Vstup na burzu

Po minulých plodných rokoch, kedy sme zaznamenávali rekordné množstvá firiem, ktoré vstupujú na akciový trh tento prameň akoby vyschol. Je to logickým vyústením toho, že investori v súčasnosti nie sú ochotní pumpovať desiatky a stovky miliónov dolárov do riskantných biznisov. Niekoľko zaujímavých spoločností však aj napriek tomu zažije v tomto roku debut na burze, pričom jednou z nich je najväčšia indonézska technologická firma GoTo Gojek Tokopedia.

Akcie GoTo vzrástli v prvý deň obchodovania vzrástli na burze v Jakarte o +13,02 % na 382 rupií po tom, čo pri primárnej ponuke akcií firma získala 1,1 miliardy dolárov. Manažment plánuje využiť tieto prostriedky na financovanie expanzie svojich služieb na ďalšie trhy, povedal pre Bloomberg Television generálny riaditeľ a spoluzakladateľ Andre Soelistyo. Aktuálna cena akcií dáva ázijskému startupu trhovú hodnotu 31 miliárd dolárov.

Technologický priemysel v juhovýchodnej Ázii napriek súčasným rizikám v globálnej ekonomike naberá na sile a impozantný debut GoTo je dobrým znamením pre ďalšie technologické podniky v regióne, ktoré chcú vstúpiť na burzu v Indonézii alebo v zámorí.

„Čím viac sa týmto IPO darí, tým viac sa Indonézia pre ňu stáva domovom a dostávate sa do situácie, ktorá sa neustále obnovuje,“ povedal Angus Mackintosh, zakladateľ CrossASEAN Research. „GoTo bude mať pravdepodobne v blízkej dobe silnú podporu vzhľadom na jeho širšie vystavenie celkovej digitálnej ekonomike.“

GoTo GoJek Tokopedia

GoTo je najväčšia zo skupiny startupov, ktoré sa snažia dosiahnuť rýchle tempo rastu prenikaním do mobilných zariadení a používania internetu v juhovýchodnej Ázii, teda v regióne o veľkosti 650 miliónov ľudí. Spoločnosť je výsledkom minuloročnej fúzie dvoch najhodnotnejších internetových startupov v Indonézii, poskytovateľa zdieľania jazdy Gojek a e-commerce podniku Tokopedia, s cieľom získať väčšiu silu proti rastúcej konkurencii na trhu, ktorú reprezentuje napr. spoločnosť Grab. V priebehu rokov tieto firmy nazhromaždili dlhý zoznam prominentných investorov vrátane spoločností Google, Tencent Holdings či fondu Sequoia Capital India.

GoTo patrí medzi spotrebiteľské internetové spoločnosti v juhovýchodnej Ázii, ktoré pridávajú používateľov rýchlym tempom, ale ešte musia generovať udržateľný zisk. Napriek tomu sa GoTo teší vedúcej pozícii v Indonézii, krajine s viac ako 270 miliónmi ľudí, ktorých spotrebitelia ovládajúci mobilné zariadenia nakupujú na platforme Tokopedia a objednávajú zdieľanie jázd (na spôsob Uber) a donášku jedla cez aplikáciu Gojek.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBuffet pokračuje v nakupovaní, tentoraz kúpil podiel v spoločnosti HP
Ďalší článokRopa zaznamenáva druhý týždeň strát po uvoľnení masívnych zásob
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno