Akcie Broadcom vs. Skyworks: Ktoré sú lepšie?

0
421

Akcie Broadcom

Broadcom sa môže pochváliť veľmi rozmanitým produktovým portfóliom na celej škále koncových trhov. Je svetovým lídrom v 25 oblastiach infraštrukúrnych technológií, polovidočov a softvéru. Konkrétne spoločnosť dodáva polovodičové produkty ako napr. čipy, ktoré poháňajú dátové centrá, WiFi, routery, smartfóny, 5G, bluetooth, robotickú automatizáciu, zelenú energiu, autonómne vozidlá.

Všetky tieto technológie fungujú na výkonných čipoch či mikropočítačoch a Broadcom je lídrom v mnohých týchto odvetviach. Príjmy z tejto oblasti tvoria cca 72% celkových tržieb podniku. Zvyšok tvoria výnosy z infraštruktúrneho softvéru či bezpečnostného softvéru. Medzi zákazníkov spoločnosti patria napr. Apple, Huawei, Samsung, HP, IBM, Dell, Asus, Lenovo, Google, Cisco, Honeywell a ďalšie významné firmy. Iba príjmy od samotného Apple, tvorili v roku 2019 až 20% tržieb pre Broadcom, v roku 2018 dokonca 25%.

Broadcom
Zdroj obrázku: Investor Presentation

Firma má za sebou úžasný rastový príbeh, ktorý je poháňaný najmä mnohými spájaniami a akvizíciami, ktoré ju posilňovali, upevňovali jej pozíciu na trhu a diverzifikovali produktové portfólio. Na obrázku vyššie možno vidieť rôzne spoločnosti, ktoré boli buď odkúpené alebo zlúčené a nakoniec skončili pod značkou Broadcom, ktorej aktuálna trhová hodnota je na úrovni 183,75 mld. USD (60. najhodnotnejšia spoločnosť).

xtb

Vedenie spoločnosti môžeme označiť za jedno z najviac naklonených k uspokojovaniu akcionárov. Hock Tan a jeho tím uskutočňuje pečlivo vybrané akvizície, ktoré umožňujú firme ďalší rast a rozširujú voľný cashflow. Stačí sa pozrieť na obrázok nižšie, kde možno vidieť, že od roku 2013 výnosy vzrástli desaťnásobne a cashflow takmer 24 krát.

Všetky tieto disponibilné peniaze vracia Broadcom svojim akcionárom prostredníctvom rýchleho nárastu dividendového výnosu. Tento rast vyplácania dividénd je jedným z najrýchlejších na Wall Street, keď za posledných 6 rokov má tempo až 49% ročne. Aktuálne manažment stanovil ročnú dividendu na $14,40 za akciu, čo predstavuje pri aktuálnej cene akcií, dividendový výnos 3,20%.

Akcie Broadom - vývoj tržieb
Akcie Broadcom – Vývoj tržieb a CF za 10 rokov

Broadcom spája v sebe mnoho aspektov, ktoré by investori mali na trhoch hľadať – líderstvo, skvelý manažment, výbornú históriu, silné produktové portfólio či ďalší rastový potenciál. Skutočnou vzácnosťou je nájsť takú technologickú akciu, ktorá by pri tomto všetkom zároveň vyplácala také štedré dividendy. Veľkým negatívom prečo sa niektorí investori vyhýbajú akciám Broadcom je zadĺženie podniku. Spoločnosť má aktuálne dlh vo výške 41 mld. USD, pričom ešte v roku 2018 bol na úrovni 17,5 mld. USD. Viac pozornosti finančnému zdraviu sa budeme venovať nižšie pri vybraných ukazovateľoch.

Akcie Skyworks

Skyworks je americký podnik, ktorý pôsobí na rovnakom trhu polovodičov, avšak v porovnaní s vyššie spomínanou firmou je omnoho menší (aktuálna trhová hodnota 28,6 mld. dolárov) a zároveň jeho produktové portfólio nie je také široké. To tvoria výrobky ako: výkonné zosilňovače, filtre, prepínače, moduly podporujúce bezdrôtové prenosy, atď.

Medzi zákazníkov spoločnosti sa zaraďujú predovšetkým výrobcovia smartfónov Hawei, Vivo, Oppo, Nokia. Automobilky: Tesla, Audi, Volkswagen, Toyota, Hyuandai, General Motors, Ford či Mercedes, ale aj technologickí giganti ako Amazon, Google, Microsoft či Cisco. Akcie Skyworks

Akcie Skyworks - vývoj tržieb a CF za 10 rokov
Akcie Skyworks – vývoj tržieb a CF za 10 rokov

Skyworks zaznamenal za uplynulú dekádu taktiež výborný rast, ktorý však na rozdiel od spoločnosti Broadcom bol organický a dokonca bez zadlžovania. Tržby sa medzi rokmi 2011 a 2018 zvýšili z 1,42 mld. USD na 3,87 mld. USD (+172%). Za rovnaké obdobie firma zvýšila generovanie voľného cashflowu viac ako trojnásobne. V uplynulých dvoch rokoch však tento výrobca na trhu čipov stagnoval a to najmä v dôsledku nižšieho dopytu po smartfónoch.

Hospodársky rok 2021 bude však pre Skyworks úplne iný, keďže firma sa vrátila k rastu a mal by dosiahnuť svoj historicky najlepší výsledok, keď výnosy by mali atakovať úroveň 5 mld. USD a zisk $10,27 na akciu. Vedenie spoločnosti je navyše nadšené i čo sa týka ďalšieho potenciálu, keď rast by mali poháňať najmä oblasti IoT (internetu vecí) a 5G. Konkrétne manažment očakáva silný dopyt z odvetvia umelej inteligencie, strojového učenia, robotizácie, virtuálnej reality, autonómneho riadenia, konektivity, atď. (viď obrázok nižšie). Akcie Broadcom

Akcie Skyworks
Zdroj obrázku: Skyworks Investor Presentation

Skyworks vskutku v sebe ukrýva výborný potenciál, okrem neho ponúka svojim akcionárom tiež zhodnotenie kapitálu prostredníctvom dividendového výnosu, ktorý je momentálne vo výške 1,15%. Vedenie spoločnosti taktiež koncom januára oznámilo plán spätného odkupu akcií v hodnote 2 mld. USD.

Vybrané ukazovatele

BroadcomSkyworksSektor polovodičov
P/E71,4527,3431,26
P/FCF16,3333,1726,79
P/S7,937,33
Úrokové krytie2,3720,74
Bežná likvidita1,875,072,36
Altmanovo Z skóre2,6719,73
ROE11,02%25,20%6,41%
Zdrojové údaje: gurufocus

Akcie Broadcom vyzerajú byť lacnejšie z hľadiska ceny akcií a voľného cashflowu, ktorý možno považovať z hodnotového hľadiska ako ten najdôležitejší ukazovateľ. Pre Broadcom hovorí tiež i výška spomínaného dividendového výnosu. Naopak Skyworks, ktorý operuje v podstate bez dlhu, je finančne zdravší. Akcie Broadcom

Pozri tiež:

Akcie Coca-Cola vs. Pepsi

Akcie Facebook vs. Google

Akcie Ryanair vs. WizzAir

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno