Michael „Big Short“ Burry vsádza tentokrát proti Apple

Krok legendárneho manažéra hedžového fondu, ktorý sa preslávil stávkou na pád realitného trhu počas finančnej krízy v roku 2008 je tak v rozpore s W. Buffetom, ktorý akcie Apple nakupuje.

0
351

Stávka proti Apple

Michael Burry, investor preslávený najmä svojou stávkou proti realitnému trhu, ktorá bol sfilmovaná v známom filme „The Big Short“, tentokrát stavil proti Apple. Manažér hedžového fondu Scion Asset Management v prvom štvrťroku 2022 zároveň využil korekciu akciových trhov tiež na nákup akcií Alphabet (Google), Meta Platforms (Facebook), Booking a Discovery. K 31. marcu tvorilo portfólio fondu 11 akcií a práve short pozícia na akcie Apple.

Práve táto short pozícia však vyvolala na Wall Street najväčšie ohlasy. S 206 tisíc akciami totiž tvorí najväčšiu časť portfólia Scion Asset Management s váhou až 17,86 %, resp. s trhovou hodnotou 35,97 milióna dolárov. Akcie Apple boli voči aktuálnemu poklesu akciového trhu vo veľkej miere odolné, keď od svojej maximálnej úrovne stratili iba zhruba 15 %. Zdá sa však, že Burry očakáva prepad aj tu. Určite s ním však nesúhlasí investičný guru, Warren Buffet, ktorý v predchádzajúcom kvartáli akcie Apple naopak nakupoval, pričom minul na ne až 600 miliónov dolárov.

xtb

Burry je svojimi stávkami proti veľkým a populárnym spoločnostiam známy. B minulom roku svetu ukázal stávku proti Tesle, ktorá však preňho nedopadla slávne a o niekoľko mesiacov zas kúpil short pozíciu na inovačný ETF fond od ARK Invest.

Burry očakáva ťažké časy

Burry vlani v júni varoval, že trhy vytvorili „najväčšiu špekulatívnu bublinu všetkých čias vo všetkých veciach“ a drobní investori, ktorí utopili svoje peniaze do populárnych meme akcií a kryptomien, čelia „matke všetkých krachov“. Napriek tomu dokázal práve na tejto bubline zarobiť 270 miliónov dolárov prostredníctvom svojho špekulatívneho podielu v spoločnosti GameStop.

V apríli tohto roka Burry predpovedal, že inflácia ovplyvní a zníži ziskové marže firiem. „Sledujte ako klesajú ziskové marže a potom pomer P/S (ukazovateľ vyjadrujúci pomer ceny akcie a tržieb firmy na akciu),“ napísal na Twitteri Burry.

Portfólio Scion Asset Management

SpoločnosťPodiel v portfóliu
Apple (SHORT)17,86 %
Bristol-Myers Squibb10,88 %
Booking9,33 %
Discovery9,30 %
Alphabet8,98 %
Cigna8,92 %
Meta Platforms8,83 %
Ovintiv8,06 %
Nexstar Media7,13 %
Stellantis 4,85 %
Global Payments4,53 %
Sportsmans Warehouse1,33 %
Zdrojové údaje: whalewisdom.com

V tabuľke vyššie je portfólio hedžového fondu Michaela Burryho, ktorého trhová hodnota dosahuje 201,4 milióna dolárov.


Akcie Apple


Akcie Apple za posledných 12 mesiacov vzrástli o +14,19 % na $145,54, čím prekonávajú výkon indexu S&P 500, ktorého cena za rovnaké obdobie klesla o -3,59 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 23,6 násobok zisku na akciu (P/E), 22,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 18,2 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií ja na úrovni 0,63 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno