Pozitívne správy zo štúdie

Moderna si pripísala takmer 7 % a jej akcie vzrástli na trojmesačné maximum po tom, čo vakcína proti rakovine vyvinutá v spolupráci s firmou Merck vykazuje prvotné pozitívne správy. Počiatočná štúdia vakcíny proti určitému typu rakoviny hlavy a krku poukazuje na pozitívne výsledky u pacientov. Vakcína, navrhnutá na trénovanie imunitného systému pacientov, aby rozpoznala a útočila na konkrétne mutácie v rakovinových bunkách, predtým ukázala sľubné výsledky pri liečbe melanómu v strednom štúdiu.

Ďalším pozitívom je fakt, že individualizovaná terapia americkej firmy naznačuje, že by potenciálne mohla fungovať aj pri indikáciách mimo melanómu. Kombinácia terapie a vakcíny poukázala na prínos pri predĺžení prežívania oproti predchádzajúcej štúdii, ktorá testovala iba liek na rakovinu s názvom Keytruda. Údaje od 22 pacientov, ktorí dostali vakcínu mRNA-4157 v kombinácii s Keytrudou, dodali dôkazy o aktivácii imunitných odpovedí u pacientov a podľa spoločnosti Moderna bola táto kombinácia v štúdii zistená ako bezpečná s dobrou toleranciou.

Farmaceutická firma si v reakcií na pozitívne správy pripísala takmer 7 %, po poklese v minulom roku. Ten bol spôsobený najmä poklesom predaja produktov súvisiacich s COVIDom-19. Organizácia tak minulý rok prišla o takmer 50 % trhovej kapitalizácie. Kým v roku 2021 predstavovala trhová kapitalizácia firmy viac ako 100 miliárd USD, v súčasnosti je to niečo vyše 42 miliárd USD. Spoločnosť však postupuje v testovaní niekoľkých vakcín, ako sú jej vakcíny proti respiračnému syncytiálnemu vírusu a liečba rakoviny. Snaží sa tak čiastočne vykompenzovať prudký pokles predaja.

Akcie Moderna


Akcie firmy od začiatku roku klesli o -0,8 % a za posledných 12 mesiacov akcie poklesli o -30,3 %, pričom ich aktuálna cena je 111,6 USD. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 42,7 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTesla toto leto predstaví robotaxi, sľubované v roku 2018
Ďalší článokWells Fargo s najoptimistickejším scenárom pre S&P 500
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno