Fed a ECB rozhodujú o úrokových sadzbách

Hoci väčšina z nás už vyzerá Vianočné sviatky a priority sa pomaly z investícií a tradingu presúvajú na voľnočasové aktivity, pred finančnými trhmi ešte stále stojí jeden veľmi dôležitý týždeň, ktorému je potrebné venovať pozornosť.

Nasledujúcich niekoľko dní sa totiž ponesie v duchu rozhodnutia centrálnych bánk. Okrem nórskej alebo švajčiarskej centrálnej banky zverejní svoje rozhodnutia aj britská Bank of England, ale hlavne americký Fed a tiež Európska centrálna banka. Tieto nadchádzajúce zasadnutia centrálnych bankárov budú mať bezpochyby obrovský vplyv na správanie finančných trhov v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Súčasný naratív predpokladá ponechanie sadzieb na súčasnej úrovni vo všetkých spomínaných bankách. Pokiaľ by sa však bankári rozhodli trhy prekvapiť, môže to znamenať koniec dynamického rastu, ktorý v posledných týždňoch zažívame na rade inštrumentov od indexov až po kryptomeny.

Navyše okrem rozhodnutia o úrokových sadzbách budú americký Fed aj európska ECB zverejňovať novú sadu svojich makroekonomických predikcií. Vďaka čomu bude možné urobiť si lepšiu predstavu o ich nadchádzajúcich krokoch. Fed, ktorého rozhodnutia a predikcie majú najväčšiu váhu, bude môcť v nových prognózach vychádzať z novo prichádzajúcich dát v podobe klesajúcej miery inflácie a tiež oslabujúceho trhu práce, ktorý však v novembri zaznamenal mierne zlepšenie. Miera nezamestnanosti klesla na 3,7 %, čo je viac menej v súlade so starou prognózou, ktorá tento rok počíta s mierou nezamestnanosti na úrovni 3,8 %. Fed môže byť optimistický aj z vývoja inflácie, ktorá pokračuje v poklese a v októbri dosiahla medziročne 3,2 %, zatiaľ čo medziročná jadrová inflácia sa pohybuje na úrovni 4,0 %. Pri písaní článku zatiaľ však nepoznáme najnovšie dáta za mesiac november, ktoré budú publikované tento utorok 12.12. o 14:30. Ich publikácia môže celou situáciou ešte veľa zamiešať a je možné, že nadchádzajúce dni budú ešte veľmi volatilné.

Rozhodnutie Fedu aj ECB môžete ako vždy sledovať na živých vysielaniach XTB:

Zasadnutie amerického Fedu

Kedy: Streda 13.12. od 19:45

Kde: https://youtu.be/CNVg3-Mk-NA

Zasadnutie európskej ECB

Kedy: Štvrtok 14.12. od 14:00

Kde: https://youtu.be/CXHR9GlDZD0

xtb
xtb
Predchádzajúci článokCigna odstupuje od fúzie s firmou Humana a ohlasuje spätný odkup za 10 miliárd USD: Akcie vzrástli o 16 %
Ďalší článokAkcie Oracle v prepade o 12 %, spomalenie cloudu vyvoláva obavy

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno