3 najlepšie kyberbezpečnostné ETF fondy na trhu

Pozreli sme sa na tie najlepšie ETF fondy investujúce do akcií firiem pôsobiacich v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

0
509

Kybernetická bezpečnosť

Internet je pravdepodobne najdôležitejšou technologickou inováciou za posledných 50 rokov. Vďaka online priestoru vznikli nové firmy či dokonca úplne nové odvetvia a internet je na vzostupe aj dnes, avšak okrem nesporných pozitív prináša taktiež hrozby. Obrovské množstvá dát, často citlivej podoby, prúdia prostredníctvom internetu od jedného subjektu k druhému a s rozmachom digitálnej doby sú stále početnejšie a sofistikovanejšie kybernetické útoky. Kyberbezpečnostné ETF

Iba za posledných 10 rokov boli prostredníctvom nich ohrozené stovky miliónov účtov a medzi tie najväčšie patria útoky na spoločnosti Equifax (2017), Anthem (2015), eBay, JP Morgan Chase, Home Depot (2014) a Yahoo (2013). V posledných dňoch a mesiacoch rezonuje najmä útok na SolarWinds, ktorý smeroval pravdepodobne z Ruska, pričom riziku vystavil 425 spoločností z klubu US Fortune 500 a útok na Colonial Pipeline´s, pri ktorom firma dokonca súhlasila so zaplatením „výkupného“ vo výške 5 miliónov dolárov.

xtb

Ako možno vidieť na príkladoch vyššie, kybernetické hrozby môžu vystavovať zákazníkov veľkému riziku a spoločnosti obrovským stratám. Práve preto v posledných rokoch rýchlo rastie trh kybernetickej bezpečnosti, ktorý má ochrániť firmy pred potenciálnymi rizikami. A keďže v posledných časoch sa tieto riziká zvyšujú, podniky sú nútené, ale aj ochotné platiť za ochranu čoraz viac.

Trh kybernetickej bezpečnosti a jeho rast v ďalších rokoch
Zdroj obrázku: psmarketresearch.com

Podľa viacerých výskumných organizácií (Quince Market Insights, Mordor Intelligence, Prescient & Strategic Intelligence) by mal tento sektor zažívať relatívne vysoké tempo rastu, ktoré by mohlo byť v rozpätí 12,5% až 14,5% v priemere za rok.

Z tohto dôvodu sú akcie spoločností poskytujúcich kybernetickú ochranu veľmi populárne. My sa pozrieme na 3 najlepšie kyberbezpečnostné ETF, ktoré investujú práve do takýchto firiem.

First Trust NASDAQ Cybersecurity ETF (CIBR)

CIBR ETF sleduje akciový index Nasdaq CTA Cybersecurity Index, ktorý investuje do spoločností pôsobiacich v segmente kybernetickej bezpečnosti so zameraním na technológie a priemysel. Fond zahŕňa iba akcie s minimálnou trhovou kapitalizáciou na úrovni 250 miliónov dolárov a je vyvažovaný štvrťročne. ETF bolo založené v roku 2015, skladá sa zo 41 akcií a aktuálne spravuje 3,61 miliardy dolárov.

Investícia do fondu prináša investorom taktiež dividendový výnos, ktorý je na úrovni 0,70% za 1 rok, pričom ročná miera výdavkov je vo výške 0,60%. Na obrázku nižšie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív ETF fondu. Tými najväčšími sú Cisco, Accenture, Crowdstrike, Zscaler, Splunk, Proofpoint, Fortinet, Akamai, VMware a Leidos. Koncentrácia fondu je pomerne vysoká, keď týchto 10 spoločností má spolu celkovú váhu 46,34%. Pomer P/E je 78,17.

Najlepšie kyberbezpečnostné ETF fondy - CIBR
Najlepšie kyberbezpečnostné ETF fondy – CIBR

Najväčšiu expozíciu má ETF voči firmám so sídlom v USA (93,34%) a v podstate minimálnu voči iným krajinám (Veľká Británia, Japonsko, Francúzsko či India. Z hľadiska kapitalizácie až 64,50% firiem vo fonde je vysoko kapitalizovaných (trhová hodnota > $12,9 mld.), 31,34% do stredne kapitalizovaných, 3,72% do nízko kapitalizovaných a 0,45% do mikro kapitalizovaných.

Od svojho založenia v máji 2015 sa cena fondu zvýšila o +117,53%, pričom len za posledný rok vzrástla o +41,78%. V súčasnosti sa nachádza blízko svojej najvyššej hodnoty.


ESG skóre: BBB – 5,54 / 10

ETFMG Prime Cyber Security ETF (HACK)

HACK bol vôbec prvým ETF fondom zameraným na oblasť kybernetickej bezpečnosti, keď bol založený už v roku 2014. Sleduje akciový index, ktorý sa zameriava na spoločnosti aktívne zapojené do poskytovania technológií v oblasti softvéru, hardvéru a služieb kybernetickej bezpečnosti. Akcie sú vyberané na základe trhovej kapitalizácie a sú rovnomerne vyvážené. Fond sa skladá z 61 akcií a momentálne spravuje aktíva v hodnote 2,06 miliardy dolárov.

Ročný dividendový výnos, ktorý získa investor pri kúpe ETF je 0,64%, zatiaľ čo miera výdavkov je 0,60%. Najväčšie zastúpenie vo fonde majú tieto spoločnosti: Cisco, Proofpoint, Fortinet, NortonLifeLock, Akamai, Cloudflare, CACI International, FireEye, CommVault a Palo Alto Networks. Koncentrácia je nízka, čo je je v súlade s vyššie spomínanou stratégiou rovnomerného vyváženia. 10 najväčších firiem v ETF má v súhrne váhu iba 28,56%. Pomer P/E je v porovnaní s CIBR ETF omnoho vyšší, až na úrovni 274,06.

Najlepšie kyberbezpečnostné ETF fondy - HACK
Najlepšie kyberbezpečnostné ETF fondy – HACK

HACK má z geografického hľadiska najväčšie zastúpenie v USA (83,93%), avšak väčší priestor vo fonde majú tiež spoločnosti z Európy (8,15%) a Ázie (4,62%). Rozdiel medzi prvými dvoma ETF je vidieť okrem koncentrácie v rámci podkladových aktív tiež v rozložení podľa kapitalizácie. Zatiaľ čo prvý ETF fond investoval predovšetkým do spoločností s vysokou trhovou kapitalizáciou (až 64,50%-ný podiel), v druhom je to už iba 28,96%. Stredné podniky majú podiel 46,22%, Malé – 20,29% a mikropodniky – 4,54%.

Cena ETF sa za 6 rokov zvýšila o +124,98% a za posledný rok o +35,17%. Aktuálne sa nachádza -10% pod svojou maximálnou výškou z konca januára.


ESG skóre: BBB – 5,57 / 10

Global X Cybersecurity ETF (BUG)

Medzi najlepšie kyberbezpečnostné ETF radíme aj fond BUG, ktorý investuje do spoločností podieľajúcich sa na vývoji a správe bezpečnostných protokolov zabraňujúcim vniknutiu a útokom na systémy, siete, aplikácie, počítače a mobilné zariadenia. Podmienkou je, aby najmenej 50% z ich celkových výnosov pochádzalo z oblasti kybernetickej bezpečnosti. ETF sa rekonštituuje a opätovne vyvažuje polročne, pričom sa skladá iba z 33 akcií a má pod správou 333,25 milióna dolárov, čo ho robí najmenším fondom v tomto článku.

Dividendový výnos ETF je vo výške 0,31% a miera výdavkov je 0,50%. Najväčšiu váhu v portfóliu BUG majú firmy: Crowdstrike, Fortinet, Zscaler, Palo Alto Networks, Okta, Check Point, NortonLockLife, FireEye, TrendMicro a CyberArk Software. Koncentrácia 10 najväčších podkladových aktív je vysoká, keďže majú až 54,50%-nú váhu. Pomer P/E je v porovnaní s vyššie spomínanými fondami najvyšší – 478,16.

Najlepšie kyberbezpečnostné ETF fondy - BUG
Najlepšie kyberbezpečnostné ETF fondy – BUG

Z geografického hľadiska majú v ETF najväčšie zastúpenie firmy z USA (90,58%), nasleduje Ázia (5,58%) a Európa (3,85%). Podľa trhovej kapitalizácie majú vo fonde najväčšie zastúpenie veľké podniky – 38,97%, stredné – 48,55%, malé – 10,37% a mikropodniky – 2,11%.

Najmenší a zároveň najnovší fond v našom výbere sa od svojho založenia v októbri 2019 za zhruba rok a pol vyšplhal o +70,14% a podobne ako HACK sa nachádza momentálne o -10% nižšie ako je jeho historicky najvyššia cenová úroveň. Kyberbezpečnostné ETF


ESG skóre: BBB – 4,88 / 10

Naše ďalšie články o ETF fondoch:

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno