Index S&P 500

Akciové indexy sú štatistické ukazovatele, ktoré sumarizujú výkonnosť vybraných skupín akcií. Tieto indexy sú dôležité pre investorov a analytikov, pretože poskytujú rýchly a zrozumiteľný prehľad o trendoch na akciových trhov. Slúžia ako benchmark pre výkonnosť akciových trhov alebo konkrétnych sektorov, pričom investori a správcovia fondov ich následne často používajú na porovnanie výkonnosti svojich portfólií.

Index S&P 500, plným názvom Standard & Poor’s 500, je americký akciový index založený na trhovej kapitalizácii 500 najväčších spoločností, ktoré majú akcie obchodované na burze NYSE (New York Stock Exchange) alebo NASDAQ. Tento index je široko považovaný za jeden z najlepších ukazovateľov výkonnosti amerického akciového trhu. Zloženie sa určuje podľa veľkosti trhovej kapitalizácie jednotlivých podnikov voči celému trhu.

Stačí investícia do S&P 500?

Kľúčom k úspešnému investovaniu je pravidelné, diverzifikované a dlhodobé investovanie. Prirodzene sa ale následne otázka, do čoho investovať? Mnohí tvrdia, že stačí pravidelná investícia do indexu S&P 500 a viac sa starať netreba. Iní zas argumentujú, že investíciou do S&P 500 získavajú investori expozíciu výhradne voči americkým spoločnostiam a tamojšiemu akciovému trhu. Ako to teda je? Stačí investovať do indexu S&P 500 alebo by mali ľudia diverzifikovať viac a pozohliadnuť sa po ďalších svetových indexoch, v ktorých by investovali aj do iných, ako amerických spoločností?

S&P 500 nie je len americký trh

Odpoveď na položenú otázku nie je taká jednoduchá, pretože dnešný svet aj biznis je globálne previazaný. Je pravda, že index S&P 500 sa skladá výhradne z amerických firiem, ale to neznamená, že investor vďaka investícií do neho získa iba expozíciu voči americkému trhu a tamojšej ekonomike.

Najväčšie americké firmy totiž podnikajú v rámci celého sveta a významnú časť príjmov tak generujú mimo USA. Môžeme si to predstaviť na príklade niektorých najväčších firiem sveta. Netflix si predplácajú ľudia z celého sveta, nielen v USA, rovnako tak si iPhony od Apple kupujú ľudia naprieč celým svetom, podobne je to v prípade ďalších veľkých firiem.

Výsledkom je, že približne 40 % tržieb S&P 500 pochádza zo zahraničných trhov. Pokiaľ ide o konkrétne regióny, tržby z Európy tvoria asi 15 % celkových tržieb spoločností v indexe S&P 500. V prípade rozvojových trhov, tržby z týchto regiónov, vrátane krajín ako Čína a ďalších ázijských ekonomík, tvoria ďalšiu značnú časť.

To znamená, že index S&P 500 je významne prepojený s globálnym hospodárstvom a investorom ponúka expozíciu prakticky voči celému svetu​. Investícia do indexu S&P 500 je teda v skutočnosti investíciou do oboch – americkej aj globálnej ekonomiky. Zatiaľ čo S&P 500 obsahuje 500 najväčších spoločností so sídlom v Spojených štátoch, tieto spoločnosti generujú značnú časť svojich tržieb z medzinárodných trhov. Táto dualita poskytuje investorom diverzifikáciu a potenciál profitovať z globálneho hospodárskeho rastu, no zároveň ich vystavuje rizikám spojeným s medzinárodnými trhmi.

Väčšia diverzifikácia mimo USA?

Ak hľadá niekto väčšiu diverzifikáciu voči iným regiónom, môže si pozrieť ďalšie hlavné akciové indexy. Medzi tie najznámejšie patria MSCI World a MSCI All Country. Prvý menovaný pokrýva výhradne vyspelé trhy, skladá sa zhruba z 1 500 spoločností a americké akcie v ňom majú zhruba 70,9 % podiel. MSCI All Country tvorí viac ako 9 200 firiem nielen z vyspelých regiónov, ale aj z tých rozvojových, pričom americké akcie v ňom majú podiel 63,8 %. Celkovo poskytuje MSCI All Country alebo MSCI ACWI väčšiu diverzifikáciu, zahŕňajúc 23 vyspelých a 27 rozvojových trhov, čo predstavuje 99% investovateľného globálneho akciového trhu.

Rozdiel je výrazný aj v sektorovom zastúpení. Index S&P 500 ponúka investorom silné zameranie na technologické inovácie a stabilitu amerických spoločností. To odráža dominanciu amerických technologických gigantov, známych aj ako „Big Tech„. Firmy zo sektoru IT tvoria až necelú tretinu indexu (31,3 %) a sú nasledované podnikmi z finančného priemyslu (12,6 %) a zdravotníctva (12,0 %).

V indexe MSCI World majú najväčšie zastúpenie rovnaké sektory, ale s nižším podielom. Informačné technológie tvoria 24,2 % indexu, financie 15,3 % a zdravotníctvo 11,8 %. Rozdiel v porovnaní s indexom S&P 500 je aj vo veľkosti spoločností zahrnutých v indexe. Zatiaľ čo S&P 500 tvorí 500 najväčších firiem v USA, čiže len vysoko kapitalizované firmy, indexy MSCI World a MSCI All Country zahŕňajú aj mnohé stredne a nízko kapitalizované akcie.

Najviac rovnomerné zastúpenie má celosvetový index MSCI All Country, hoci aj v tomto indexe majú najväčiu váhu odvetvia IT, financií a zdravotníctva.

Stačí investícia do S&P 500? Geografické a sektorové rozloženie indexu MSCI All Country, zdroj: MSCI
Stačí investícia do S&P 500? Geografické a sektorové rozloženie indexu MSCI All Country, zdroj: MSCI

Ako je to s výkonnosťou?

Index S&P 500 je populárnou voľbou pre investorov najmä vďaka tomu, že historicky ponúka napriek nižšej geografickej diverzifikácií v porovnaní s MSCI World a MSCI All Country najvyšší výnos.

S&P 500:

  • 10 rokov (2013 – 2023): S&P 500 dosiahol ročný výnos okolo 12 %​.
  • 20 rokov (2003 – 2023): Priemerný ročný výnos bol okolo 9-10 %.
  • 30 rokov (1993 – 2023): Dlhodobý priemerný ročný výnos sa pohyboval okolo 9-10 %.

MSCI World:

  • 10 rokov (2013 – 2023): MSCI World dosiahol ročný výnos približne 9 %​.
  • 20 rokov (2003 – 2023): Priemerný ročný výnos bol nižší ako pri S&P 500, okolo 6-8 %.
  • 30 rokov (1993 – 2023): Dlhodobý priemerný ročný výnos bol okolo 7-8 %.

MSCI ACWI:

  • 10 rokov (2013 – 2023): MSCI ACWI dosiahol ročný výnos približne 8 %​.
  • 20 rokov (2003 – 2023): Priemerný ročný výnos bol podobný ako pri MSCI World, okolo 6-8 %.
  • 30 rokov (1993 – 2023): Dlhodobý priemerný ročný výnos bol okolo 7-8 %.

Dôkazom je aj výkonnosť jednotlivých indexov za posledných 12 rokov. Index S&P 500 si pripísal takmer 295 %, naproti tomu MSCI World necelých 190 % a MSCI All Country 156 %.

Záver

V podsate môžeme konštatovať, že áno. Index S&P 500 je v skutočnosti omnoho viac diverzifikovaný voči globálnej ekonomike vrátane rozvojových trhov, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ak niekto hľadá väčšiu diverzifikáciu, môže zvoliť aj ďalšie alternatívy, ako spomínané indexy MSCI World a MSCI All Country. Index S&P 500 ako to už historické údaje naznačujú svojim výkonom poráža iné indexy, čo môže byť spôsobené napríklad aj tým, že ho tvorí 500 firiem, ktoré majú v globálnej ekonomike silnú pozíciu. V indexoch MSCI World a MSCI All Country nájdeme stovky firiem, ktoré tak silnú pozíciu na trhu nemajú a ich výkon nedosahuje také dobré výsledky.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokOracle na vlne AI, ohlasuje partnerstvá s technologickými gigantmi
Ďalší článokInflácia v USA v máji klesla na 3,3 %, FED upravuje dlhodobú projekciu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno