Najlepšie hodnotové ETF fondy

Na burze existujú tisícky ETF fondov a každý jeden z nich je jedinečný z hľadiska svojho zloženia. Fondy sa skladajú podľa rôznych charakteristík, pričom investori si môžu vybrať ETF podľa podkladových aktív, investičnej stratégie, trhu, odvetvia či kapitalizácie. Zloženie mnohých ETF zároveň kombinuje vyššie uvedené charakteristiky, čo robí ponuku fondov ešte väčšou.

V našich článkoch sa snažíme vybrať tie najlepšie fondy z jednotlivých oblastí. Doteraz sme sa venovali najmä fondom, ktorých zloženie sa tvorí na základe odvetvia, v ktorých jednotlivé firmy pôsobia. Pozreli sme sa na ETF so zameraním na technológie, obnoviteľné energie, finančné technológie, blockchain či biotechnológie.

V ďalších článkoch sme sa zas venovali fondom s jednotnou investičnou stratégiou. Spracovali sme pre Vás najlepšie rastové ETF, stredne kapitalizované rastové ETF a dividendové ETF. Tieto články môžete nájsť v súhrne na konci článku. Ak chcete zistiť viac informácií o tom čo sú ETF, odporúčame prečítať si tento článok.

V tomto článku sa pozrieme na tie najlepšie hodnotové ETF fondy, čiže na fondy, ktoré sa snažia nájsť podhodnotené akcie na trhu.

Vanguard Value ETF (VTV)

VTV od Vanguard je prepojený s indexom MSCI US Prime Market Value Index, ktorý ponúka expozíciu spoločnostiam s veľkou kapitalizáciou, ktoré vykazujú hodnotové charakteristiky na akciovom trhu v USA. Pri investovaní vhodných akcií podkladový index a teda aj VTV fond používa na určenie hodnoty ukazovatele P/B, forward P/E, historické P/E, P/S a pomery dividendy k cene.

Jeho hlavnou výhodou sú vyváženosť, diverzifikácia, vysoké dividendy a stabilita, keďže spoločnosti, z ktorých sa fond skladá sú všeobecne považované za jedny z najmenej rizikových a majú tendenciu byť v stabilnejších odvetviach ako sú financie, energetika, zdravotníctvo či priemysel.

Ide o vôbec najväčší hodnotovo zameraný fond na burze, ktorý bol založený už v roku 2004 a dnes spravuje až 84,96 miliardy dolárov. Skladá sa sa z akcií 353, pričom investovanie do ETF prináša mieru výdavkov iba na úrovni 0,04%. Aktuálny ročný dividendový výnos je vo výške 2,08%.

Hodnotový ETF fond - Vanguard Value ETF (VTV)
Hodnotové ETF fondy – Vanguard Value ETF (VTV)

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív, ktoré majú súhrnný podiel na celom portfóliu 20,36%, čo možno označiť za pomerne nízku koncentráciu. Vo fonde majú veľké zastúpenie taktiež akcie spoločností Verizon, Intel, PepsiCo, Abbott Laboratories a Eli Lilly.

ETF investuje výhradne do amerických spoločností a z hľadiska odvetvia majú najväčšie zastúpenie spomínané odvetvia: financie (25,75%), zdravotníctvo (19,25%), priemysel (12,70%), spotrebný priemysel (10,7%) a technológie (7,57%). Čo sa týka trhovej kapitalizácie, fond tvoria iba vysoko kapitalizované akcie (kap. > $12,9 mld.).

Cena VTV sa v súčasnosti nachádza na svojej maximálnej úrovni a od začiatku roku stúpla už o +18,7%. Za posledných 5 rokov sa investori mohli tešiť z výnosu +61,22% a za 10 rokov až o +151,97% bez započítania reinvestovanej dividendy. Momentálne sa ETF obchoduje za 18,80 násobok ročného zisku (P/E).

MSCI ESG Rating: A – 6,19 / 10

iShares Russell Mid-Cap Value ETF (IWS)

IWS z dielne BlackRock sleduje akciový index Russel 1000, v ktorom sa snaží nájsť stredne kapitalizované spoločnosti, ktoré vykazujú hodnotové charakteristiky. Na základe zvolenej stratégie sa fond vyhýba 200 najväčším firmám v podkladovom indexe a investuje do firiem na základe ukazovateľov P/B a prognózovaného rastu.

Medzi najväčšie výhody tohto fondu patrí vyváženosť, diverzifikácia a stabilita a nevýhodou je vyššia miera výdavkov, ktorá je na úrovni 0,23%. Súčasný dividendový výnos je 1,31%. K dnešnému dňu ETF spravuje 14,41 miliardy dolárov, čo z neho robí jeden z najväčších hodnotových fondov na burze.

ETF sa skladá z akcií 698 akcií a na obrázku nižšie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív, ktoré majú súhrnný podiel na celom portfóliu iba 5,71%, čo možno označiť za extrémne nízku koncentráciu a potvrdzuje to vysokú vyváženosť fondu.

Hodnotové ETF fondy - iShares RUSSEL MID-CAP VALUE ETF (IWS)
Hodnotové ETF fondy – iShares RUSSEL MID-CAP VALUE ETF (IWS)

IWS rovnako ako VTV investuje výhradne do amerických spoločností. Z hľadiska odvetvia majú vo fonde najväčšie zastúpenie akcie zo sektora financií (26,05%), spotrebného trhu (14,84%), priemyslu (14,28%), technológií (9,84%) a zdravotníctva (7,92%).

Cena fondu sa momentálne nachádza taktiež na svojej maximálnej úrovni a v tomto roku vzrástla už o +20,64%. Za posledných 5 rokov bol výnos fondu na úrovni +54,14% a za 10 rokov až o +146,95% bez započítania reinvestovanej dividendy. Momentálne sa ETF obchoduje za 24,99 násobok ročného zisku (P/E).


MSCI ESG Rating: A – 6,25 / 10

iShares Russell 2000 Value ETF (IWN)

IWN sleduje index Russel 2000, ktorý sa skladá predovšetkým z nízko kapitalizovaných akcií, ktoré však podľa interných pravidiel spĺňajú hodnotové charakteristiky. Spoločnosti s nízkou kapitalizáciou spravidla prinášajú o niečo väčšie riziko a menší dividendový výnos, čo index vyvažuje obrovskou diverzifikáciou, keďže sa skladá z takmer 1 400 akcií, pričom váha žiadnej akcie nepresahuje 0,50%.

Na určenie hodnotových akcií používa iba ukazovateľ P/B. Fond je vyvažovaný raz ročne a aktuálne ponúka dividendový výnos vo výške 1,24%. K dnešnému dňu má ETF pod správou 15,55 miliardy dolárov, čo z neho robí taktiež jeden z najväčších hodnotových fondov na burze.

ETF fond sa skladá z akcií 1379 akcií a na obrázku nižšie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív, ktoré majú súhrnný podiel na celom portfóliu iba 5,00% s tým, že aktuálne vyššia váha AMC Entertainment je spôsobená vysokým nárastom jej akcií v posledných mesiacoch. Zloženie fondu môžeme označiť za extrémne nízko koncentrované, resp. vysoko diverzifikované.

Hodnotové ETF fondy - iShares RUSSEL 2000  VALUE ETF (IWN)
Hodnotové ETF fondy – iShares RUSSEL 2000 VALUE ETF (IWN)

IWN rovnako ako predchádzajúce ETF investuje iba do amerických akcií. Z hľadiska odvetvia má vo fonde najväčšie zastúpenie oblasť financií (34,92%), priemyslu (13,35%), spotrebného trhu (11,54%), zdravotníctva (9,98%) a energií (6,38%).

Aj v tomto prípade sa cena nami skúmaného fondu nachádza na svojom historickom maxime, pričom v tomto roku sa zvýšila už o +21,72%. Za posledných 5 rokov bol výnos fondu na úrovni +55,96% a za 10 rokov až o +120,96% bez započítania reinvestovanej dividendy. Momentálne sa ETF obchoduje za 25,52 násobok ročného zisku (P/E).


MSCI ESG Rating: BBB – 4,68 / 10

Porovnanie výkonnosti fondov

ETFVTVIWSIWN
YTD18,72%20,64%21,72%
5 rokov61,22%54,14%55,96%
10 rokov151,97%146,95%120,96%
15 rokov134,68%167,66%124,14%
zdrojové údaje: Finance Yahoo

Naše ďalšie články o ETF fondoch

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSalesforce vďaka výborným výsledkom opäť zvýšil svoj výhľad
Ďalší článokČína plánuje zákaz vstupu svojich technologických firiem na americkú burzu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno