Stávka proti Apple

Michael Burry, investor preslávený najmä svojou stávkou proti realitnému trhu, ktorá bol sfilmovaná v známom filme „The Big Short“, tentokrát stavil proti Apple. Manažér hedžového fondu Scion Asset Management v prvom štvrťroku 2022 zároveň využil korekciu akciových trhov tiež na nákup akcií Alphabet (Google), Meta Platforms (Facebook), Booking a Discovery. K 31. marcu tvorilo portfólio fondu 11 akcií a práve short pozícia na akcie Apple.

Práve táto short pozícia však vyvolala na Wall Street najväčšie ohlasy. S 206 tisíc akciami totiž tvorí najväčšiu časť portfólia Scion Asset Management s váhou až 17,86 %, resp. s trhovou hodnotou 35,97 milióna dolárov. Akcie Apple boli voči aktuálnemu poklesu akciového trhu vo veľkej miere odolné, keď od svojej maximálnej úrovne stratili iba zhruba 15 %. Zdá sa však, že Burry očakáva prepad aj tu. Určite s ním však nesúhlasí investičný guru, Warren Buffet, ktorý v predchádzajúcom kvartáli akcie Apple naopak nakupoval, pričom minul na ne až 600 miliónov dolárov.

Burry je svojimi stávkami proti veľkým a populárnym spoločnostiam známy. B minulom roku svetu ukázal stávku proti Tesle, ktorá však preňho nedopadla slávne a o niekoľko mesiacov zas kúpil short pozíciu na inovačný ETF fond od ARK Invest.

Burry očakáva ťažké časy

Burry vlani v júni varoval, že trhy vytvorili „najväčšiu špekulatívnu bublinu všetkých čias vo všetkých veciach“ a drobní investori, ktorí utopili svoje peniaze do populárnych meme akcií a kryptomien, čelia „matke všetkých krachov“. Napriek tomu dokázal práve na tejto bubline zarobiť 270 miliónov dolárov prostredníctvom svojho špekulatívneho podielu v spoločnosti GameStop.

V apríli tohto roka Burry predpovedal, že inflácia ovplyvní a zníži ziskové marže firiem. „Sledujte ako klesajú ziskové marže a potom pomer P/S (ukazovateľ vyjadrujúci pomer ceny akcie a tržieb firmy na akciu),“ napísal na Twitteri Burry.

Portfólio Scion Asset Management

SpoločnosťPodiel v portfóliu
Apple (SHORT)17,86 %
Bristol-Myers Squibb10,88 %
Booking9,33 %
Discovery9,30 %
Alphabet8,98 %
Cigna8,92 %
Meta Platforms8,83 %
Ovintiv8,06 %
Nexstar Media7,13 %
Stellantis 4,85 %
Global Payments4,53 %
Sportsmans Warehouse1,33 %
Zdrojové údaje: whalewisdom.com

V tabuľke vyššie je portfólio hedžového fondu Michaela Burryho, ktorého trhová hodnota dosahuje 201,4 milióna dolárov.


Akcie Apple


Akcie Apple za posledných 12 mesiacov vzrástli o +14,19 % na $145,54, čím prekonávajú výkon indexu S&P 500, ktorého cena za rovnaké obdobie klesla o -3,59 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 23,6 násobok zisku na akciu (P/E), 22,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 18,2 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií ja na úrovni 0,63 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokInvestičný fond G. Sorosa naďalej vo veľkom vsádza na elektromobilitu
Ďalší článokAkcie JD.com prudko stúpajú po výraznom prekonaní analytických odhadov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno