3 Najlepšie rastové ETF fondy na burze

Toto sú 3 najlepšie ETF fondy, ktorých stratégia je zameraná na rast.

0
2094

Rastové ETF fondy

ETF fondov sú na trhu tisícky a líšia sa desiatkami rôznych investičných stratégií. V predošlých článkoch sme sa venovali fondom zameraným na technológie, obnoviteľné energie, finančné technológie, dividendy, blockchain, biotechnológie, rozvojové trhy či kapitalizáciu. Tentoraz sa pozrieme na 3 najlepšie rastové ETF fondy, ktoré ako už podľa názvu naznačujú, sa zameriavajú na investovanie do spoločností s vysokým rastovým potenciálom.

Invesco QQQ Trust (QQQ)

QQQ sleduje upravený trhovo vážený index Nasdaq 100 a ide o jeden z najväčších, najznámejších a najaktívnejšie obchodovaných ETF na burze. Podľa pravidiel svojho indexu, fond investuje iba do rastových nefinančných akcií, pričom najväčšiu expozíciu má v technologickom sektore. Je vyvažovaný a rekonštituovaný štvrťročne, skladá sa zo 103 akcií a aktuálne spravuje 169,6 miliárd dolárov.

xtb

Investovanie do fondu taktiež ponúka dividendový výnos na úrovni 0,51%, zatiaľ čo miera výdavkov je 0,20%. Na obrázku nižšie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív, pričom podľa nich možno označiť koncentráciu ETF ako pomerne vysokú, keď spolu majú váhu až 52,58%. Vo fonde majú veľké zastúpenie taktiež akcie spoločností Comcast, Intel, Cisco, Netflix a PepsiCo.

Najlepšie rastové ETF fondy na burze - QQQ ETF
Najlepšie rastové ETF fondy na burze – QQQ ETF

ETF takmer výhradne investuje do spoločností z USA (97,91%) a z hľadiska odvetvia majú najväčšie zastúpenie firmy: technologické (63,22%), spotrebiteľské (21,97%) a zdravotnícke (6,33%). Čo sa týka trhovej kapitalizácie, fond tvoria iba vysoko kapitalizované akcie (kap. > $12,9 mld.).

Cena QQQ sa v súčasnosti nachádza na svojej maximálnej úrovni a od v tomto roku stúpla zatiaľ o +10,8%. Za posledných 5 rokov sa investori mohli tešiť z výnosu +233,27% a za 10 rokov až o +488,30%. Pri aktuálnej cene sa ETF obchoduje za 32,65 násobok ročného zisku (P/E – 32,65).


MSCI ESG Rating: BBB – 5,11 / 10

iShares S&P 500 Growth ETF (IVW)

IVW investuje do akcií s rastovými charakteristikami z indexu S&P 500 na základe 3 faktorov: rast tržieb, rast ziskov a momentum. Podobne ako QQQ patrí medzi najuznávanejšie a najpopulárnejšie ETF s rastovou investičnou stratégiou. Fond sa skladá z 241 akcií a spravuje 33 miliárd dolárov.

ETF fond ponúka svojim investorom taktiež dividendový výnos vo výške 0,72%, zatiaľ čo miera výdavkov je 0,18%. Nižšie na obrázku je zobrazených 10 najväčších akcií z hľadiska váhy, ktoré tvoria IVW ETF. Jeho koncentrácia je opäť pomerne veľká, keďže top 10 akcií tvorí až 49,97% celkovej váhy fondu. Ďalšími akciami s vysokým zastúpením v ETF sú Visa, Home Depot, Salesforce, Netflix a Mastercard.

Najlepšie rastové ETF fondy na burze - IVW ETF
Najlepšie rastové ETF fondy na burze – IVW ETF

Fondy QQQ a IVW si navzájom priamo konkurujú a je to vidno zložení celého portfólia pri zohľadnení v podstate všetkých faktorov. IVW investuje výhradne do amerických akcií a najväčšiu expozíciu v ETF má technologický sektor (54,37%), nasledovaný spotrebiteľským (18,77%) a zdravotníckym (11,30%). Z hľadiska trhovej kapitalizácie fond tvoria iba vysoko kapitalizované spoločnosti.

Cena iShares S&P 500 Growth ETF fondu dosahuje aktuálne prekračuje svoje najvyššie hodnoty, pričom v roku 2021 sa zatiaľ zvýšila o +12%, čím mierne prekonáva QQQ. Avšak z dlhodobého hľadiska sa karta obracia, keďže cena IVW stúpla za posledných 5 rokov vzrástla o +152,63% a za 10 rokov o +293,88%. Pri aktuálnej cene sa ETF obchoduje za 40,05 násobok ročného zisku (P/E – 40,05).


MSCI ESG Rating: BBB – 4,71 / 10

ARK Innovation ETF (ARKK)

ARKK je aktívne riadený fond spoločnosti ARK Invest známej investorky Cathie Wood a zároveň jej „vlajková loď“. Jeho cieľom je dlhodobé zhodnocovanie kapitálu investovaním do inovatívnych firiem globálne zapojených do kreatívnej deštrukcie, ktorá nahrádza dnešné produkty a služby inovatívnejšími alternatívami, resp. vytvára nové. V porovnaní s vyššie spomínanými ETF je ARKK agresívnejšie a rizikovejšie, pričom sa skladá z 51 akcií a spravuje 22,4 miliardy dolárov.

ARK Innovation investorom ponúka investorom dividendový výnos na úrovni 0,10%, miera výdavkov je 0,75%. Nižšie na obrázku je zobrazených 10 najväčších akcií z hľadiska váhy, ktoré tvoria ARKK. Aj v tomto prípade je koncentrácia fondu veľká, keď top 10 akcií tvorí až 49,62% celkovej váhy portfólia. Veľké zastúpenie majú v ETF zároveň akcie Exact Sciences, Zillow Group, CRISPR Therapeutics, DocuSign a Palantir.

Najlepšie rastové ETF fondy na burze - ARKK ETF
Najlepšie rastové ETF fondy na burze – ARKK ETF

Z geografického hľadiska najväčšiu časť portfólia tvoria spoločnosti z USA (88,74%). Nasledujú firmy z Hong Kongu (4,44%), Číny (1,94%), Singapuru (1,64%), Japonska (1,60%) a EÚ (1,65%). Čo sa týka trhovej kapitalizácie najväčší podiel vo fonde majú vysoko kapitalizované akcie (73,05%) a menší podiel majú stredne kapitalizované (22,99%) a nízko kapitalizované (3,96%).

Hoci sú aktuálne akciové trhy na svojich maximách, čo potvrdili rastové ETF fondy QQQ aj IVW, agresívne fondy ARK výkonom zaostávajú. ARK Innovation ETF v tomto roku klesol o -2,79%, ale za obdobie 5 rokov zaznamenal jednoznačne najlepší výkon, keď sa jeho cena zvýšila o +538,29%.


MSCI ESG Rating: A – 5,78 / 10

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno