Akciové trhy ovládol Nasdaq a Big Tech

V júni sme boli na akciových trhoch svedkami ďalších prekonávaní historických maxím. Darí sa najmä americkým a japonským akciám, európske svojim výkonom mierne zaostávajú, a najhoršie sú na tom čínske akcie a akcie rozvojových krajín.

Americké akcie

V rámci hlavných svetových akciových indexov je na tom najlepšie americký technologický index Nasdaq Composite s výnosom 20,1 %. Na najlepší máj za posledných 20 rokov nadviazali americké akcie aj silným júnom, v ktorom poskočili o 5,4 %. Technologickým firmám sa darí vďaka rozmachu umelej inteligencie na čele s akciami Nvidie, ktoré tento rok vzrástli už o 156 %. Na krátku chvíľu sa Nvidia dokonca stala najcennejšou spoločnosťou sveta.

Svoje historické maximá ale posúvajú vyššie aj ďalšie „Big Tech“ firmy ako Apple (14 %), Amazon (29 %), Microsoft (21 %), Alphabet (31 %) a Meta (46 %). Širší S&P 500 si tento rok pripísal 15,1 %. Americké akcie sú poháňané nielen šialenstvom okolo umelej inteligencie, ale aj optimizmom, ktorý sprevádza očakávané znižovanie úrokových sadzieb na jeseň. Inflácia v USA totiž začala opäť klesať.

Výborný výkon technologických akcií potiahol celý americký akciový trh nahor. V skutočnosti za väčšinu ziskov indexu S&P 500 môže iba zopár firiem. K 13. júnu. kedy dosiahol S&P 500 výnos 14,56 %, sa na tomto výnose podieľala Nvidia 4,94 percentuálnymi bodmi; Microsoft 1,24 p.b.; Alphabet 0,97 p.b.; Meta 0,84 p.b.; Apple 0,81 p.b.; Amazon 0,72 p.b.; Broadcom 0,62 p.b.; Eli Lilly 0,6 p.b., Berskhire Hathaway 0,22 p.b.. Týchto 10 akcií tak vytvorilo 75 % celkového výnosu indexu S&P 500, čo znamená, že zvyšných 490 akcií sa podieľalo iba na štvrtine výnosu.

Vďaka výbornému výkonu najväčších spoločností v indexe získal S&P 500 rekordnú koncentráciu, keď 10 najväčších akcií tvorí až 35 % trhovej kapitalizácie celého indexu. V súvislosti s touto rekordnou koncentráciou najznámejšieho akciového indexu môže byť vhodné si prečítať článok na tému, či stačí pravidelná investícia do S&P 500 alebo by mal investor diverizifkovať svoje portfólio viac.

Japonsko prekonáva maximá

Už druhý rok v rade je na tom výborne aj japonský Nikkei 225, ktorý v prvej polovici roka vzrástol o 19,1 % a atakuje hranicu 40 000 bodov. Japonským akciám sa darí vďaka nízkym úrokovým sadzbám, prívetivej korporátnej politike v oblasti dividend a vlastných odkupov akcií a najmä najslabšiemu jenu za posledných 38 rokov. Slabá japonská mena podporuje tamojších exportérov, pretože ich výrobky sa stávajú pre zahraničie lacnejšie, a tak im rastú zisky.

Európa i rozvojové akcie zaostávajú

Európske akcie v júni vymazali časť svojich predošlých ziskov, pričom ich stiahli dole najmä akcie francúzskych firiem po tom, čo boli oznámené výsledky eurovolieb a vypísanie predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku. Napriek tomu si kľúčový index eurozóny Euro Stoxx 50 pripísal od začiatku roka slušných 9,8 %. Ide o následok oživovania ekonomiky starého kontinentu, ale aj júnového zníženia úrokových sadzieb. Paneurópsky Stoxx Europe 600 mierne zaostáva s výkonom 7,7 %. Z pohľadu hlavných európskych indexov je na tom najlepšie nemecký DAX 40 s 9,4 % nasledovaný britským FTSE 100 s 6,1 %. Francúzsky CAC 40 kvôli politickému napätiu zaostáva s 1,1 %.

Téme vplyvu výsledkov do europarlamentu na európske akcie a indexy sme sa venovali aj v našom podcaste Akcie na 10 minút.

Zatiaľ čo akciám rozvinutým krajín sa darí, čo potvrdzuje výkonnosť indexu MSCI World (10,8 %), rozvojové trhy zaostávajú. Index MSCI Emerging Markets v tomto roku vzrástol iba o 6,1 %, pričom ho dole ťahajú najmä čínske akcie. Tým sa nedarí z dôvodu slabého ekonomického rastu, problémom v sektore nehnuteľností a geopolitického napätia. Index Hang Seng je tento rok vyššie iba o 5,5 % a na súčasnej hodnote 17 000 bodov sa obchodoval už pred finančnou krízou v roku 2006. Dvojnásobne lepší výkon majú indické akcie, keď tamojší Nifty 50 stúpol o 11 %, čím pokračuje v silnom raste a prekonáva historické maximá.

Ako sú na tom jednotlivé sektory?

Z hľadiska výkonnosti jednotlivých odvetví, asi nikoho neprekvapí, že tento rok trhy ovládajú informačné technológie (IT) s 27,8 % výnosom, keďže práve firmy z tohto priestoru najviac benefitujú z umelej inteligencie. Výnosnosť indexu S&P 500 z ďalších sektorov prekonávajú už iba komunikačné služby s výnosom 26,1 %. Všetky ostatné sektory majú tento rok výnos do 10 %, konkrétne od 3,1 % v rámci materiálov do 9,3 % v rámci finančného sektora.

Jediným sektorom s negatívnym výnosom (-4,1 %) sú nehnuteľnosti, ktoré trpia v dôsledku vysokých úrokových sadzieb. Takzvaným realitným akciám sa nedarí, pretože financovanie hypoték je drahé a tak záujem o nehnuteľnosti je nižší.

sektory sp 5000

Ocenenie akciových trhov

Pokiaľ ide o aktuálne ocenenie globálnych akciových trhov, celosvetový index MSCI All Country World sa obchoduje za 21,2-násobok zisku na akciu (P/E), čo predstavuje prémiu 18 % oproti 10-ročnému mediánu.

Najdrahšie sú oproti mediánovým hodnotám americké technologické akcie (Nasdaq), pričom sa obchodujú za 43,8-násobok P/E, čo je dokonca viac oproti „Magnificent 7“ – „Veľkolepej sedmičke„. Index S&P 500 sa obchoduje za 25,7-násobok, čo je historicky tiež nadpriemerná hodnota. Americké akcie sú ocenené draho, pretože sú najviac vystavené rastovému technologickému sektoru, s ktorým sú spojené vysoké očakávania vďaka umelej inteligencii. S&P 500 bez započítania vplyvu akcií „Magnificent 7“ sa obchodujú na historických hodnotách.

Pomerne draho sú vďaka svojej rastovej príležitosti ocenené aj indické akcie. Index MSCI India sa obchoduje za 27,4-násobok P/E, čo je o 3,8 bodu nad 10-ročným mediánom. India ako nastupujúca veľmoc predstavuje príležitosť pre investorov zaujímavú príležitosť. Opačný príbeh píše ďalší hlavný rozvojový región – Čína. Index MSCI China sa obchoduje veľmi lacno, iba za 12,1-násobok P/E, čo je vzhľadom na rastový potenciál druhej najväčšej ekonomiky sveta málo. Inevstori sa však čínskym akciám vyhýbajú v dôsledku jej hospodárskych problémov, ale aj geopolitickému napätiu.

Väčšina ďalších regiónov sa obchoduje zhruba na svojich mediánových hodnotách. Paneurópsky Stoxx Europe 600 sa obchoduje za 15,5-násobok P/E, Euro Stoxx 50 za 14,4-násobok a napríklad región strednej Európy (CECEEUR) iba za 7,5-násobok. To predstavuje 46 % diskont oproti 10-ročnému mediánu.

Z hľadiska ocenenie jednotlivých sektorov opäť nikoho neprekvapíme, ak konštatujeme, že najdrahšie sa obchoduje sektor IT. Ten sa obchoduje až za 39,5-násobok P/E, čo je oproti 10-ročnému mediánu prémia až o 72 %. To opäť odrzkadľuje očakávania investorov do ďalších rokov ohľadom umelej inteligencie. Na druhom mieste je sektor, ktorému sa darí tento rok najhoršie, teda sektor nehnuteľností, ktorý sa obchoduje zhruba na svojich 10-ročných hodnotách s 30,5-násobkom P/E. Nasleduje zdravotníctvo, komunikačné služby a priemysel.

Najatraktívnejšie sa aktuálne javia akcie z energetického sektora, ktorý je primárne tvorený akciami spoločností zo sektora ropy a plynu. Tento sektor sa teraz obchoduje s P/E 10,6x, čo je 27 % valuačný diskont voči 10-ročnému mediánu.

Aká bude druhá polovica roka?

To, ako bude vyzerať druhá polovica roka, budú ovplyvňovať najmä makroekonomické faktory. Investori budú chcieť vidieť ďalej spomaľujú infláciu v európskych krajinách a najmä v USA, čoho následkom by malo byť uvoľňovanie monetárnej politiky v podobe znižovania úrokových sadzieb. To by podporilo akciové trhy. Dôležité bude tiež, aby sa nádeje investorov vkladané do rozmachu umelej inteligencie odrazili aj na finančných výsledkoch jednotlivých spoločností v podobe zvýšenia ich produktivity a rastu ziskovosti.

Je pravdepodobné, že na akciových trhoch by mohla byť podarená aj druhá polovica roka. Naznačujú to aj historické údaje. Vždy, keď index S&P 500 zaznamenal počas prvých 6 mesiacov dvojciferný zisk, skončil na konci roka index v pluse. Ešte vyššie skončil v 83 % prípadov, pričom priemerný nárast za druhú polovicu roka bol 7,7 % a priemerný výnos za celý rok až 25,1 %. Svedkami dvojciferného rastu v prvej polovici roka sme pritom boli už 23-krát.

V prípade znižovania úrokových sadzieb sa konečne môže začať dariť aj menším spoločnostiam, pretože tie za svojimi väčšími náprotivkami stále zaostávajú. Index Russell 2000 je tento rok vyššie iba o 1,7 %. Menšie firmy sú viac ovplyvňované vysokými úrokovými sadzbami, pretože sú vo väčšej miere odsúdené na cudzie financovanie, a to je v týchto podmienkach drahšie. Bude zaujímavé sledovať, či sa konečne začne dariť aj Číne a jej akciám.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Zlato… nákupy či predaje?
Ďalší článokAkcie Chewy na horskej dráhe, Roaring Kitty opäť úraduje
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno