Vzostup a pád Pelotonu

O máloktorej spoločnosti sa v roku 2020 hovorilo viac ako o Peloton Interactive. Jej akcie totiž stúpli o zhruba +440 %. Americká spoločnosť, ktorá vyrába bežiace pásy, stacionárne bicykle, príslušenstvo pre cvičenie a jej produkty sú prepojené na streamovacie zariadenie, ťažila z prudkého nárastu dopytu po jej produktoch. Tento dopyt bol ťahaný predovšetkým pandémiou a súvisiacimi lockdownami.

Ľudia, ktorí sa ocitli doma kupovali zariadenia Peloton a firma sa tak mohla tešiť z rýchleho rastu tržieb. Tie sa v roku 2020 zdvojnásobili z 915 miliónov na 1,83 miliardy dolárov a v roku 2021 stúpli dokonca o 120 % na 4 miliardy dolárov. Počas svojho vrcholu sa trhová kapitalizácia podniku vyšvihla až na 47,6 miliardy dolárov a optimizmus investorov bol značný.

Dnes je však nálada na kapitálových trhoch úplne iná. Peloton už druhý štvrťrok zaznamenal medzikvartálny pokles v príjmoch a taktiež v počte pripojených cvičebných programov. Bolo tiež hlásené, že spoločnosť pozastavuje výrobu, pretože dopyt po jej produktoch výrazne klesá. Aj keď firma túto správu poprela, uviedla, že zvažuje hromadné prepúšťanie, pričom predtým tvrdila, že to bude len posledná možnosť.

V dôsledku rastúcej nespokojnosti a negatívneho výhľadu akcie Pelotonu od svojho maxima klesli až o 80 %. Nespokojnosť niektorých akcionárov vyústila do situácie, kedy aktivistickí investori z Blackwells Capital vyzvali generálneho riaditeľa Pelotonu Johna Foleyho, aby odstúpil zo svojho postu. Zároveň tlačia na firmu s tým, aby zvážila ponuky na prevzatie od iných podnikov. A presne také riešenie sa teraz rysuje.

Bitka o Peloton

Wall Street Journal totiž prišiel s informáciou, že kúpu Pelotonu momentálne zvažuje Amazon a Nike. Už predtým sa dostali na povrch informácie, že by o podnik mohol mať záujem aj Apple či Disney. Akcie firmy v reakcii v dnešnom pre-market obchodovaní stúpajú o +34,5 % na $33,10. Amazon rieši potenciálnu akvizíciu s poradcami, avšak zatiaľ neviedol priame rozhovory s manažmentom Pelotonu.

Názory analytikov na pravdepodobnosť dohody sú zmiešané. John Blackledge zo spoločnosti Cowan povedal, že akákoľvek dohoda je nepravdepodobná vzhľadom na potenciál a víziu spoločnosti, pričom Amazon nie je ideálnym riešením, pretože sa zameriava na predaj na masovom trhu, zatiaľ čo Peloton má prémiovú pozíciu. Dan Ives z Wedbush povedal, že ponuka od spoločnosti Apple by mala väčší zmysel vzhľadom na zameranie technologického giganta na zdravotné iniciatívy. Ives priraďuje Pelotonu hodnotu 12 až 15 miliárd dolárov.

Akcie Peloton Interactive


Akcie Peloton od svojho debutu na burze v roku 2019 zažili prudký vzostup a pád. Aktuálne sa obchodujú za 1,9 násobok tržieb na akciu (P/S).

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Snap vystrelili o 45,5 % po prekonaní odhadov a prekvapivom zisku
Ďalší článokRopná spoločnosť BP plánuje zvýšiť odkupy akcií vďaka zvýšenému zisku
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno