AMD a nové AI čipy
„AI je naša najvyššia priorita a nachádzame sa na začiatku neuveriteľne vzrušujúceho obdobia, keď AI transformuje prakticky každé podnikanie, zlepšuje kvalitu nášho života a preformátuje každú časť trhu výpočtovej techniky,“ povedala predsedníčka a CEO firmy AMD, Lisa Su počas svojho príhovoru na technologickej konferencii Computex v Taipei.
Su je generálnou riaditeľkou firmy, ktorá začiatkom týždňa oznámila nové čipy pre umelú inteligenciu v snahe etablovať sa ako líder uprostred konkurencie s firmami ako Nvidia a Intel. Počas hlavného prejavu Su predstavila sériu Ryzen AI 300 pre ďalšiu generáciu AI laptopov. Tento rad by mohol priamo konkurovať nadchádzajúcej sérii Intel Lunar Lake a Qualcomm Snapdragon X. V spolupráci s Microsoftom budú čipy od Qualcommu poháňať laptopy vybavené AI chatbotom Copilot.
AMD tiež predstavila novú sériu Ryzen 9000 pre desktopy, označujúc ich za „najrýchlejšie spotrebiteľské PC procesory na svete“ pre hranie hier a tvorbu obsahu. Obe série by mali byť uvedené na trh v júli. Toto oznámenie prichádza menej ako dva mesiace po aprílovom oznámení AMD o nových procesoroch schopných zvládať úlohy AI Ryzen Pro 8040 pre laptopy a Ryzen Pro 8000 pre desktopy.
Intel nezaostáva
Spoločnosť Intel nezaostáva a tiež oznámila nové procesory Xeon 6 počas technologickej konferencie Computex na Taiwane. Procesor Xeon 6 od Intelu poskytne lepší výkon a energetickú účinnosť pre vysokointenzívne pracovné zaťaženie dátových centier v porovnaní s jeho predchodcom, povedal CEO Pat Gelsinger. Prichádza tiež šesť mesiacov po tom, čo spoločnosť uviedla na trh svoje procesory Intel Xeon 5. generácie pre pracovné zaťaženie dátových centier a dva mesiace po ohlásení procesora Gaudi 3 na školenie a nasadenie modelov AI.
Intel tiež odhalil podrobnosti o architektúre svojich nadchádzajúcich procesorov Lunar Lake, „aby pokračoval v raste kategórie AI PC“. Čipy Lunar Lake, ktorých predaj sa očakáva v treťom štvrťroku, budú súťažiť s čipmi Nvidie a AMD, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre počítače s umelou inteligenciou.
Na rozdiel od dizajnérov čipov Nvidia a AMD Intel svoje čipy nielen navrhuje, ale aj vyrába. Jej zlievarenská činnosť má však problémy a v roku 2023 zaznamenala prevádzkovú stratu vo výške 7 miliárd USD v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Stratila tiež svoju výhodu vo výrobe čipov v prospech zámorských rivalov, ako je TSMC.
Avšak tento rok hlási firma comeback s investíciou 100 miliárd USD na rozšírenie výroby čipov, Spoločnosť získala od vlády V USA kombinované financovanie vo výške 19,5 miliardy USD v grantoch a pôžičkách. Okrem toho sa spolieha na ďalších 25 miliárd USD vo forme daňových úľav.
Súťaž v oblasti AI
Firmy vyrábajúce čipy sa predbiehajú v uvedení rýchlejších a výkonnejších procesorov, aby nevypadli v závode o AI. Nvidia predstavila svoju novú generáciu AI čipov s názvom „Rubin“, ktoré nahradia predchádzajúci model „Blackwell“, oznámený len v marci. CEO Nvidie Jensen Huang prisľúbil, že každý rok vydá novú AI čipovú technológiu, rýchlejšie ako predchádzajúci dvojročný harmonogram spoločnosti. AMD tiež plánuje každoročne vydávať novú AI čipovú technológiu.
Úroveň technologickej vyspelosti rýchlo rastie, čoho dôkazom sú nové alebo rýchlo rastúce oblasti ako konektivita, autonómne riadenie, strojové učenie, robotizácia, 6G, internet vecí, cloud, virtuálna a rozšírená realita a v neposlednom rade umelá inteligencia. S rozmachom technologického odvetvia sa pritom neoddeliteľne spájajú čipy a polovodiče, pretože práve tie ich poháňajú. O polovodičovom priemysle si môžete prečítať nižšie:
Akcie AMD
Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +129,9 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 167,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 245,6 násobok zisku na akciu (P/E), 29,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 69,5 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 277,9 bilióna USD.
Akcie Intel
Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +1,5 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 30,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 31,2 násobok zisku na akciu (P/E), 15,6 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 15,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 128,9 miliardy USD.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností si môžete kúpiť TU
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.