Čo je to bull trap ?
V posledných dňoch sme zaznamenali opätovný rast trhov. Rástol S&P500, Euro stoxx, ako aj index Nikkei. Máme tu ozdravenie trhu alebo je to pasca na rastových investorov?
Pasca na býky je falošný signál poukazujúci na opätovný rast akcií, indexov alebo iných cenných papierov, ktorý sa po prudkom prepade ceny zvráti a začne razantne rásť nad úroveň odporu.
Býčia pasca nastáva, keď obchodník alebo investor kúpi cenný papier, ktorý prepukne nad úroveň odporu – bežná stratégia založená na technickej analýze. Aj keď nasledujú silné pohyby rastu, riziko tejto investície rastie. Tieto transakcie sú známe ako „býčie pasce“, pretože obchodníci a investori, ktorí mimoriadne nakúpili v tejto pozícií, sú v obchode „uväznení“ v prípade následnej korekcie trhu v stratovej pozícií.
Americká ekonomika je oficiálne v recesii keďže 2 kvartály po sebe mala záporne HDP. FED zvyšuje celkom razantne základnú úrokovú sadzbu, ktorej výška sa ku koncu roka očakáva na úrovni 3,4%. To môže mať za následok ďalšie spomalenie ekonomiky, keďže sa zdraží firmám prístup k externému financovaniu.
Európa stále trpí vojnou na Ukrajine čo má za následok vysokú infláciu a obavy z energetickej sebestačnosti bez Ruského plynu a ropy. Nemecko stojí na hranici recesie, pretože za druhý kvartál 2022 malo rast HDP na úrovni 0,0%. Pokračujúci problém s nedostatkom mikročipov spomalil automobilky a spoločnosti nadväzujúce na ich výrobu.
Medzi lídrov rozvíjajúcich sa krajín patrí Taiwan, ktorý má popredné miesto vo výrobe polovodičov vďaka spoločnosti TSMC, ktorá vyrába až 52% celkovej svetovej produkcie. Spolu s juhokórejským samsungom tak vyrábajú 70,3% polovodičov na svete, na ktorých závisia aj Európske automobilky.
Pre Taiwan však neistota plynie z dlhodobého názoru Číny, že sú len čínska provincia. Neistota sa začala stupňovať keď 04.08.2022 začala Čína vojenské cvičenie v ostrej paľbe v okolí Taiwanu a v Taiwanskom vzdušnom priestore po tom, čo Taiwan napriek čínskej kritike navštívila šéfka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová.
Všetci dobre pamätáme ako dopadlo Rusko vojenské cvičenie na hranici s Ukrajinou.
Po preštudovaní ekonomík jednotlivých oblastí nekoriguje rast cien akcií s ich ekonomikami. Preto je tu dôvod myslieť si, že rast nastal v dôsledku veľkého množstva nákupu za nízke ceny a tým zvýšeným dopytom. Po druhom kvartáli výsledkovej sezóny veľká časť popredných firiem nedosiahla vyhliadky očakávané analitikmi. Preto by sme mali zostať pozorný a namiesto nakupovania pri týchto cenách počkať na korekciu po zaklapnutí „bull trap“.