Americký zoznam na delistovanie akcií

Americké regulačné orgány pridali viac ako 80 spoločností do rozširujúceho sa zoznamu firiem, ktoré čelia možnému vylúčeniu z amerických búrz z dôvodu odmietnutia Pekingu povoliť prístup k finančným auditom týchto podnikov. Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) v stredu zaradila viaceré korporácie do predbežnej zostavy čínskych subjektov kótovaných v USA, ktoré čelia vyradeniu z burzy podľa zákona z roku 2020.

Zoznam zahŕňa mnohé podniky, medzi nimi aj tie vôbec s najväčšími trhovými kapitalizáciami spomedzi čínskych firiem ako JD.com, NIO, China Petroleum & Chemical, JinkoSolar Holding, NetEase alebo Bilibili.

Tento krok sa očakával už pomerne dlhšiu dobu, pretože inšpekcie amerických úradníkov sú odmietané. Rastúci zoznam spoločností však vzbudzuje v investoroch obavy, pretože tí dúfali v dohodu medzi regulátormi v Pekingu a vo Washingtone. „Pridanie týchto mien do zoznamu SEC je v rámci očakávania a je súčasťou procesu, ktorý bol oznámený už skôr. S toľkými menami na zozname by to trh už nemal považovať za podstatnú udalosť,“ povedal Vey-sern Ling, senior analytik Union Bancaire Privee.

Príde úľava?

Podľa niektorých ľudí oboznámených s procesom prebiehajúcim medzi Čínou a USA však nie je potrebné mať veľké obavy. Čínske úrady sa podľa nich totiž pripravujú poskytnúť americkým regulačným orgánom úplný prístup k audítorským správam väčšiny spoločností obchodovaných v USA už v polovici tohto roka. To by znamenalo vzácny ústupok, ktorý by zabránil ďalšiemu oddialeniu dvoch najväčších svetových ekonomík.

USA a Čína sú už dve desaťročia v spore o mandát, podľa ktorého by americkí regulátori mali mať prístup k audítorským pracovným dokumentom všetkých čínskych firiem verejne obchodovaných v USA. Od schválenia zákona Kongresom v roku 2020 Rada pre dohľad nad účtovníctvom verejných spoločností, ktorá dohliada na audítorov, a SEC položili reálne základy na identifikáciu spoločností, ktoré tieto pravidlá nedodržiavajú.

Firmám hrozí odstránenie, ak sa budú vyhýbať požiadavkám na 3 roky za sebou, čo znamená, že by mohli byť vyradené z búrz NYSE a Nasdaq už v roku 2024. Mnohé podniky v obave pokračujúceho napätia medzi USA a Čínou vykonali sekundárne kótovanie na burze v Hong Kongu.

Kde je problém?

Kritici tvrdia, že čínske spoločnosti využívajú obchodné privilégiá trhovej ekonomiky, vrátane prístupu na akciové burzy v USA, zatiaľ čo dostávajú vládnu podporu a fungujú v neprehľadnom systéme. Regulačné úrady v Pekingu však tvrdia, že čínske zákony o národnej bezpečnosti im zakazujú odovzdať audítorské dokumenty americkým regulačným orgánom.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokFED zvýšil úrokovú sadzbu o 0,50%, čo je najväčší skok od roku 2000
Ďalší článokFortinet naďalej ťaží z rastúcich výdavkov na kybernetickú bezpečnosť
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno