More

  Japonský akciový index Nikkei 225 sa prvýkrát dostal nad psychologickú úroveň 40 000 bodov. Investori z celého sveta sa hrnú do najväčších japonských spoločností vzhľadom na zlepšené podmienky pre akcionárov, slabší jen a rastúce zisky spoločností.

  Japonský akciový index Nikkei 225 sa prvýkrát dostal nad psychologickú úroveň 40 000 bodov. Investori z celého sveta sa hrnú do najväčších japonských spoločností vzhľadom na zlepšené podmienky pre akcionárov, slabší jen a rastúce zisky spoločností.

  Nikkei 225 nad 40 000 bodov

  Po tom, čo japonský akciový index Nikkei 225 prekonal svoje 35 ročné maximum, pred pár dňami prekonal psychologickú úroveň 40 000 bodov. Index včera vzrástol o 2 % a uzavrel obchodovanie na úrovni 40 109,23. K rastu pomohli najmä technologické akcie, na čele s firmou Advantest, ktorá vzrástla o 3,6 %. Nikkei sa v januári dostal späť na svoje maximá z roku 1989, keď sa investori z celého sveta hrnuli do najväčších japonských spoločností vzhľadom na zlepšenie výnosnosti pre akcionárov, slabší jen a rastúce zisky spoločností.

  Širší index Topix klesol o 0,1 %. Aj keď bol tiež v trende rastu, zostáva asi o 6 % pod rekordom z pred viac ako tridsiatimi rokmi. Goldman Sachs zvýšil svoj odhad pre tento index na 2900 z 2650 v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov, aby zohľadnil silný rast ziskov a expandujúcu hodnotu. Nový cieľ predstavuje 7,2 % nárast z pondelkového uzavretia.

  Podpora Warrena Buffetta japonským obchodným domom vlani zvýšila dôveru na japonskom trhu a obavy o spomalenie v Číne priviedli mnohé fondy k presunu do Japonska. „Ak ste taký chytrý ako Warren Buffett, možno dva, trikrát za storočie dostanete takýto nápad,“ povedal vtedy už zosnulý Charlie Munger na margo investícií do Japonska. Ako kľúčový faktor uviedol prostredie nízkych úrokových sadzieb v Japonsku a povedal, že „úrokové sadzby v Japonsku boli 0,5 % ročne počas 10 rokov a tieto obchodné spoločnosti boli zakorenené staré spoločnosti.“

  Stratégia Berkshire Hathaway zahŕňala požičiavanie si peňazí v Japonsku len za 0,5 % úrok a investovanie do tamojších spoločností, ktoré ponúkali 5% dividendový výnos. „Bolo to, ako keby Boh otvoril truhlicu a len do nej nasypal peniaze,“ povedal Munger. Spoločnosť Berkshire Hathaway pôvodne v auguste 2020 deklarovala investíciu 6 miliárd USD v piatich japonských obchodných spoločnostiach, Itochu International, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui & Company a Sumitomo Group.

  Existujú obavy, že trh s akciami sa môže prehriať.

  „Aj keď 40 000 bodov pre Nikkei 225 je prechodný bod, tempo je príliš rýchle a úroveň sa dosiahla trochu skôr, než aby ekonomika a skutočný výkon spoločností dokázali udržať krok,“ povedala Ayako Sera, trhová stratégka Sumitomo Mitsui Trust Bank. „Rast ekonomiky je dlhý maratón, a trh s akciami bežal tak rýchlo, že by sa už čoskoro mohol udusiť.“

  Napriek tomu mnoho zahraničných investorov zostáva optimistických ohľadom japonských akcií. BlackRock, najväčší správca aktív na svete, a Amundi Asset Management, najväčší správca peňazí v Európe, očakávajú, že rast ziskov a zmeny v korporátnej správe udržia silu rastu. Spoločnosti sú povzbudené Tokijskou burzou, aby zverejnili správy o ich plánoch na zvýšenie hodnoty akcií. Niektoré oznámili nákupy vlastných akcií a zvýšenie dividend.

  Údaje zverejnené v pondelok ukazujú zlepšujúce sa podnikateľské nálady. Kapitálové výdavky na tovary s výnimkou softvéru v Japonsku v poslednom štvrťroku roku 2023 výrazne vzrástli. Japonská vláda zatiaľ uvažuje o oficiálnom vyhlásení konca deflácie.

  Tento úspech je znamením obnovy japonského akciového trhu, ktorý prešiel turbulentným obdobím po prasknutí bubliny v 90. rokoch minulého storočia. Vtedy index Nikkei výrazne klesol, čo spôsobilo desaťročia ekonomickej stagnácie a narastajúceho dlhu v Japonsku. Avšak od roku 2013 začali japonské akcie opäť naberať na sile, s rastom o 28 % v roku 2023 a ďalším nárastom o 17 % v tomto roku.

  Nikkei 225 je v súčasnosti na svojom vrchole na úrovni 40 097 bodu, čím prekonal rekord 38 957,44 bodu z 29. decembra 1989. Od začiatku roka vzrástol o +20,5 %.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie japonských spoločnosti môžete kúpiť TU.