Akvizícia Poly

Spoločnosť HP v pondelok oznámila, že súhlasila s kúpou spoločnosti Poly, predtým známej ako Plantronics, za 3,3 miliardy dolárov. Akcionári Poly dostanú $40 za 1 akciu, čo predstavuje 53 % prémium oproti záverečnej cene v piatkovom obchodovaní. Akvizícia má pomôcť výrobcovi notebookov ďalej zúročiť prechod firiem na hybridnú prácu a diverzifikovať svoje produktové portfólio mimo osobných počítačov a tlačiarní.

Transakcia by mala byť financovaná kombináciou hotovosti a nového dlhu, pričom dokončiť by sa mala do konca roka 2022, pričom ju musí ešte schváliť predstavenstvo firmy. Manažment HP vo vyhlásení tiež oznámil, že v prvých 3 rokoch po uzavretí obchodu predpokladá rast tržieb Poly zhruba na úrovni 15 % ročne.

Podľa výkonného riaditeľa HP Enrique Loresa akvizícia spoločnosti Poly, ktorá predáva mobilné slúchadlá či audio a video príslušenstvo, pomôže spoločnosti HP lepšie uspokojiť dopyt zákazníkov. Spoločnosť HP sa tak snaží využiť rastúcu potrebu technológií, ktoré spájajú zamestnancov pracujúcich na „home-office“ so zamestnancami na centrále. Ide o reakciu na vývoj trhu, keďže firmy po celom svete zvyšujú flexibilitu a umožňujú ľudom pracovať z domu.

„Vzostup hybridnej kancelárie vytvára príležitosť raz za generáciu predefinovať spôsob, akým sa práca vykonáva,“ uviedol Lores vo vyhlásení. „Silná technológia spoločnosti Poly, doplnkové uvedenie na trh a talentovaný tím pomôžu dosiahnuť dlhodobý ziskový rast, keďže budeme pokračovať v budovaní silnejšieho HP.“

Rastúci dopyt

Výrobcovia počítačov, vrátane amerických spoločností HP a Dell, zaznamenali za posledný rok a pol významný nárast predaja svojich zariadení. Tento trend vyvolala pandémia, keď mnoho zamestnancov bolo nútených pracovať z domu, pričom mnohé podniky sa z dôvodu vysokej efektivity práce rozhodli, že návrat do kancelárií potrebný nebude alebo ak áno, tak v hybridnom režime. Ten zamestnancom umožňuje pracovať niektoré dni v týždni z domu a iné z kancelárie.

hp
Zdroj obrázku: HP Q1 2022 Earnings Presentation

V snahe prispôsobiť sa tomuto modelu mnoho firiem teraz vynakladá vysoké prostriedky na to, aby svoje kancelárie a pracovné činnosti tomuto modelu prispôsobili. A to napr. skrz nové vybavenie ako sú počítače, tlačiarne, slúchadlá či iné technologické doplnky.

Zvýšený dopyt zaznamenala aj spoločnosť Poly, ktorá však mala problémy so zabezpečením komponentov na vytvorenie dostatočného množstva produktov na uspokojenie tohto dopytu. Kombinácia s HP by tento problém mohla zmierniť. „Ich rast bol ovplyvnený výzvami v oblasti dodávateľského reťazca. Tu si myslíme, že rozsah, ktorý prinášame, pomôže vyriešiť niektoré z týchto výziev,“ povedal Lores.

Akcie HP (HPQ)


Akcie HP za posledných 12 mesiacov stúpli o +27,84 % a ich výkon v podstate dvojnásobne prekonáva index S&P 500. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 7,1 násobok zisku na akciu (P/E), 7,3 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 5,5 násobok EV/EBITDA. Ročný dividendový výnos spoločnosti je na úrovni 2,58 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMiláčik Wall Street z posledných rokov, Sea Ltd. stratil už 2/3 hodnoty
Ďalší článok3 najlepšie európske ETF fondy pre dlhodobé pasívne investovanie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno