Super-aplikácia

Spoločnosť Uber Technologies, ktorej sme sa v minulom roku venovali v našej analýze, naďalej pokračuje v rozširovaní svojich služieb s cieľom vytvoriť super-aplikáciu. Okrem svojho základného podnikania v oblasti zdieľanej prepravy v predchádzajúcich rokoch vybudovala tiež poprednú donášku jedla v USA (Uber Eats) a logistické služby v rámci Uber Freight. V novembri minulého roka vedenie firmy informovalo, že kanadským používateľom umožní objednanie si marihuany, ktorá je v danej krajine legálna.

Stratégiou generálneho riaditeľa podniku, Dary Khosrowshahiho je od roku 2018 rozšírenie služieb s cieľom vytvoriť niečo, čo niektorí investori zo Silicon Valley nazývajú „super-aplikácia“. Keď však pandémia zastavila cestovný ruch a dopravný priemysel, Uber sa preorientoval na rozšírenie svojho podnikania v oblasti doručovania jedla.

Plány spoločnosti sú však späť a včera Uber uviedol, že ďalším krokom za dosiahnutím svojho cieľa je pridanie služby na nákup lístkov na vlaky, autobusy a lietadlá, ako aj na prenájom áut v rámci Veľkej Británie. Stredajšie oznámenie prichádza takmer 2 týždne po tom, čo Uber uviedol, že vo svojej aplikácii uvedie všetky taxíky v New Yorku.

uber1

Uber nebude poskytovať cestovné služby sám. Zákazníkom umožní rezervácie prostredníctvom svojej aplikácie integráciou svojho softvéru s platformami, ktoré predávajú cestovné lístky, uviedla spoločnosť. Zatiaľ nie je známe kto bude partnerom Uberu v poskytovaných týchto služieb, hoci favoritmi môže byť Booking, Trainline, Skyscanner alebo Khosrowshahiho predchádzajúci zamestnávateľ Expedia.

Pozitívny efekt pre hlavné podnikanie

V spoločnosti dúfajú, že pridanie nových služieb podporí základnú činnosť v oblasti zdieľania prepravy, keďže viac ako 40 % ciest Uberom v Spojenom kráľovstve začína alebo končí v blízkosti tranzitných uzlov a až 15 % pri letiskách. Firma tak dúfa, že integrácia rezervácie letov a predaja lístkov podporí tieto jazdy s vyššou ziskovou maržou, ktorých by malo byť v konečnom dôsledku viac.

Akcie Uber


Akcie Uber za posledných 12 mesiacov stratili až -42,45 % hodnoty a aktuálne sa nachádzajú na cene $33,41. Svojim výkonom pritom výrazne zaostávajú za širším trhom. Investori v mnohých prípadoch nad Uberom „zlomili palicu“, keďže napriek vysokým príjmom nedokáže byť stabilne zisková. V súčasnosti sa akcie podniku obchodujú za 3,8 násobok tržieb na akciu (P/S) a 207,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokAkcie Udemy vs. Coursera: ktoré sú lepšie?
Ďalší článokBuffet pokračuje v nakupovaní, tentoraz kúpil podiel v spoločnosti HP
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno