Roaring Kitty vs. Chewy: Akcie po investícii padajú

Keď Keith Gill, známy ako “Roaring Kitty,” zverejnil svoj podiel v online predajcovi produktov pre domácich miláčikov Chewy, akcie spoločnosti najprv prudko vzrástli (o takmer 10 %), no nakoniec zaznamenali pokles. Táto situácia opäť poukazuje na volatilitu tzv. meme akcií, ktoré sú často pod vplyvom nálad retailových investorov.

V pondelok akcie spoločnosti Chewy vzrástli až o 10 % po tom, čo sa ukázalo, že Keith Gill získal 6,6 % pasívny podiel v spoločnosti. Podľa dokumentácie pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC) Gill teraz vlastní približne 9 miliónov akcií triedy A spoločnosti, čo pri záverečnej cene akcií predstavuje hodnotu približne 229 miliónov USD. Napriek tejto významnej investícii sa však akcie amerického online predajca krmiva pre domáce zvieratá nakoniec uzavreli s poklesom o 6,6 % v ten istý deň.

Gillova účasť v Chewy pripomína jeho úlohu v ságe GameStop z roku 2021, kde zjednotil retailových investorov a vyvolal historický short squeeze. Gillov návrat na sociálne médiá v máji tohto roka opäť vyvolal šialenstvo okolo fenoménu meme-akcií. Akcie GameStopu v deň návratu Gilla na sociálne siete vyskočili o 140 %, zatiaľ čo akcie trápiaceho sa reťazca kín AMC vzrástli o 78 %.

Akcie Chewy zaznamenali od začiatku mája nárast o 70 %, no stále sú 79 % pod svojím vrcholom z roku 2021. Oznámenie Gillovej investície najprv posilnilo náladu investorov, ale následný predaj naznačuje pretrvávajúce obavy o udržateľnosť takýchto rally. Ryan Cohen, spoluzakladateľ Chewy, je súčasným CEO GameStopu. Táto spojitosť vytvára unikátnu dynamiku, kde pohyby v jednej spoločnosti môžu ovplyvniť druhú. Napríklad, po oznámení Gillovej investície do Chewy klesli akcie GameStop o 5,5 %.

Cohen bol kľúčovou postavou v histórii oboch spoločností. V roku 2017 bol pri akvizícii Chewy spoločnosťou PetSmart a jej následnom IPO v roku 2019. Neskôr sa pripojil k predstavenstvu GameStop v januári 2021, čím pomohol pri prvotnom rally a nakoniec sa stal generálnym riaditeľom v roku 2023.

Gillove včerajšie aktivity, ako to už pri ňom býva, sa nezaobišli bez kontroverzií. Nedávno bol menovaný v hromadnej žalobe podanej v Brooklyne, ktorá ho obvinila z organizovania „pump and dump“ schémy zahrňujúcej akcie GameStop. Hoci bola táto kauza v pondelok dobrovoľne stiahnutá, zdôrazňuje to jeho negatívny vplyv na akciový trh.

Napriek právnym výzvam Gillov návrat vyvolal obnovený záujem o meme akcie. Arun Sundaram, viceprezident a senior analytik v CFRA Research, navrhol, že Chewy by mohol predstavovať stabilnejší meme akciový obchod v porovnaní s GameStopom, vzhľadom na svoje počiatočné štádia rastu a nedávnu ziskovosť. „Je to pravdepodobne ‚bezpečnejší‚ meme akciový obchod, ak vôbec takýto termín existuje,“ poznamenal.

Akcie Chewy


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -33,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 25,4 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 133,9 násobok zisku na akciu (P/E), 55,3 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 113,1 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 11,8 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkciové trhy v prvej polovici roka 2024: komu sa darí a komu nie?
Ďalší článokInvestori spokojní: Le Penovej strane chýba absolútna väčšina
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno