Kráľ záhadných rozhodnutí

Michael Burry známy z hollywodského filmu Big Short rád šokuje verejnosť svojimi kontroverznými rozhodnutiami a ide proti hlavnému prúdu. Jeho najznámejším a najslávnejším je práve to, keď sa rozhodol staviť na pád amerického hypotekárneho trhu a odvtedy je ostro sledovaný. V máji 2021 sa ukázalo, že jeho ďalší veľký „short“ bol proti Tesle a o rok zas proti ďalšiemu gigantovi – Apple.

Medzi ekonómami existuje konsenzus, že napriek mnohým rizikám a prekážkam v globálnej ekonomike nie je strednodobý horizont hospodárstva taký temný ako sa môže zdať. Údaje naznačujú, že inflácia v USA by mohla dosiahnuť čoskoro svoj vrchol a to presvedčilo mnohých investorov, že Federálny rezervný systém (americká centrálna banka) bude pravdepodobne menej agresívny pri zvyšovaní sadzieb v boji proti vyšším cenám. Inflácia v USA sa minulý mesiac výrazne spomalila, keď celkový index spotrebiteľských cien za mesiac júl vzrástol o 8,5 % v porovnaní s minulým rokom, čo je pokles z 9,1 % zaznamenaného v júni a je to menej ako sa všeobecne očakávalo.

Dlhová kríza?

Burry však tradične s konsenzom nesúhlasí a tvrdí, že to najhoršie ešte len príde. Predpokladá dlhovú krízu domácností, ktorá by predstavovala vážne nebezpečenstvo pre ekonomiku. Legendárny investor na Twitteri 12. augusta verejnosť varoval s grafom od Bloombergu, že spotrebiteľské pôžičky v USA vzrástli o 40,2 miliardy dolárov v júni oproti predchádzajúcemu mesiacu a to aj napriek rastúcim úrokovým sadzbám. Podľa údajov Federálneho rezervného systému to bol druhý najväčší nárast v histórii.

„Pamätáte si na problém presýtenia úspor? Už nie. Peniaze z vrtuľníka vyhadzované počas Covidu naučili ľudí opäť míňať a je to návykové. Prichádza však zima,“ napísal Burry. Rastúci dlh domácností, zvyšujúce sa úrokové sadzby a spomaľovanie hospodárstva vvytvárajú mix, ktorý by mal ľudí znepokojovať.

Burry zlikvidoval celého akciové portfólio

Michael Burry potvrdil svoj pesimizmus, keď v druhom štvrťroku 2022 vo svojom hedžovom fonde Scion Asset Management zlikvidovalal k 30. júnu celé svoje akciové portfólio s výnimkou 1 spoločnosti. Tou je podnik Geo Group, ktorý investuje do súkromných väzníc a sietí na podporu duševného zdravia. Podľa podania fond vlastnil 501 360 akcií Geo v hodnote 3,31 milióna dolárov. Odhalenie tejto informácie spôsobilo, že akcie Geo Group počas včerajšieho obchodovania vyskočili takmer o 11 %.

Scion Asset Management sa tak počas uplynulého kvartálu zbavil akcií 11 spoločností vrátane Alphabet, Meta Platforms, Stellantis, Bristol-Myers Squibb, Cigna či spomínanej short pozície na akcie Apple.

To, že Burry ide opäť proti prúdu potvrzduje aj fakt, že Warren Buffet akcie v poslednom polroku skôr nakupoval.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokWarren Buffet nakupoval akcie Apple, Activision a Chevron, predával GM či Verizon
Ďalší článokZotavovanie trhu alebo Bull trap?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno