Meme akcie chytajú duhý dych

Po náročnej prvej polovici roka, kedy mnohé podniky stratili väčšinu svojej hodnoty, sa „meme investori“ s postupným oživením vracajú na akciové trhy. Takzvaní retailoví investori za posledné 2 týždne zvýšili nákupy akcií a býčie call opcie, čím pomohli prudko zvýšiť ceny populárnych akcií ako AMC Entertainment, Bed Bath & Beyond, GameStop, Koss, Express a mnohých ďalších. Krátku slávu si zažili aj akcie AMTD Digital a Magic Empire Global, ktorých akcie počas niekoľkých dní stúpli o stovky až tisícky percent. Čo sú to meme akcie? Optimizmus sa však netýka iba meme akcií. Začiatkom tohto mesiaca vyskočili nákupy long call opcií nízko-kapitalizovaných spoločností na najvyššiu úroveň od apríla.

Akcie Bed Bath & Beyond len za včerajší deň vzrástli o +29,06 % na $20,65 a v dnšnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o ďalších +8,91 %. Od svojej najnižšej ročnej úrovne akcie získali už 5-násobok. Akcie streamingovej služby FuboTV sa včera zvýšili o +44,98 % na $6,35 a od svojej najnižšej ročnej úrovne akcie získali 3-násobok. Akcie Koss včera stúpli o +8,21 % a v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o +4,73 % na $10,63. Akcie AMC Entertainment sa za posledný mesiac zdvojnásobili. Akcie GameStop sa vo včerajšom obchodovaní zvýšili o +6,33 % na $42,19.


Pozitívna nálada na finančných trhoch sa šíri po tom, čo inflácia v USA za minulý mesiac spomalila, keď celkový index spotrebiteľských cien za mesiac júl vzrástol o 8,5 % v porovnaní s minulým rokom, čo je pokles z 9,1 % zaznamenaného v júni a je to menej ako sa všeobecne očakávalo. To presvedčilo mnohých investorov, že Federálny rezervný systém (americká centrálna banka) bude pravdepodobne menej agresívny pri zvyšovaní sadzieb v boji proti vyšším cenám. V konečnom dôsledku by sa tak s nízkym zvyšovaním úrokových sadzieb mohla ekonomika nadýchnuť k lepšej výkonnosti a nespadnúť do recesie.

Situácia pripomína roky 2020 a 2021

Aktuálna situácia pripomína špekulatívne nadšenie, ktoré sa šírilo na trhoch v rokoch 2020 a 2021, keď sa po najtvrdších pandemických reštrikciách a následnom uvolnení opatrení, milióny ľudí chytilo obchodovania s akciami, opciami a kryptomenami. Vtedy situácia došla až do momentu, že mnohí začiatočníci sa spojili na online fórach a dokázali zvýšiť ceny niektorých akcií na nezmyselné úrovne. Niektorí zarobili malé majetky, iní prehrali vo veľkom.

Napriek mnohým podobnostiam je dnes situácia iná. Aktivita individuálnych investorov ešte stále zaostáva za rekordami z minulých rokov a navyše sa stále objavujú mnohé obavy z vysokej inflácie, možnej recesie, vojny a ďalších problémov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokZotavovanie trhu alebo Bull trap?
Ďalší článokAkcie európskeho fintech gigantu Adyen klesajú o 11% po zverejnení polročných výsledkov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno