Akvizícia

Jeden z najväčších výrobcov čipov na svete Broadcom rokuje o akvizícii spoločnosti VMware, ktorá sa zaoberá cloudovou výpočtou technikou s cieľom posunúť sa vysoko špecializovanej oblasti softvéru. Podľa dostupných informácií diskusie o prípadnej kúpe naďalej prebiehajú, ale neexistuje záruka, že dôjde k dohode. Aktuálna trhová hodnota VMware je vo výške 40 miliárd dolárov a za predpokladu typickej prémie bude potenciálna suma, ktorú bude musieť Broadcom za firmu zaplatiť, výrazne vyššia. Akcie VMware v reakcii, v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o +19,10 % na $113,99.

Hock Tan, generálny riaditeľ Broadcomu, dlhodobo dokáže kombinovať série úspešných akvizícií spolu s organickým rastom, čoho výsledkom je jedna z najväčších a najviac diverzifikovaných spoločností v čipovom priemysle. Broadcom vyrába široký sortiment elektroniky, pričom jeho produkty sú súčasťou takmer všetkého, od iPhonov až po priemyselné zariadenia. Dátové centrá sa však stali kritickým zdrojom rastu a softvér dáva spoločnosti viac spôsobov ako zacieliť na tento trh. V posledných rokoch sa preto podnik stále viac snaží zamerať aj na softvér, čo potvrdzujú predchádzajúce akvizície firiem CA Technologies z roku 2018 a Symantec z roku 2019.

Vmware

Spoločnosť VMware, založená v roku 1998, je priekopníkom v tzv. virtualizačnom softvéri, ktorý konsoliduje aplikácie a pracovné zaťaženie na menšom počte serverových počítačov. Postupne ako sa viac úloh presúvalo do cloudu, VMware sa snažil udržať rast a vybojovať si v ňom kľúčovú úlohu. Spoločnosť nakoniec nadviazala úzke partnerstvo s Amazonom, jedným z najväčších poskytovateľov cloudového úložiska a služieb.

VMware v roku 2004 získal gigant v oblasti úložných technológií EMC. Táto spoločnosť potom predala časť svojho podielu v rámci prvej verejnej ponuky (IPO) spoločnosti VMware o 3 roky neskôr. VMware sa následne stal súčasťou Dell Technologies, keď firma kúpila EMC v roku 2016. Nakoniec, minulý rok Dell spoločnosť VMware odčlenil.

Akcie Broadcom


Akcie Broadcom na rozdiel od akcií VMware reagujú na zverejnené správy poklesom o -2,37 % na $530,29. Za posledných 12 mesiacov však stúpli o +20,38 %, čím jasne prekonávajú širší trh. Akcie firmy sa aktuálne obchodujú za 31,0 násobok zisku na akciu (P/E), 17,0 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 16,1 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií Broadcom je na úrovni 3,02 %.

Výrobcovia čipov ako je aj Broadcom sa v posledných rokoch tešili z rozmachu predaja, ktorý bol poháňaný rozšírením polovodičov do viacerých produktov, ale aj vyšším dopytom po technológiach z dôvodu práce z domu počas pandémie. Tan však nedávno varoval, že časy takéhoto rozmachu sa skončili. V marci sa vyjadrill, že polovodičový priemysel nebude môcť zostať na svojej súčasnej trajektórii a očakáva, že obchod s čipmi sa spomalí na historické miery rastu okolo 5 %.

„Ak vám niekto povie opak, neverte tomu, pretože sa to nikdy nestalo,“ povedal vtedy na konferenčnom hovore. Lídri odvetvia, ktorí tvrdia, že polovodičový priemysel môže rásť súčasným tempom počas dlhšieho obdobia, „snívajú,“ povedal.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokEurópske akcie nasledujú prepad amerického akciového trhu
Ďalší článokAkcie Snap strácajú tretinu hodnoty, Zoom naopak rastie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno