Výskum Alzhaimerove choroby

Akcie Biogen sa v posledných dňoch prepadajú po tom, čo predstavitelia organizácie naznačili pomalší začiatok jeho najnovšieho výskumu Alzheimerovej choroby. Za posledný mesiac sa akcie prepadli o takmer 10 % a v čase oznámenia výsledkov výskumu dokonca o 7,2 %. To je najväčší jednodňový prepad od januára 2022.

V rámci výskumu len 2000 pacientov sa doteraz liečilo liekom Leqembi, spoločnosť varovala, že liek na Alzheimerovu chorobu vyvinutý v spolupráci s firmou Eisai pravdepodobne nesplní svoj cieľ 10 000 príjemcov do konca marca. To naznačuje ešte dlhú cestu pre tohto farmaceutického giganta aby na lieku začal plnohodnotne zarábať.

Analytička spoločnosti Wedbush Securities, Laura Chico, povedala, že Wall Street musí prehodnotiť svoje predpovede pre nový liek, a rast tržieb Biogenu „príbeh o oživení zostáva prácou na pokračovanie“.

Po tom, čo sa liek Aduhelm od Biogenu nepresadil u pacientov s Alzheimerovou chorobou, sa generálny riaditeľ Chris Viehbacher sústreďuje na Leqembi, aby nahradil možnosti liečby Alzhaimerovej choroby. Aduhelm bol schválený americkou agentúrou FDA (Food and Drug Administration) na začiatku roku 2021 na základe dôkazov, že môže spomaliť progresiu Alzheimerovej choroby, avšak ďalšie fázy štúdie už neboli také úspešné.

Leqembi získal v minulom roku plné schválenie v USA potom, čo veľká štúdia jasne ukázala spomalenie progresie Alzheimerovej choroby. Avšak analytici očakávali pomalé spustenie lieku na trh, ktorý sa musí podávať intravenózne v nemocnici alebo ambulancii každé dva týždne. Lieky na Alzheimerovou chorobou boli dlho hlavnou základnými piliermi spoločnosti a teraz podľahli lacnejším alternatívam.

Japonská biofarmaceutická spoločnosť Eisai, s ktorou Biogen vyvíja liek Leqembi zaznamenala približne 7 miliónov USD tržieb z tohto lieku v štvrtom štvrťroku. „V súčasnosti je veľký dopyt od pacientov“ po lieku, povedal Viehbacher. „Ide skutočne o to, aby systém dokázal zvládnuť tento nový prílev pacientov.“ „My sa naozaj pozeráme na Alzheimerovu chorobu ako na jadrové odvetvie Biogenu do budúcnosti,“ dodal.

Náklady na Aduhelm

Manažment Biogenu uviedol, že v štvrtom štvrťroku klesol upravený zisk o 27 % na 2,95 USD na akciu. Zisk ovplyvnila sadzba vo výške 0,35 USD na akciu súvisiaca s jeho rozhodnutím ukončiť štúdium a predávanie Aduhelm. Výrobca liekov vráti práva na Aduhelm spoločnosti Neurimmune, súkromnej spoločnosti, ktorá ho vynašla, a znovu nasmeruje zdroje na svoje ďalšie programy na liečbu Alzheimerovej choroby, vrátane Leqembi.

Biogen sa tiež snažil o liečbu vzácnych chorôb, súhlasil v júli s tým, že zaplatí 7,3 miliardy USD za spoločnosť Reata Pharmaceuticals, výrobcu lieku Skyclarys, ktorý bol minulý rok schválený na predaj v USA. Je to prvý schválený liek na Friedreichovu ataxiu, vzácnu dedičnú degeneratívnu chorobu, ktorá môže u detí ovplyvniť chôdzu a koordináciu. Predaje liekov na vzácne choroby vzrástli o 3 % v štvrtom štvrťroku. Biogen tento týždeň oznámil, že terapia bola schválená aj v Európe.

Akcie Biogen


Akcie Biogen za posledných 12 mesiacov klesli o -17,8 % a za posledný mesiac o -9,8 % čím sa dostali na úroveň 223,3 USD. Trhová hodnota je v súčasnosti na úrovni 32,5 miliardy USD. Pri cene 223,3 USD sa akcie obchodujú za 27,7 násobok zisku na akciu (P/E); 20,9 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 18,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokAppLovin, 9. najlepšia akcia za rok 2023, rastie o ďalších 23 %
Ďalší článokWarren Buffett predáva Apple!
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno