Predstavenie SUV

Čínsky výrobca elektrických vozidiel Nio predstavil prvé vozidlo svojej novej značky Onvo, ktorá má konkurovať modelu Y od Tesly, najpredávanejšiemu elektrickému vozidlu na svete. Manažment firmy odhalil SUV Onvo L60 s cenou začínajúcou od 25 500 EUR, čo je o 12 % menej, ako cena modelu Y od Tesly, ktorá v Číne začína na 32 500 EUR. Automobilka plánuje začať s dodávkami modelu Onvo L60 v septembri.

CEO firmy William Li predstavil toto SUV v Šanghaji a uviedol, že spoločnosť má tiež ambíciu konkurovať modelu RAV4 od Toyoty. Podľa neho bude automobil predstavovať rodinné vozidlo. „RAV4 a Model Y boli v ich čase etalónom pre rodinné vozidlá. S vývojom technológií a hlbším pochopením inteligentných EV je dnes čas, aby sme predefinovali nové štandardy pre rodinné vozidlá,“ povedal generálny riaditeľ firmy Li na podujatí.

Taktiež dodal, že vozidlo je priestrannejšie ako model Y od amerického výrobcu. S nižšou cenou by značka Onvo mohla tiež pomôcť čínskej automobilke expandovať mimo Číny. Avšak expanzia do USA či Európy je podľa mnohých v súčasnosti nereálna. Ako na starom kontinente, tak aj v USA začínajú totiž bojovať proti záplave lacných elektrických vozidiel z Číny.

Nio predstavil svoje prvé vozidlo, chce konkurovať najpredávanejšiemu EV na svete
Zdroj: Onvo IR

Model Onvo L60 je vybavený vlastným 900-voltovým rýchlonabíjacím systémom a má priemernú spotrebu energie 12,1 kilowatthodín (kWh) na 100 kilometrov, čo je mierne nižšie ako model Y. Vozidlá značky Onvo budú mať prístup k viac ako 1 000 staniciam na výmenu batérií a 25 000 verejným nabíjačkám, ktoré patria spoločnosti Nio. Predstavitelia firmy uviedli, že náklady na materiál pre vozidlo budú o 10 % nižšie ako pre model Y. Nižšie náklady, spojené s prenájmom batérií sú faktory, ktoré vozidlu umožnia byť viac konkurencieschopný.

Čínska automobilka nedávno uzavrela dohodu o dodávkach batérií od spoločnosti BYD pre radu vozidiel Onvo, keďže opustila plány na vlastnú výrobu batérií v rámci úsilia o zníženie nákladov uprostred prudkej cenovej vojny na mimoriadne konkurenčnom trhu EV v Číne. Nio, ktorého modely sa predávajú od 38 850 EUR, približne o 30 % drahšie ako model 3 v Číne, predalo v prvých štyroch mesiacoch tohto roka 45 673 elektrických vozidiel.

To predstavuje takmer 3 % z celkového predaja EV v Číne. Naopak, Tesla dodala 163 841 jednotiek v Číne, čím získala trhový podiel 11,4 %, podľa údajov Čínskej asociácie osobných áut. Čaká sa aj na vlajkovú loď ET9, ktorá by mala byť v predaji začiatkom roka 2025, pričom by mala začínať na cene 103 000 EUR.

Akcie Nio


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -40,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na cene 4,84 USD. Súčasná trhová hodnota je na úrovni 12,3 miliárd USD. Trhová kapitalizácia firmy je 10 miliárd EUR.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokTaliansky ropný koncern Eni láka investorov rozdelením tradičných a zelených projektov
Ďalší článok11 pandemickí víťazi sa v post-covidovej ére trápia, investori počítajú straty
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno