieb
Ďalší článokSpoločnosť GoTo v jednom z najväčších debutov na burze získala $1,1 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno